banner406
banner396
Uzun zamandır işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilere ödenmesi gereken ücretler ve işletmelerde mesleki eğitim yapılabilecek kurum kuruluşlar ve okullar ile ilgili olarak Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumlarında tam anlamıyla bir karmaşa söz konusu idi. Ancak Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşletmelerde Mesleki Eğitim Görecek öğrenciler ile ilgili olarak illere göndermiş olduğu yazıyla bu duruma tam bir açıklama getrmiş ve mevcut karmaşayı ortadan kaldırmıştır.
Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün İllere göndermiş olduğu 05/03/2014 tarihli yazı özetle aşağıdaki durumlara açıklık getiriyor.
3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunun 25. Maddesine göre ilgili okul müdürlüğü, öğrenci ve işletme arasında imzalanan sözleşme kapsamında mesleki eğitim gören öğrencilere, mesleki eğitim gördükleri işletmelere yürürlükteki asgari ücret tutarının,
ilgili işletmede çalışan personel sayısı;
-20 den fazla olan işletmelerce %30’undan
-20 den az olması halinde %15’inden
az olmamak üzere ücret ödenmesi gerekmektedir.
Buradaki işletme kavramından, öğrencinin kanun kapsamında mesleki eğitim gördüğü;
-Özel sektöre ait kurum ve kuruluşlar
-Kamu Kurum ve Kuruluşları(İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, Okul Öncesi Eğitim Kurumları, İlköğretim ve Orta öğretim Kurumları dahildir.)
-Bünyesinde Döner Sermaye işletmesi bulunan okul ve kurumlar için döner sermaye işletmesi,
Kastedilmektedir.
İşletmede Mesleki eğitim gören öğrencilerin sosyal güvenlik primleri ise öğrencisi oldukları kurum tarafından Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğü bütçesinden ödenecektir.
Haftalık Ders çizelgesi kapsamında İBE dersi alan yüz yüze yapılan dersler; işletmelerde mesleki eğitim olarak değerlendirilmiyor.
Genel bütçe kapsamındaki kamu kurum ve kuruluşlarında beceri eğitimi gören öğrencilerin ücretlerinin ödenmesi şu şeklide olmaktadır:
-Personel maaşlarının ödendiği 01.4 geçici personel ekonomik kodundan ödenecektir.
-Döner sermaye İşletmesi ile sözleşme imzalanarak mesleki eğitime devam eden öğrenciler için Döner Sermaye İşletmesi Kaynaklarından ödenmesi gerekmektedir.
Saygılar..
Fethulla KILINÇ 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hesaplama 2014-05-08 11:53:14

alacak tutar= (net asgari ücretin %30)-(( net asgari ücretin %30 x devam etmediği gün sayısı)/30) formulunden hesaplanabilir

Avatar
seko 2014-06-10 08:51:05

neyin hesabını yapıyorsunuz. mesleki eğitimin kanını emdiniz.

Avatar
Nur 2014-06-28 01:09:03

bizim öğrencilerimize hala ücretleri ödenmedi