banner406
banner396
    Milli Eğitim Bakanlığı geçen yıllara nazaran bir ilke imza atarak öğretmenlerin yer değiştirme takvimini açıkladı,bu gerçekten bakanlığımız için gelişme kattediğinin göstergesidir.Önceki yıllarda hatırlanacağı üzere bakanlık tüm atamaları kendisi bile bilmemekle beraber gelişi güzel bir şekilde atama duyurusuna çıkıyordu.Bu yıl bu görüntüden uzak gayet planlı bir atama programı yürütüleceğe benziyor ,hadi hayırlısı.
 
   
    Bu güzel gelişmenin yanı sıra acaba MEB bu atamalara ne kadar hazırlıklı bunu sorgulamak gerekir çünkü tarihin belirlenmesi her şeyin yolunda gideceği anlamına gelmiyor.Daha tamamlanmamış bir çok konu var ki atamalar bu eksikliklere rağmen yapılırsa kesinlikle çok büyük mağduriyetlerin yaşanmasına sebep olacak.
 
  Şimdi bu konulara bir göz atalım.
 
                    1)   Kpss Puanıyla kadroya Geçenlerin özlük haklarının geri verilmesi
  Bu konuya üzerine yazılarımda defalarca değindim.Ortada bir haksızlığın olduğu aşikar ama hiçbir MEB yetkilisinin elini taşın altına koyduğu yok,aslında meb yetkililerinin bu mağduriyete tam olarak vakıf olduğunu da düşünmüyorum çünkü bu mağduriyet yaşandıktan  sonra 3 bakan ve dolayısıyla bir çok MEB yetkilisi de değişti.Yani bakanlığın bir türlü dikiş tutturamaması diğer konular gibi bu konunun da unutulup öylece kalmasına sebep oldu.
  Konuyu hatırlayacak olsak; 4 haziran 2011 de 632 sayılı khk ile o anda sözleşmeli statüde olan devlet memurları kadroya geçiriliyor ve özlük hakları sözleşmeli olarak başladığı tarihten olmak üzere geri veriliyordu fakat Kpss puanıyla kadroya geçenlere bilinçli bir şekilde (bilinçli diyorum çünkü unutulan olgu fark ettirilir edilmez düzeltilirdi) kanun hükmünde kararnamede yer almayarak bu haklardan yararlandırılmadı.Bu haksızlığa o günden bugüne kadar hiçbir yetkili de açıklama getirememiştir.İzahı olan bir durum değildi çünkü.Bu konuda sayısız kazanılmış davaların olduğunu da düşünürsek Meb’in bu hatadan acilen dönmesi gerektiğini hatırlatırım
 
 2)Okulların hizmet puanları ve alanları yeniden değerlendirilip yürürlüğe girmeli
 
Bilindiği üzere okulların hizmet puanları ve alanları çizelgesi  4+4+4 eğitim sisteminden önce yayınlanması itibarıyla ve yayınlandığı zamanda günün şartlarına tamamen hitap etmediği için zamanımızın gerisinde kalan bir çizelge olmaktan öteye gitmiyor. Ayrıca çizelgeyi incelediğimde birçok okulun yanlış hesaplandığını görüyorum özellikle en çok göze çarpan şemdinlideki 3 okulun doğu görevinden sayılmamasıydı

  Klasikleşen bir cümle ile betimlemek gerekirse “bir hakkaride görev yapmak ile Antalya da görev yapmak hiçbir olur mu?” .Bu gerçeklik diğer bakanlıklar tarafından göz önünde bulundurularak iller kimi zaman 6 bölgeye ayrılsa da MEB’de ise sadece 3 bölge olarak belirlenmiştir.Bununla beraber öğretmenlerin azlığından yakındığımız kritik illerde öğretmen istihdamı arttırmak adına hiçbir teşvik edici bir sistem   MEB tarafından hala benimsenmemiştir.Bu illerde görev yapanlara maddi ek gelir vermenin yanı sıra hizmet puanı olarak ta yer değiştirmede avantajlarına olacak  şekilde haklı olarak belirlenmelidir.Bunun  içinde Hizmet bölgeleri 6 bölgeye ayırılıp bölgeler arası yer değiştirmeyi teşvik edici bir sistem benimsenmelidir.
 
 
 3)  İlk Atamalar da genç dinamik öğretmen adayları eğitim sistemine olabildiğince dahil edilmeli
 
Bir ülkenin gücünden bahsederken ekonominin yanı sıra genç nüfusundan da bahsedilebilir.Bu nitelik olarak gençlerimizden yaklaşık 350 bini öğretmenlik meziyetine sahip olarak eğitim camiasına girmeyi bekliyor.İnsanların en verimli çağının gençlik dönemi olduğu da göz önünde bulundurulursa hem gençlerin enerjilerini devletin yararına kullanmaları için  hem de eğitime taze kan olarak eğitim atılımlarının hızlı ve verimli bir şekilde yürümesi için 350 bin öğretmen adayının MEB de ki öğretmen açığı oranında alınmaları gerekir.
 Ataması yapılmayan öğretmenler için yazılarımız
   Bu yazıları daha da arttırabiliriz;boşta bırakılan öğretmenlerimiz kamu yararına bir an evvel eğitim sistemine dahil edilerek gençlerin dinamik enerjileri boşa çıkartılmamalıdır.
 
4)  Özür durumu atamalarında İl/İlçe emri uygulanmalı ve öğrenim özrü dikkate alınmalıdır
    
      Özür durumu atamaları hayati bir öneme sahip bir atama şeklidir ki bu atamalarda ailelerinin yanına gidememesi aile bütünlüğüne oldukça zarar veriyor.Geçen sene de il/ilçe emri uygulanmadığı için bir türlü özür durumu atamalarında dikiş tutturulamadığı gibi amacına da ulaşamadı .Bir çok öğretmen ailesine silinemiyecek zararlar verildi.
    Amacı eğitim olan bakanlıkta yer değiştirmelerde öğrenim özrüne yer vermemesi ve öğretmenlerin kendilerini geliştirmelerine izin verilmemesi  Meb’e yakışmayan  bir durumdur.Bundan dolayı birçok kendini geliştirmek isteyen (istisnalardan bahsetmiyorum)öğretmen yüksek lisans veya doktoralarını bırakmak zorunda kalmışdır.
 
 
Bıraktığımız bu dönemde yaşanan  sıkıntılardan dolayı ve  tekrar mağduriyetin yaşanmaması adına bakanlığın gereken tüm önlemleri alması gerekir.
 
        5) Özür Durumu atama tarihi 30 Eylül olarak belirlenmeli
 
   Öğretmenlerin ilk atamaları ağustos sonu itibarıyla yapılıyor ve  eylül ayı içinde de  göreve başlatılabiliyorlar.Bunun  için özür durumu atama tarihi 30 eylül olarak belirlenmeli.Geçen sene atanan  40 bin öğretmen en erken 11 eylülde göreve başlayabilmişlerdir. .Özür durumundan yer değiştirme yapabilmesi için de  yönetmeliğe göre o kişinin bulunduğu yerde en az bir sene görev yapması veya adaylığının kaldırılması gerekir yani kişinin 1 sene en az görev alması gerekir bu durumda geçen sene ilk kez atanan 40 bin öğretmenden özür durumuna başvuracaklar için atama tarihi olarak 30 eylül olarak belirlenmeli.
 
Konuyla ilgili o dönemdeki yazı
 
Bu konuda da bir mağduriyetin yaşanmaması için hem atama ve yer değiştirme yönetmeliğine özür durumu tarihi olarak 30 eylül ibaresi eklenmeli hem de özür durumu atama Kılavuzunda bu hususa dikkat edilmeli.
 
 
           6) İsteğe bağlı yer değiştirme tarihi olarak 31 Aralık belirlenmeli
 
  Bu sene ilk kez isteğe bağlı iller arası yer değiştirme isteğinde bulunacak öğretmenler 2010 aralık ayında göreve başlamışlardı yani eğer yer değiştirme tarihi olarak 30 eylül belirlenirse 2010 da kpss kopya olayları yüzünden zoraki olarak aralık ayında göreve başlayan öğretmen arkadaşlar görev süreleri yetmeyeceği için isteğe bağlı yer değiştirme isteğinde bulunamayacaklar.Yine böyle bir mağduriyetin yaşanmaması için bakanlığın İsteğe bağlı yer değiştirme takviminde görev süresi bakımından 31 aralık tarihi benimsemesi gerekmektedir.
 
 
  MEB atama takviminden sonra da yapması gereken daha bir çok husus var ve anlaşılan bakanlık çalışanlarını bekleyen yorucu bir atama dönemi bekliyor.
 
 
Sedat DEGER
Eğitimci Yazar
Mebpersonel.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ada aksoy 2013-05-21 16:50:55

hani nerde doguda cakılı kaln öğretmenlerin tayin beklemntisi bir de egitimci yazarız

Avatar
haylaz 2013-05-21 16:55:26

yaa kardeşim sen inanıyor musun yazdıklarına. 2-3 tl hesabı yapan maliye doğu illerinde çalışana ek ücret verir mi.. rotasyon işine gelince hadi oradan göçebemiyiz biz 6 bölge gezelim

Avatar
AHMET 2013-05-21 20:18:10

şu 30 eylül dahil edilmeli mağdur edilmemeli aileler