banner406
banner396
           Eğitim konusunda gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olarak kabul edilen “Her Çocuk Özeldir” filminin sloganı “Hayatta en büyük şans:Küçükken iyi bir öğretmene rastlamaktır.” idi. İyi bir öğretmen güzel nesiller,güzel nesillerde pırıl pırıl bir gelecek demektir.

         Bütün dünya da kabul gören bir görüş var:”Öğretmen eğitimin en önemli unsurudur.”diye. Dünyanın en iyi,en çağdaş eğitim sistemleri bile kalitesiz,işi bilmeyen öğretmenlerin elinde başarısızlığa mahkumdur. Ama dünyadaki herhangi bir eğitim sistemi bile kaliteli,iyi eğitim almış işinin ehli öğretmenler tarafından başarılı olabilir. Yani öğretmenler eğitim sisteminin en vazgeçilmez,vazgeçilmesi dahi düşünülemez,vazgeçilmesi teklif dahi edilemez elemanlarıdır.Eğer aksi mümkün olsaydı bilginin bu kadar bol ve rahat ulaşılabilir olduğu bir dünya da öğretmenlere ihtiyaç duyulmazdı.

          Ülkemiz sürekli eğitim reformu arayışı içinde. Maalesef bu reformların çoğu başarısızlıkla sonuçlanmaktadır.Bu durumun sebebi zannımca eğitimin ana unsuru öğretmenin  göz ardı edilmesidir. Öğretmen nesillerin elinden geçtiği bir torna gibidir. Vidalara şekil veren bir tornanın küçük bir hatası nasıl bütün vidaları defolu çıkarırsa,işinin ehli olmayan bir öğretmenin de yetiştireceği nesiller felaket olur. Bu durumun en acı tarafı da tornanın hatası düzelir de öğretmenin hatası asla.

üşünün bir duvar yapmak için elinizde her türlü malzeme var fakat duvarın harcına pek önem vermemişsiniz veya harcınız kalitesiz. Muhtemelen yapacağınız duvar küçük bir rüzgarda veya yanından geçen bir ineğin sırtını kaşımak için kendini yaslaması sonucu ineğin üstüne çökecektir. Öğretmen eğitimin harcıdır,eğitimin diğer unsurları ne kadar kaliteli olursa olsun eğer öğretmenin kalitesi yeterli değilse eğitim sisteminiz de çökmeye mahkumdur.

   Büyük bir komutan savaş sırasında atının nalının bir çivisini önemsemeyen askerine;”Sakın bir çiviyi küçümseme,bir çivi bir nalı,bir nal bir atı,bir at bir komutanı,bir komutan bir orduyu,bir ordu bir ülkeyi kurtarır.”diyerek küçük bir ayrıntının bile hedefe giden yolda ne kadar önemli olduğunu vurgular.Acaba küçük bir ayrıntı başarıya giden yolda bu kadar etkili ise,büyük bir ayrıntının etkisi ne kadardır? İşte bu örnekte bize gösteriyor ki eğitimin en önemli unsuru öğretmenlerini göz ardı eden sistemler hedefe varmada başarısızlığa mahkumdur.

            Eğitimde bir diriliş başlatmak için manevi yönü güçlü,karakteri sağlam,yüksek ideal sahibi, zeki,yetenekli,gelişime açık gençleri öğretmen olmaya özendirecek politikalar üretmek zorundayız.Toplumunu en zeki,en yetenekli ve karakterli insanlarını öğretmen yaptığınızda toplum o zaman her alanda hızla yükselecektir. Tıpkı Edward Lorenz’in hava durumunu üzerine ortaya atılan Kelebek Etkisi teorisinde olduğu gibi eğitimdeki kıpırdanma hızla her alana yayılacaktır. Bu teoride Afrika’da kanat çırpan bir kelebeğin ,Amerka’da fırtınaya sebeb olabileceği anlatılır. İyi öğretmenlerin kanat çırpması,güzel nesiller,güzel nesillerde pırıl pırıl bir gelecek demektir. 

             Hayatta en büyük şans:Küçükken iyi bir öğretmene rastlamaktır diyordu filmimiz. Her öğrencimizin karşısına bir iyi öğretmen çıkarmak zorundayız. İyi öğretmenler mutlu nesiller,mutlu nesiller de pırıl pırıl yarınlar demektir…

 

                                                                                                                                               Nihat ARAS

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.