banner406

KÜÇÜK HAYALLER BÜYÜK PROJELER

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, Darüşşafaka Eğitim Kurumları , Teknoloji Tasarım Öğretmenleri Meslek Kuruluşu Derneği ve BESAM (Bilgi Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Merkezi) nin iş birliği ile İstanbul genelindeki bütün ortaokul öğrencilerinin Teknoloji ve Tasarım dersinde Tasarlayıp, ürettikleri projelerin değerlendirilip sergileneceği bir organizasyona imza attılar.

Projenin imza töreninde Sayın İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer YILDIZ’ ın makamında Darüşşafaka Eğitim Kurumları Müdiresi Ayşe GÖREY, Teknoloji Tasarım Öğretmenleri Meslek Kuruluşu Derneği İstanbul Temsilcisi ve BESAM Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nuri KAYNAR ,Proje Koordinatörü Derviş ÇELİK, AR-GE Üyesi Murat KARASOY, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni Tolga DİKMENLİ hazır bulundular.

  Projeyi çok önemsediğini ifade eden Dr. Muammer YILDIZ, “Veriler incelendiğinde görüyoruz ki son yıllarda patent sayısında çok önemli oranda artış görülmektedir. Ülkelerin gelişmişlik düzeylerindeki en önemli kriterlerden biride patentli ürün sayısıdır. Bu da bir kültürdür. Bu kültürü ne kadar küçük yaşlarda bir bilince dönüştürebilirsek, gelecekte inanıyorum ki gelişmiş ülkeler arasında önemli bir yeri temsil edeceğiz. Teknoloji ve Tasarım dersimiz bu kültürün oluşmasına çok büyük katkı sağlamaktadır. Bakanlığımızın Patent Enstitüsü ile birlikte yürüttüğü Şimdi Düşünme Zamanı Projesi’nin İstanbul ayağını oluşturacak bu projenin bu yönüyle de önemli olduğunu ifade etti. İstanbul geneli Ortaokullarımızın katılacağı ve bir yarışma heyecanıyla sürdürülecek olan süreç dönem sonu yine öğrencilerimizin projelerini tanıtacakları bir sergi ile sonuçlandırılacağını belirtti. 

       Teknoloji Tasarım Öğretmenleri Meslek Kuruluşu Derneği İstanbul Temsilcisi ve BESAM Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nuri KAYNAR,“ Dünyada yenilikçi düşünmenin temeli olan tasarım sanayileşmenin de anahtarıdır. Milli Eğitim Bakanlığının güzel uygulamalarından biri olan ve geleceğimiz için üretken beyinler yetiştirmeyi amaçlayan bir ders olan Teknoloji ve Tasarım dersini çok önemsediklerini bu dersin etkin ve etkili bir şekilde uygulanabilmesi için öğretmenlerimize yönelik eğiticinin eğitimi faaliyetleri, çocuklarımızın ve ailelerinin bu dersin içeriğine yönelik bilgilenmesi içinde bilgilendirme çalışmaları yürüttüklerini belirtti. Eğitim öğretim sürecinin en önemli yanlarından biride yaparak, yaşayarak öğrenmek olduğunu bu derste öğrenciler yeteneklerinin farkına varmakta, kapasitelerini geliştirmektedir dedi. Öğrenciler bu derste diğer derslerdeki bilgilerini kullanabildiklerini böylesine önemli bir dersin ortaokul 7.ve 8.sınıflarda haftada 2 ders saati olarak işlendiğini bu dersin 5 ve 6.sınıflarda da zorunlu olması gerektiğini düşündüğünü söyledi. 

Öncelikle İstanbul Milli Eğitim Müdürü sayın Dr. Muammer YILDIZ’ beye ve elini taşın altına koyarak büyük gayretler göstererek böyle bir projeyi gerçekleştiren Darüşşafaka Eğitim Kurumları Müdiresi Ayşe GÖREY, Teknoloji Tasarım Öğretmenleri Meslek Kuruluşu Derneği İstanbul Temsilcisi ve BESAM Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nuri KAYNAR ,Proje Koordinatörü Derviş ÇELİK, AR-GE Üyesi Murat KARASOY, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni Tolga DİKMENLİ ye çok teşekkür ediyorum. Bu tür organizasyonların ve proje yarışmalarının geleceğimizin üretken beyinlerini ortaya çıkarmada çok faydalı olduğu kanısındayım.

 ‘’Küçük Hayaller Büyük Projeler İstanbul Sergisi’’ 27-28  Mayıs 2014 tarihlerinde Darüşşafaka Maslak Kampüsü’nde gerçekleştirilecektir
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
muhammed toklar 2014-05-26 23:12:04

sınıf arkadaşım değerli dostum memiş kılıç nasılsın?