banner438

40 Bin Öğretmen Ataması Yapılacak Mı? Tüm detaylar...

Atama bekleyen öğretmenlerin 40 bin öğretmen ataması taleplerini nedenleri ile açıklıyoruz.

Kamudan Haber 09.01.2018, 15:00 09.01.2018, 15:06
40 Bin Öğretmen Ataması Yapılacak Mı? Tüm detaylar...

Atama bekleyen öğretmenlerin 40 bin öğretmen ataması taleplerini  nedenleri ile açıklıyoruz. Bilindiği üzere 2018'de devlete alınacak toplam personel alımı sayısı geçtiğimiz hafta Sn Başbakan tarafından açıklandı. Sn Başbakan devlete 110 bin personel alımı yapılacağını ve bunun 20 bininin öğretmen ataması olacağını söyledi. Atama bekleyen öğretmenler ise 40 .000 öğretmen ataması talep ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 120.000'den fazla öğretmene ihtiyacı bulunduğu haberleri geçtiğimiz hafta basına yansımıştı. Peki 120.000'den fazla öğretmen ihtiyacına 40.000 öğretmen ataması yapılamaz mı?

İŞTE ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMENLERİN TALEPLERİ

Bizler 2017 Mayıs ayında KPSS'ye girmiş atama bekleyen 400 binden fazla öğretmeniz. Atama bekleyen öğretmenler olarak taleplerimize destek olup çözüm yolları bulmanız ve ilgili yerlere bunları iletmeniz konusunda desteğinizi bekliyoruz.
10 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI
Sn Cumhurbaşkanımızın 2017 Mart ayında yaptığı bir konuşmasında2017 KPSS puanıyla Ağustos ayında 10 bin öğretmen alınacağının müjdesini vermişti. Aylar geçmesine rağmen bu atama yapılmadı. Üstelik Sayın İsmet Yılmaz sadece 2018 Mayıs ayında 20 bin atamanın olacağını söylüyor. Cumhurbaşkanımızın verdiği atama haberiyle umutlanan binlerce öğretmen aylardır yetkili bir ağızdan olumlu ya da olumsuz bir cevap beklemektedir.
40 BİN ÖĞRETMEN ATAMA TALEBİ
Sn Bakan Yılmaz 2018 Şubat'ta 20 bin Öğretmen ataması yapmayı planlamaktadır.
2013 KPSS puanı ile 40 Bin + 10 Bin = 50 Bin atama 
2014 KPSS puanı ile 40 Bin + 15 Bin = 55 Bin atama 
2015 KPSS puanı ile 37 Bin + 30 Bin = 67 Bin atama 
2016 KPSS puanı ile 15 Bin + 20 Bin = 35 Bin atama yapılırken
2017 KPSS puanı ile planlanan 20 Bin atama yeterli değildir.


100 bin Öğretmen açığı varken ve atama bekleyen Öğretmen sayısı 400 bini geçmişken 20 bin atama sayısı yetersizdir. Her yıl 40-50 bin atama yapılırken bu yıl sayının 20 bin olması sınava giren binlerce Öğretmeni tedirgin etmektedir.2018 Şubat’ta 20 bin atama ne açığı kapatacak ne de atama bekleyen Öğretmen sorununa çare olacaktır.
ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK VE MÜLAKAT
Atama bekleyen öğretmenler olarak diğer sorunumuzda öğretmen atamaları mülakatlarıdır. Milli Eğitim Bakanlığı 2016 yılından sözleşmeli öğretmen atamalarına mülakat sistemini getirdi. Mülakat sistemi ile öğretmen alımlarında özellikle puanlama mağduru olan binlerce öğretmen oldu. Tabii ki terör örgütleriyle ilişkisi bulunan adayların öğretmen olmasına izin verilmemelidir. Ancak bunu sağlayalım derken iller arasındaki puanlama belirsizliği yüzünden; vatan millet sevdalısı, eğitim kariyeri olan, nitelikli ve derece yapmış öğretmen adaylarının kontenjan dışına itilmesi 400 bin adayda hükümetine ve bakanlığına karşı güven sarsıntısı yaratmıştır. Mülakat puanı ile öğretmen alımı yapılmamalı, atamalar KPSS puanına göre olmalıdır.
Sn Bakan İsmet Yılmaz bir açıklamasında ücretli olarak 5 yıl çalışanların KPSS puanına bakılmaksızın mülakatlara gireceğini söylemiştir. Biz atama bekleyen öğretmenler olarak bu durumu kabul etmiyoruz. KPSS puanları gece gündüz çalışılarak emek harcanarak alınmışken, böyle bir durumun ortaya çıkması bir başka mağduriyete yol açacaktır. Bu durum uygulamaya konulmadan vazgeçilmelidir.
Taleplerimiz için olumlu adımların atılması konusunda desteklerinizi bekliyoruz. Ayrıca 100 bin Öğretmen açığı varken ve atama bekleyen Öğretmen sayısı 400 bini geçmişken 2018'de düşünülen sadece 20 bin atama sayısı yetersizdir.

MEBPERSONEL.COM/ÖZELHABER
www.mebpersonel.com

Yorumlar (15)
Zehra 2 yıl önce
Biz üniverstede neden okadr çalışıp iyi bi ortalama yaptık acaba.illaki mülakatta bi baz alınacaksa diploma notu alınsn kpss puanı alınsn.şu an üniverstye uğramadan 2.75 ortalamayı zarzor geçmiş arkadaşlr atandılar.ne öğretiyolar gerçekten merak ediyorum!!??
Zehra 2 yıl önce
Biz üniverstede neden okadr çalışıp iyi bi ortalama yaptık acaba.illaki mülakatta bi baz alınacaksa diploma notu alınsn kpss puanı alınsn.şu an üniverstye uğramadan 2.75 ortalamayı zarzor geçmiş arkadaşlr atandılar.ne öğretiyolar gerçekten merak ediyorum!!??
mülakat kaldirilsin 2 yıl önce
Mülakat oldugu muddetce 100 bin alsalar nolur? Torpil yine garibanı ezecek. Özet bu.
Ayşe 2 yıl önce
Dershane ve özel öğretim öğretmeni atamasi yapılsın bu ülkenin tecrübeli öğretmenlere ihtiyacı var
Kahraman 2 yıl önce
İlk yapılacak atama döneminde istifa dönüşü açıktan yeniden atamanın unutulmaması dileğiyle zira kanunî bir haktır.
Erkan er 2 yıl önce
1 milyon taşeronun pek çoğu eğitimsiz ve kpss sınavı olmadan kadroya alınırken kimse ses çıkarmıyor ama ücretli öğretmenlere gelince ses baya yüksek tondan çıkıyor??? Öğretmenler maalesef birbirine destek olmuyor...
RST 2 yıl önce
en az 5 yil çalişan ögretmeni̇n kpss puani olmadan mulakata gi̇rmesi̇ uygun görüyorum. bakan beyi̇n açiklamsi mantikli. bunun yaninda 15,20 yil ücretli̇ ögretmenli̇k yapanlarda var yaşlarida geçi̇yor. bunlara hak veri̇lmesi̇ yeri̇nde bi̇r karar. herkes durumu kendi̇ lehi̇ne çevi̇rmek i̇sti̇yor. yukarida yazilan( mağ

duri̇yetler yol açar vazgeçi̇lmeli̇) bunu yazan ki̇şi̇ kendi̇ menfaati̇ i̇çi̇n bi̇reysel yazmiştir..soruyorum bu ki̇şi̇ye 15-20 ücretli̇ ögretmenli̇k yapsaydin böyle bi̇r açiklama yapar miydin? en ucra yerlerde sen öğretmenli̇k yapmadin bi̇lemezsi̇n o siki̇nti̇yi aldiğin parada bi̇ çerez parasi...kendi̇ aldiğiniz kpss puanina güveni̇yorsan zaten atanirsiniz..ki̇mse parasi i̇çi̇n gi̇di̇p ücretli̇ ögretmenli̇k yapmaz.
Memur yasemin 2 yıl önce
40 bin atama olsun. Kurumlar arası ilk atama ve kurum içi ilk atama istiyoruz. 2012 yılından beri açılmıyor. 5 yıldır mesleğime geçmeyi bekliyorum
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@