banner406
banner396
Günlerdir Kamuoyunu gündemini meşgul eden Torba Yasada İş kanunu ile ilgili yapılan değişiklikten tutun Devlet memurlarının iş güvenliğine kadar birçok konuda değişikliğe gidildi. Yapılacak köklü değişiklikler kamuoyunda günlerdir tartışılmaktadır. Son olarak meclis genel kurulu oylamasına sunulan ve 11 Eylül 2014 tarihi itibariyle TBMM de kabul edilen Torba Yasa ile ilgili olarak bir çalışma dizisi hazırlayıp madde madde yapılan değişiklikleri açıklamaya çalışacağız.
1.       4857 sayılı İş Kanununu gereğince işyeri kuran işleten vbkişiler muvazalı hale geldikleri müfettişlerce tespit edildiği taktirde bu duruma İş Mahkemelerine itirazı 6 iş günü yerine 30 işgünü içinde yapabilecekler.
2.       Yeraltı işlerinde çalışan işçilerde kıdem aranmaz: Bu durumda Yeraltında çalışan kişi bir gün çalışsa bile kıdem tazminatı almaya hak kazanır.
3.       İşverenlere işçi ücretlerini ödemeyen alt işvereni işçinin isteği ile denetleyip ödemedikleri ücreti aylık olarak hakedişten kesip direk işçinin hesabına yatırabilecek. Eskiden işverenin yüklenici firma üzerinde böyle bir yaptırım gücü bulunmamaktaydı.
4.       Olağanüstü Haller ve zorlayıcı sebepler dışında yeraltı işçisine kesinlikle fazla mesai yaptırılmayacaktır. Bu tip zorlayıcı sebeplerde çalıştırılan işçilere ödenecek fazla mesai ücreti ise en az yüzde yüz artırmalı şekilde ödenebilecek.
5.       İşçilerin hizmet sürelerine izin süreleri şöyle:
1-5 Yıl ---------------14 gün
5-14 Yıl --------------20 gün
15-20 Yıl-------------26 Günden az olamaz
Ancak Torba Yasayla yeraltında çalışacak işçilere her süre için 4 yıl artırılarak uygulanacak bundan sonra.
6.       İzin süreleri ile ilgili olarak alt işveren işyerinde değişip işçi yerinde kaldığı taktirde aynen devam edecek süre kesintiye uğramayacaktır. Bu konuda asıl işveren izinle ilgili konuları takip etmekle yükümlü hale getirilmiştir.
7.       İşyerlerinde işçiler için çalışma saatleri haftada 45 saattir. Yeraltında çalışan işçiler için bu süre 36 saate indirilmiştir.
8.       Kamudaki Hizmet Alım İhalesi ile işe alınacak işçilerin durumu:
Kamu İhale Kanunu Kapsamında Hizmet Alımı Yoluyla işçi çalıştıran kurumlar 1475 sayılı İş kanununa göre kıdem tazminatını hak eden işçiye hak ettikleri kıdem tazminatlarını bundan sonra ödemek zorundadırlar. Kıdem tazminatına esas hizmet sürelerinin hesaplanmasında alt işverenin değişip değişmediğine işçinin birden fazla kamu kurumunda değişik zamanlarda çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın ödeneceği hüküm altına alınmıştır. Farklı yerde çalışan işçinin kıdem tazminatını son çalıştığı kamu kurumu ödemekle mükelleftir. Bu kapsamda yapılacak ödemeler ile ilgili olarak kapsamı açıklayıcı yönetmelik Çalışma Bakanlığı tarafından çıkarılacaktır.
9.     Linyit" ve "Taşkömürü" çıkarılan işyerlerinde, yer altında çalışan işçilere ödenecek ücret miktarı asgari ücretin iki katından az olamaz. Maddesi konularak yeraltında çalışan işçilerin mali haklarında iyileştirme sağlanması amaçlandı.
10. Danışmanlık işleri için hizmet alımı dışındaki diğer hizmet alımı için yeterli sayıda personel olmaması ve istihdam edilenlerin yeterli nitelikte olmaması şartı aranmaktadır.
11. 10 dan fazla personeli olan işyerlerinde işsağlığı güvenliği uzmanı istihdamı için düzenleme yapılmış
12.   Herhangi bir işkolunda işçi sendikası kurulması o iş kolundaki işçilerin yüzde bir sendikalı olması gerekli şartı getirildi. Eskiden bu oran yüzde üç idi.
13.   Uzun dönem ikamet izni olanlar ile sekiz yıl yada daha fazla süreden beri Türkiye’de ikamet edenlerin ve Süresiz Çalışma izni verilmesi sağlanmış.  

Devamını  Yazmaya Devam Edeceğiz….
 
Sağlıcakla Kalın…..
Fethulla KILINÇ
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yedi 2014-11-26 22:06:53

artık torba mı? çuval mı? belli değil. bir yasa ihtiyacı varsa onunla beraber bir sürü ıvır zıvır yerleştirilip esas amaç gözardı ediliyor. değerlendirmeye değemez hoca

Avatar
erhan 2014-12-05 15:02:07

insan emeği için yapılan her kolaylık insanın hayatına mal olmadan önce yapılır inşallah.