banner406
       Zaman hızla akıp gidiyor ve değişimin hızı da artık inanılmaz bir ivme kazanmış durumda. Eskiyi savunan geleneksel(darbe yanlısı) düşünceler bir bir çürüyor.

       Bu düşüncelerden biri de kılık-kıyafet yönetmeliğidir. Pantolonun türünden, sakalının şekline kadar her şeyi orada bulabilirsiniz. İşte size mevzuattan bir örnek:

       "Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz. Saçlar, kulağı kapatmayacak biçimde ve normal duruşta enseden gömlek yakasını aşmayacak şekilde uzatılabilir, temiz bakımlı ve taranmış olur. Her gün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz. Bıyık tabiî olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez, üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir. Kravat takılır, kravatı örtecek şekilde balıkçı yaka veya benzeri süveterler giyilmez. Hizmet gereğine uygun olarak verilmişse tek tip elbise giyilir."(
http://mevzuat.meb.gov.tr/html/17849_0.html)

         Şimdi mevzuatın neyini savunalım? Bizi tek tipleştirmesine mi yanalım yoksa yeri geldiğinde bir baskı aracı olarak kullanılmasına mı?
         Bazı gelişmiş ülkelerde bizdeki kılık kıyafet yönetmeliğinin benzeri bulunabilir. Fransa hariç diğer 26 AB ülkesinde devlet memurları için herhangi bir kılık-kıyafet zorunluluğu ya da yasağı olmadığını biliyor muydunuz? En önemlisi de bu ülkelerin hiçbirinde bu yönetmelikler darbe mahsülü değildir.
         Eğitim Bir Sen’in öncülüğünü yaptığı kılık kıyafet serbestliği ülkemizde büyük destek gördü, hatta bu kampanyada 12 milyon 300 bin imza toplatıldı.
         Fakat burada yanlış bir algıdan bahsetmek zorundayız. Birileri bu imza kampanyasının sadece kamuda başörtüsü yasağını delmek maksadıyla yapıldığını hatta kaos çıkarmak amacıyla ortaya atıldığını iddia ediyor.

         İddia sahipleri, bu durumda başörtüsü takmayan memurlara ve erkek memurlara büyük bir haksızlık yaptıklarının farkında değiller. Çünkü, bu yasağın kalkmasıyla, başörtüsü takan kamu görevlileri kadar başı açık kamu görevlileri yararlanacak. Zaten devletin de görevi bu değil midir? Anayasamızın 10. Maddesinde “Hiçbir kişiye, aileye ,zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.” denilmiştir. Bu ülkede başı açık bir bayanın özgürlük ne kadar hakkı ise başı örtülü bir bayan da o derece hak sahibi olmalıdır ve olacaktır.
         İddia sahiplerinin mevzuattan bihaber olduğu ortaya çıktığı gibi bu yönetmeliğin hangi dönemde, hangi maksatla yapıldığını da görmezden geliyorlar. 12 milyon 300 bin imzanın ne anlama geldiğini de görmek istemiyorlar.
         Mevzuatın kılık-kıyafetle ilgili bölümünü okursanız, başörtüsü yasağı, bunun sadece küçük bir cümlesi hatta cümleciği olduğunu göreceksiniz. Pireyi deve yapmakla kazanılacak bir şey yok. Günü geldiğinde zaten bu değişiklikler yapılacaktı

                                   ve farkında mısınız? 
                                      GÜNÜ GELDİ
       
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BURAK ELMAS 2013-03-19 15:54:35

yani̇ şi̇mdi̇ si̇zler kilik kiyafet serbestli̇ği̇ geldi̇ği̇nde herşey çok mu mükemmel olucak di̇yorsunuz.. eği̇ti̇mi̇ konuşmak gereki̇r. öğrenci̇lere serbest yaptik da ne oluyo.. okullardaki̇ düzensi̇zli̇ği̇n karmaşanin farkindamisiniz.. bunun si̇yasetle falan alakasi yok... takim elbi̇seni̇n neyi̇ kötü mesele bayan öğretmenleri̇mi̇zi̇n baş örtüsü deği̇l mi̇... onu da serbest birakiriz olur bi̇ter.. ama haki̇katen eği̇ti̇mci̇ olarak eği̇ti̇mi̇n si̇yaset malzemesi̇ olmasina çok üzülüyorum

Avatar
15 mayıs @BURAK ELMAS 2013-03-19 20:48:16

burak kardeşim, tamam takım elbise dursun ama 15 mayıs da neyin nesi mersin'de nisan ayında sıcaktan duramıyorsun mesela. ya da onlara ne benim favorilerimden ya da kıravatımın bağlanma şklinden. bunların hepsi asker mantığıyla hazırlanmış. olayın mantalitesini anlamak gerek

Avatar
sadece insan 2013-03-24 01:09:39

biz başörtülüler kıyafetlerinde çok rahat olan kesime müsamaha gösteriyoruz da onlar niçin bize bu kadar düşmanca davranıyorlar anlamıyorum. her şeyden önce hepimiz insan değil miyiz? inancımızın bize getirdiği bir gerekliliği yerine getirdiğimiz için niçin cezalandırılıyoruz? yoksa istedikleri bizim kendimizi eve kapatmamız hiç bir işe yaramadan, üretmeden hayat devam etmemiz mi? rabbim bu zihniyete biraz merhamet versin başka da bir şey diyemeyeceğim.

Avatar
eş özrüü ne olur lütfen 2013-03-23 20:04:30

eş özründe 30 eylül baz alınsın ne olur doğuda görev yapmak cok zor taşlanıyoruz psıkolojımız altüstttttttttttttttttttttttt çocuğuma kavuşmak ıstıyorummmmmmmmmmmmmm

Avatar
karanyılan 2013-05-22 15:40:24

haklısınız tek derdimiz oydu oda yapıldı herşey100 oh bee ne alaka

Avatar
herhangi biri @BURAK ELMAS 2013-09-26 02:03:40

birileri anca konuşur... serbest olsun kardeşim isteyen istediği gibi gelsin