banner406
banner396
 AKP hükümetinin bugünlerde KPSS’ye yönelik bir çalışmasının olduğu medyaya yansımaktadır.  Kamu Personel Seçme Sınavı ( KPSS) için, 2014’de yaklaşık 4,5 milyon adayın başvuracağı tahmin edilmektedir. Gelecek yıllarda da bu oranın artacağı beklenmektedir. Niceliği ,niteliği ve etkisi göz önünde bulundurulduğunda gündemin önemli konuları arasında olacağı görülecektir.

      Bugünlerde AKP hükümetinin üzerinde çalıştığı konu,  KPSS’nin ilgili bakanlıklara ve kurumlara devredilmesi yönündedir. Buna ilaveten, hükümetçe sözlü sınavının da getirilebileceği ifade edilmektedir. Pekâlâ, KPSS hangi koşullarda, hangi hükümet tarafından niçin uygulandı?

      Diğer taraftan, hükümetçe kurumlara devredilmesi ve sözlü sınavının getirilmesi ne anlama geliyor? Sonuçları ülke açısından ne olabilir? Bu sorunların yanıtlanması, ele alınan konuyu daha da açıklığa kavuşturacaktır. 

       KPSS ilk kez halkçılığı kendine rehber edinen Bülent Ecevit hükümeti  döneminde uygulanmaya konuldu.  Ecevit’in bu uygulamayla temel amacı, kamuda görev alacak yurttaşlara,  eşit  iş olanakları sunmak ve dayıcılığı (nepotizm)  önlemekti. Böyle bir bakış açısı da demokrasinin temel ilkeleriyle bire bir örtüşmektedir.

       KPSS uzun süre uygulamaya konuluş nedeni bakımından başarıyla yürütüldü. Ancak, AKP hükümeti döneminde sekteye uğratıldı. Daha geçen yıllar, özellikle öğretmenlik alanında sınava giren bazı öğretmen adaylarına, sınavdan önce bazı soruların cevaplarının verildiği iddia edildi ve günlerce o zamanın gündemini meşgul etti.

       Erdoğan hükümeti tarafından,  sözlü sınavının getirilmesi de gündemde. Kuşkusuz böyle bir anlayışın temelinde,  şimdiye kadar ki uygulamaları  temel alındığında ,   kendi yandaşlarına devlet kurumlarına kolay istihdam olanaklarını sağlamak  olduğu anlaşılmaktadır. AKP’nin böyle bir tutumu hoşgörü, eşitlik ve insan hakları zemininde anlam bulan demokrasinin içinin daha da boşaltılacağı anlamına gelmektedir.

      Yurttaşlık bilincinin geliştirilmesi,  bir ölçüde eşit  olanakların yaratılmasında geçmektedir. Ancak, AKP hükümeti KPSS ‘deki değişikle bazı kesimlere olanak sağlayarak, bağımlı kitle oranını artırarak iktidarını uzun süre devam ettirmek istemektedir.

     Eğer; KPSS’deki değişiklik gerçekleşirse, zaten cılız olan eşitlik adalet ve hoşgörü ilkeleri anlamını  daha da yitirecektir. Böyle bir durumda, yurttaşlar arasında kutuplaşmayı beraberinde getirecektir. Kuşkusuz, bu kutuplaşma toplumumuzu toplumsal çözülmeye bir adım daha yaklaştıracaktır. Ancak, uygar ve demokratik yaşamı,  yurttaşlar arasında olanak eşitliği ve adaletin herkes için uygulanmasını gerektirmektedir.         

             

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cengiz 2014-05-13 17:36:20

kpss kalkar veya ekstra mülakat gelirse tanrı ölür peygamberler tatile çıkar.kast sistemi olur.garip hep garip kalır.

Avatar
songul 2014-05-13 18:59:25

zaten dayımız olsa kpss de işimiz ne yalan mı dayısı olanlar yasadı biz surunmeye devam

Avatar
ilber 2014-05-13 19:43:04

kpss kalksın.haketmediği halde öğretmen olan çok kişi var.sadece sınavla öğretmen yapılmamalı.adamın psikolojisine bakan yok.testi yapan öğrtemen oluyor.sonra olan çocuklara oluyor.

Avatar
halkçı @ilber 2014-05-16 14:47:16

dayın çok galiba

Avatar
strabon 2014-06-28 22:17:36

siz bir kere kpss'nin torpili önlrmrk için getirildi martavalını geçin. bu ülkede bu sınavın içi boşaltılan devletin kasaını doldurmak için getirildiğini herkes biliyor. bu sınav adamı olana yok olmayana var. bu ecevit zamanında da böyleydi. ecevitin yüzünü yıkamayın burada. herkes neyin ne olduğunu biliyor. yok halkçıymışta falancıymışta geçin o işleri siz.

Avatar
HSNUCAR44 2014-07-11 17:27:53

hasan hocam sonuna kadar sana katiliyorum

Avatar
SADIK T 2014-07-21 14:20:49

yorumunuza ve endişelerinize her harfini tasdik ederek katiliyorum

Avatar
demokrasi 2014-07-21 21:53:50

herkese eşit şartlarda eşit davranılsın valla razı olurum bu işe. ama daha yazılı sınavda torpilin önüne geçilmiyorken sözlü sınavda biz ne yapalım. adamını gören geçer görmeyen neyler...