Mali Konular:
Okul müdürlerin Maaşı Yüksek Mi ?
 Taşra teşkilatı eğitim yöneticilerinin mali hakları astları olan, okul yöneticileri ile kıyaslandığında geçmiş yıllara göre değişen çok şeyin olmadığını görmekteyiz.

Her ne kadar ek ders ücretlerinin kaldırılması yerine ek ödeme verilmesi nedeni ile geçmişe göre daha iyi mali haklara sahip olunmasına rağmen, kurum hiyerarşisi ile ters oranda değişen mali haklarda, istenilen iyileştirme gerçekleştirilememiştir. Bu durum Anayasanın 55. Maddesine de aykırıdır. Sosyal adaleti sağlamaktan uzaktır. ¼ ü eşi çalışmayan iki çocuklu uzman bir okul/kurum yöneticisi 2300TL civarında aylık almaktadır.

Bu rakamın üzerine haftalık 30 saat ek ders ücreti alan yatılı okul, halk eğitim müdürünün ek dersini de koyduğunuzda bu rakam 3300 TL yi bulmaktadır. Diğer okul yöneticileri ise toplamda 3000TL nin biraz üzerinde maaş almaktadır. Bu rakamlara yıllık bir defa alınan eğitim öğretim tazminatı dahil değildir. Aynı şartlara sahip taşra eğitim yöneticisinin maaşı ise 3170 TL dir. İl müdür yardımcılarının aylık maaşı ise 3300 civarındadır. Bir okulun ya da bir kurumun sorumluluğunda ki yöneticinin sahip olduğu mali haklar ile bir ilçenin tüm eğitim kurumlarından sorumlu ilçe milli eğitim müdürünün ya da şube müdürlerinin sahip olduğu mali haklar doğru orantılı değildir.

“Görevde yükselmenin mali haklara etkisi yok”
Bir okul yöneticisinin daha üst görev olan taşra eğitim yöneticiliği görevine yükselmesi mali haklarında değişiklik meydana getirmediği gibi ilçe milli eğitim şube müdürlüğüne, ilçe müdürlüğüne ya da il şube müdürlüğüne atanması durumunda da mali haklarında değişiklik meydana gelmemektedir. Çarpıcı bir örneği sizlerle paylaşmak istiyorum.

“Taşra eğitim yöneticilerinin yan ödeme puanları”
Memur maaşlarının hesaplanmasına bakıldığında çok da bir yekun tutmayan yan ödeme puanlarının yetki ve sorumluluğa göre belirlenmediği gerçeğini görmekteyiz! Maaşlara yansıyan yan ödeme puanı; İş Güçlüğü+İş Riski+Temininde Güçlük+Mali Sorumluluk Zamları gösterge rakamlarından oluşmaktadır. İlçe milli eğitim müdürü ve şube müdürlerinin yan ödeme puanı, diğer okul ve kurum müdürlerinden daha aşağıdadır. MEB de görev yapan diğer yöneticilerden iş güçlüğü ve iş riski daha az olduğu için yan ödeme puanı daha düşük olarak belirlenmiştir(!)

2012 yılına ait MEB merkez ve taşra teşkilatı personelinin zam ve tazminatlarına ait onaylı cetvellerinde yer alan yan ödeme puanları;
İl milli eğitim müdürü                               1700
İl milli eğitim müdür Yardımcısı                1200
YiBO müdürü                                          1425
YiBO müdür yardımcısı                            1400
İlköğretim okulu müdürü                        1175
İlköğretim okulu müdür yardımcısı          1150
İlçe eğitim müdürü                               1100
İlçe milli eğitim şube müdürü               1100
 
Yan ödeme katsayısının, yukarıdaki gösterge rakamları ile çarpımının sonucu maaş bordrosuna yansımaktadır. Miktar olarak az bir rakama denk gelmektedir. Ancak detay hesaplamalarda bile taşra eğitim yöneticilerinin hiyerarşik yapısı unutulmuştur. Rakamları alt alta yazdığımızda bir başka ayrıntıda karşımıza çıkmaktadır. Herhangi bir müdür yardımcılığı görevinden, müdürlük görevine atama yapıldığında, yan ödeme puanı değişmektedir. Ancak şube müdürlüğünden, ilçe milli eğitim müdürlüğü görevine atandığınızda ise yan ödeme puanı değişmemektedir. Bu durum başka bir ifadeyle; iş güçlüğü, iş riski, mali sorumluluk gibi alanlarda şube müdürü ile ilçe milli eğitim müdürü arasında hiçbir fark yok anlamına gelmektedir.
 
Bir eşitlikte özel hizmet tazminatında yer almaktadır. Tüm ilçe teşkilatı müdürlerinin müftü hariç özel hizmet tazminatları %135 olarak belirlenmiştir. Kısaca şube müdürlüğü görevinden ilçe milli eğitim müdürlüğü görevine terfi eden yöneticilerin mali haklarında bir kuruş bile bir artış olmamaktadır. 

Bu nasıl terfi ise(!)


Davut ÇALIŞKAN 
Uyeder Başkan Yardımcıs
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
akın 2 yıl önce

düzenlenen kurslar ve yapılan sınavlarla ilgili şube ve milli eğitim müdürlüklerine ödenen haraçları neden saymıyorsunuz. işinize gelmiyor mu

Misafir Avatar
okul müdürü 2 yıl önce

sayın davut bey başka işin yok mu senin, okul müdürünün yan ödemesini 67 puandan 65 puana çektiniz.

Öğretmen Ek Göstergelerinin Maaşlarına Net...
Devlet memurları hakkında belirlenen ek göstergeler, aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa...

Haberi Oku