banner406
  2012-2013 Eğitim-Öğretim yılına girerken norm fazlası sınıf öğretmenlerimizin kafası iyice karışık. Seminer dönemi başlamış ve haftaya okulların açılacak olmasına rağmen bize ulaşan maillerde bazı ilçelerin norm fazlası sınıf öğretmenlerini belirleme kriterlerini değiştirdiği yönünde .Bir okurumuz müdürünün okulda norm fazlası olacak öğretmenlerin geçen sene 4 ve 5 sınıfı okutan öğretmenler olduğunu buna göre işlem yapacaklarını bildirdiklerini bu durumun yasal olup olmadığını hizmet puanı üstünlüğünün yürürlükten kaldırılıp kaldırılmadığını eğer böyle bir durum varsa  4+4+4 de mağdur olan sınıf öğretmenlerinin birde bu şekilde mağduriyetlerinin artacağını belirtmiştir.

 

Şimdi gelelim hocamızın sormuş olduğu kim norm fazlası olur sorusuna.

 

          06.05.2010 tarih ve 27573 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 41. maddesi 3 fıkrasında “ Herhangi bir nedenle istihdam alanı daralan öğretmenler ile görevli oldukları eğitim kurumlarında norm kadro esasları çerçevesinde öğretmen norm kadro sayısının azalması üzerine hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak değerlendirme sonucunda hizmet puanı en az olandan başlamak üzere norm kadro fazlası olarak belirlenir. Norm kadro fazlası olarak belirlenen bu öğretmenler; öncelikle görevli oldukları yerleşim yerindeki ya da ilçedeki eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre atanırlar.” hükmü yer almaktadır. AÇIK VE NET.

          Hizmet puanı üstünlüğü denmekte olup yapılacak her türlü uygulama hukuksuzluk içermekte dir.Diyeceksinizki bu uygulamayı yapanlar bunun böyle olduğunu bilmiyormu eminimki bizlerden iyi biliyorlar ama ver mahkemeye al hakkını diyor olabilirler.Mahkemede haklı olduğunu kanıtla hani derler ya bazı ülkelerde devlet sizin haksız olduğunuzu ispatlar bazı ülkelerde de haklı olduğunuzu siz ispatlarsınız...

 

          Bu durumla ilgili bazı Milli Eğitim Müdürlükleride 1-2-3 sınıf öğretmenlerinin okullarında hizmet puanı düşük olsa bile norm fazlası olmayacaklarına dair bir valilik oluru alarak  Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğini arkadan dolaşmak sureti ile norm fazlası kim olacak sorununa!! Çözüm bulmuşlardır yada bulduklarını düşünmektedirler.Gerekçe olarakta “ilkokullarda sınıf öğretmenleri okuttukları sınıfı bir üst sınıfta da okuturlar” denilmektedir. Öğrencilerde öğretmen değişikliği sonucu eğitim-öğretim ve psikolojik yönden oluşabilecek olumsuzlukların önlenmesi  gösterilmişti.Tabi öğretmenleri norm fazlasına çıkarırken öğrencilerin psikolojisini düşünen insanlar  Eş durumu tayininde il emri olmadığından eşimden, yavrumdan ayrıyım. Bir oğlumuz var ailecek psikolojimiz bozuldu diyen bir öğretmenin sesini duyarlarmı bilmem?

Şimdi yukardaki  gerekçeyi biraz sündürsek de birisi çıksa 1-2-3 ve 4 sınıfları okutan öğretmenler  bu gerekçe nedeni ile il içi il dışı ve özür grubu tayin isteyemezler okutmaya başladıkları sınıfı mezun etmeden dese ?? (hadi canım olurmu öyle şey dediğinizi duyar gibiyim.4 ve 5 leri norm fazlası yapacakları daha önce duysa idiniz hadi canım dermiydiniz?).

 

          2012-2013 eğitim öğretim yılında  4+4+4 eğitim siztemine geçilecek olması nedeni ile MEB acaba bu döneme ait yukarda yazdığımız yönetmeliğin 41 maddesi 3 fıkrasında ANİ bir değişikliğe mi gidecek ?? Dere geçilirken at değiştirilip 1-2-3 sınıfları okutan öğretmenlere öğrencilerinin  alıştıkları dolayısı ile de onları bir birinden koparmaktansa yasayı değiştirip hizmet puanını yok mu sayarız denmekte dir? MEB de ANİ kararlar bitmez (Bakanlıktan okullara gönderilen 4 Eylül tarihli genelgeye göre liselerde yeni seçmeli derslerin konulması ve bakanlığın “Ders saatleri az” çalışması nedeniyle liselere 7 saat daha ek ders saati eklendi. Genel liselerde haftalık ders saati 30 saatten 37 saate çıkarıldı.)

            Diken üstünde bekleyen norm fazlası öğretmen arkadaşlarımız Tabi bu kadar kısa bir zaman dilimin de ilk atama - özür grubu - branş değişikliği ve norm fazlası gibi bir sürü zor iş dururken, bekleyip göreceğiz nasıl bir uygulamayı kendilerini beklediğini. Allah sizlere kolaylık versin.

 

Adaletsizliği engelleyecek gücünüzün olmadığı zamanlar olabilir. Fakat itiraz etmeyi beceremediğiniz bir zaman asla olmamalı.

https://twitter.com/memkilic
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sayın kılıç 2012-09-07 19:32:29

öğretmenlerin sorunlarıyla ilgili gerçekci ve yerinde yorumlarınız için teşekkürler

Avatar
tekrar teşekkürler 2012-09-07 19:34:04

tüm yazılarını takip ettiğim için bu yorumu yaptım

Avatar
banu 2012-09-08 08:24:16

ivedi il içi sıra işletilmeli

Avatar
Bahadır TUFAN 2012-09-08 09:24:26

ilçe merkezi bir okulda sınıf öğretmeni olarak göre wyapmaktayım şuan okulumuzda 4-5 sınıf öğretmenine ihtiyaç war nasıl oluyor da norm fazlalığı oluyo bu durumda?

Avatar
seda 2012-09-08 12:07:28

sıralı okullara hiç bir şkilde il içi atama yapılamaz ibaresi var ve merkezi okullar boşaldı neden sıramatık çalıştırılmıyot.

Avatar
Kazime Öngören 2012-09-08 13:36:11

i̇k. ve i̇d. bil. fak. maliye bölümü mezunuyum. 1997 de sınıf öğretmeni olarak atandım. 11 yıldır zihinsel engelliler okulunda görev yapmaktayım.160 saatlik zihinsel engelliler kurs belgem ve bireyselleştirilmiş eğitim kurs belgelerim var. 160 saatlik zihinsel engelliler kurs belgesi ile alan değişirken ben sınıf öğretmenliği mezunu olmadığım için alan değiştiremedim.2006 yılında zihinsel engelliler okullarında görev yapanlar belge olmadan alan değişikliği yapıldı.ben yine değiştiremedim.şu anda zihinsel engelliler okulunda sınıf öğretmeni olarak norm fazlasıyım.160 saatlik zihinsel engelliler kurs belgem ile pazartesi açılacak olan alan değişikliğine başvurup normdan kurtulmak istiyorum.

Avatar
her işleri bir muamma 2012-09-08 16:20:07

niye alan değişikliğine açılan okullar herkese yayınlanmıyor

Avatar
her işleri bir muamma 2012-09-08 16:20:27

niye alan değişikliğine açılan okullar herkese yayınlanmıyor