banner406
banner396

Günümüzde devlet memurlarının önemli bir kısmının alışmakta zorluk çektiği ve boyun bağı olarak gördüğü fakat Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Devlet Memurlarının takmak zorunda olduğu bir aksesuar.  Hatta öyle ki madde 5’de bina içerisinde gömleksiz, çorapsız ve kravatsız dolaşılamaz der ilgili yönetmelik.

Peki nasıl oldu da kravat bütün dünyada bu kadar yaygınlaşarak statü göstergesi haline geldi. Kravatın doğduğu yer olarak genelde hafızalarda Fransa vardır. Zaten kelimede Fransızca “cravate” den türetilmiştir. Hatta ülkemizde bir dönem bir yarışmacının bu sebeple 250 bin TL kaybettiği bir programla ilgili bir habere denk gelmiştim.  

Bazı kaynaklar boyun bağının temellerini M.Ö. 2yy’a dayandırmaktadır. İmparator Shih Huang’ın “Terracotta Army” olarak da bilinen kilden asker anıtlarının boynunda bulunan boyun bağları kravatın ilk örnekleri olarak kabul edilebilir. Ancak kravatın Avrupa ve Dünya tarafından tanınması ve ünlenerek yayılması çok daha sonra olacaktır. Her ne kadar M.S. 2.yy’da Roma İmparatorluğunda konuşma yapacak kişiler boğazlarını sıcak tutmak için boyunlarına kravat türü aksesuarlar sarmış olsa da kravatın ünlenmesi 15 asır sonraya kalacaktır.  1618 ile 1648 tarihleri arasında Avrupa’da dinsel zemine dayanıyor olsa da Fransa-Habsburg hanedanının çatışması haline dönüşmüş olan ve Avrupa’nın büyük çoğunluğunun katılmış olduğu 30 yıl savaşları yaşanmıştır. Bu savaşlarda Fransa ordusunda bulunan Hırvat askerleri boyunlarına takmış oldukları püsküller halinde aşağıya sarkan ve aşağıda rozetle birleştirilmiş boyun bağları sayesinde tanınmaktaydılar. İşte orijinal hali croates veya cravates olan cravate yani  kravat kelimesi buradan gelmektedir. Croates veya cravates Fransızlar tarafından Hırvatları ifade etmek için kullanılmaktaydı. Bazı başka kaynaklar ise Osmanlı devletini mağlup eden Avusturya – Macaristan ordusunda bulunan Hırvatların 1660 yılında Fransa’yı ziyaret ettiğini ve bu ziyaret esnasında boyunlarına taktıkları fularların Fransa Kralı XIV. Louis tarafından çok beğenilerek benimsendiğini belirtir. Fransa Kralı XIV. Louis’in kravat takan ilk Fransa İmparatoru olduğu bilgisi büyük ihtimalle doğru olsa da belirtilen tarihte Osmanlı Devleti ile Avusturya Macaristan arasında yapılan Kolojvar Muharebesi Osmanlı devleti tarafından kazanılmıştır. Yine 3 yıl sonra başlayan ve Vasvar Antlaşması ile biten çatışmalar dizisi de Osmanlı İmparatorluğunun zaferi ile sonuçlanmıştır.  

Tarihsel kökeni dışında kravat günümüzde statü göstergesi olarak kabul edilmektedir. Öyle ki insanların karşısındaki kişiye karşı davranışını bile değiştirmektedir. Her halde bunun sebebi ise başta Hırvat erleri tarafından takılan bu boyun bağlarının zamanla Fransız ordusundaki rütbeli askerler tarafından kullanılmaya başlanması ve Fransa’da kısa sürede statü göstergesi haline gelmesidir. Kısa sürede Fransa’dan İngiltere’ye yayılan kravat şık görünmenin ve centilmenliğin şartı olarak kabul edilmeye başlandı. 18.yy’ın başlarında farklı bağlama şekilleri, dantelli süslemelerle yaygınlaşan kravat yine aynı yüz yılın sonlarında ve 19.yy’da günümüze yakın bir forma kavuştu. Osmanlı devletinde ise 19.yy’da Sultan Abdülmecid kravat takan ilk Osmanlı padişahı oldu.  Kravat kısa sürede aydınlar ve Osmanlı bürokratları arasında yaygınlaştı ve medeniyetin göstergesi haline geldi. Bir anlamda kravat aydınları halktan ayıran bir nesne, bir aydınlık göstergesi haline gelmeye başladı. Herhalde bugün memurların başına bu kravat belasını bu anlayış açmış olmalı.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
öğretmen 2017-01-07 22:32:14

vatandaş öğretmene kravatı ve takım elbisesi ile itibar ediyor,giyinişi,konuşması ile öğretmen ve devletin memuru örnektir..şuanda yapılmak istenen gibi sivil vatandaştan ayrılmayan hatta daha paspal insanlar devlet memuru itibarını zedelemekte.

Misafir Avatar
birader 2017-01-16 18:51:55 @öğretmen

çok istiyorsan sen tak birader,,bırak da biz isteyen istediğini yapsın,kurtul artık şu natocu kafadan

Beğenmedim! (0)
Avatar
yaşasın kravatsızlık 2017-01-07 13:27:49

Kravat bence boyun eğdirmektir.Avrupanın bize kültürel ve dinsel olarak boyun eğdirmesidir.

Avatar
şekilcilik 2017-01-08 22:14:47

ne zaman şekilcilikten kurtulursak bütün insanlar değerli olacaktır

Avatar
Yönetmelik 2018-02-04 09:02:20

yönetmelikte var kardeşim.siz o zaman devlet memurunu kanun ve yönetmeliğe karşı gelmeye isyana teşvik etmiş olmazmısınız.madem serbest olacak ozaman yönetmeliği kaldırsınlar.