banner406
banner396
   2013 ağustos öğretmen ilk atamasının başvuruları başlamasıyla bana gelen mesajlarında yoğunluğu arttı.Gelen sorulardan anladığım kadarıyla kurumlar arası öğretmen ilk atamasına birçok kişinin başvuracağını ve bir çoğunun da nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini bilmediğini görüyorum.Bu yüzden size kurumlar arası atamalar ile ilgili yapılması gerekenler hakkında bilgi vereceğim.

 Kurumlar arası atama şu anda devlet memuru olup asıl diploma alanı  olan öğretmenliğe,kişinin  geçebilmesinin  ismi olduğunu hatırlatmak istiyorum.Kurumlar arası atanma şartı ise öğretmen olma şartlarını taşıması ve bulunduğu kurumda adaylığının kalkmış olma esasınadayanır.Tabi en önemlisi de kurumunun MEB'de öğretmenliğe geçmesine muvafakat(izin) vermesi gerekir.Birçok kurumun kişi talep ettikten sonra öğretmenliğe geçişinde izin verdiğini biliyoruz(devlet memurluğu kanununa göre kurumlar arası geçmede kıssas olan kişinin isteğidir),muvafakat verilmesi hususunda istisnai durum polislik ve TSK dan geçişlerde yaşanmakta ama imkansız olarak görülmemektedir.Gelelim kurumlar arası atamalarda izlenecek yollara ve atanılması durumunda ise ne gibi işlemler ile karşılaşılacağına.

Kurumlar arası ilk atamada izlenecek yol:
  1. MEBBİS başvuru ekranından “kurumlar arası ilk atama” seçilir ve diğer bilgiler doldurulur. Açılan ekranda kurum ve unvan gibi bilgiler doldurulduktan sonra iş günü süresinin hesaplanabilmesi için ilgili kısıma göreve ilk başlanılan tarih ve görevden ayrılma kısmına ise başvurunun son günü yazılır(Not:Askerlik süresi aylıksız izin olduğu için askere gidilmişse memuriyetin ilk günü (başlama), gidilen tarih(ayrılma) , dönülen tarih(tekrar başlama) şeklinde ve başvurunun son günü (ayrılma) ayrı ayrı olarak yazılır.)
  2. Tercihler yapıldıktan sonra çıktı alınır.(3 nüsha: 1. Kurumda kalacak, 2. onay yapılırken Milli Eğt. Müd. Alacak ve 3. ise milli eğitimde göreve başlayacağınızda alınacak.)  Bunlar imzalandıktan sonra kurumun muvafakat vermeye yetkili amiri tarafından imzalanıp mühürlenir.
  3. Kılavuzda belirtilen belgelerde (hizmet belgesi, vesikalık foto, diploma vs.) tedarik edilerek başvuruyu onaylayacak Milli Eğt. Müd. gidilerek başvuru onaylatılır.
Atanılmasında izlenecek yol ise:
a)      Atanılan kurum sizi kendi kurumunuzdan resmi bir yazıyla (EK) ister.
b)      Bundan sonra ayrılma işlemleri başlar. Kurumunuzdan ayrıldığınıza dair belge imzalarsınız.
c)      Ayrılma işlemlerinde kurum mutemeti tarafından “personel nakil bildirimi” (EK) belgesi düzenlenir. Bu belgede sizin maaş derecesi,yolluk alıp almadığı gibi birçok bilgi bulunur. (Bazı kurumlarda yolluk konusunda sıkıntılar oluşabiliyor. Eski kurumunuzda yolluk verilmediğinde yeni kurum yolluk verilmediğine dair yazı isteyebiliyor. Her ne kadar personel nakil bildiriminde belirtilse de eski kurumdan yolluk verilmediğine dair yazı almakta fayda var.)
d)     (EK) te istenilen belgeler tedarik edildikten sonra atanılan İl MEM e başvurulur. Onlarda sırasıyla ilçe ve okula yönlendirir.


ATANDIKTAN SONRAKİ BELGELER(ÖRNEKTİR)
 


Yukarıdaki bilgileri hazırlayan adem karataş arkadaşıma çok teşekkür ediyorum

Sedat DEGER
eğitimci yazar
Kezbonita_86@hotmail.com
mebpersonel.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş 2013-09-03 19:42:38

kurumlararası ilk atamna yok ki siz neden bahsediyorsunuz hocam:))) keşke olsaydı da atansaydık.bir bildiğiniz varsa bana yardım ederseniz sevinirim... nirvana1970@mynet.com

Avatar
suveyla belek 2013-09-03 19:11:30

eğitim hizmetinde adaylığı dersanede kalkmış ve daha sora meb dışında bir bakanlıkta memur olmuşsa başvuru yapılabilir mi?

Avatar
ercüment 2013-09-03 21:38:33

kurumlararası ilk atama diye bir alım yok ki.neyin açıklaması bu yazı.kurumlararası yeniden atama var.bu atama önceden öğretmenlik yapıp başka kurumlara geçenlerden tekrar öğretmenliğe dönmek isteyenlere yönelik.doğru bilgilendirmek lazım ....

Avatar
nutkar 2013-09-04 01:53:20

polislikten öğretmenliğe geçişte 6 yılı doldurmadan muvafakat alınabilirmi.....

Avatar
raye 2013-09-03 21:36:02

arkadaşlar kurumlar arası geçiş kaldırıldıp artık kpss şartı aranıyor diye biliyorum. acaba yanlış mı biliyorum bilgisi olan varsa ,bilgilendirirse sevinirim.

Avatar
sedat deger 2013-09-03 22:04:38

hocam adaylığınız dısarıda kalktığı için zaten adaylığınız o memurlukta da kalkmıs sayılır ama atanırken hizmet puanı etkili olduğu için ,ne kadar cok yıllık iseniz o kadar sansınız olur

Avatar
AYGÜL DEMİR 2013-09-03 22:43:02

2001 de imamhatipte katsayi mağduruydum şimdide okulöncesi 59 puan mağduruyum hayirlisi haktan amin

Avatar
metin 2013-09-04 12:27:50

cevaplamak üzere sayın sedat beye kurumlar arası ilk atama diye bir başlık atmışsınız gerçek anlamada bir zihin bulanıklığı yatratmaktasınız kurumlar arası yeniden atama ayrı kurumlar arası ilk atama ayrı atama ceşididir.ivedilikle sizden açıklamalı bir cevap bekliyoruz .