banner406
banner396
1.Sosyal Çalışmacı
Eski Hali: 2 yıllık mezunu olmaları yeterliyken
Yeni Hali: Mimar, mühendis, avukat, istatistikçi, grafiker, Kütüphaneci, veteriner hekim, psikolog, biyolog, fizyoterapist, kadroları gibi mesleğin gerektirdiği alanda yüksek öğretim mezun olmak şartı getirilmiştir.
2.Hatırlanacağı üzere 652 sayılı KHK ile MEB bütün daire başkanlıkları Grup Başkanlığı şeklinde değiştirilmişti. Tekrar eskiye dönülerek Grup Başkanlığı Daire Başkanlığı olarak değiştirildi.
3. Görevde Yükselme Yazılı sınav soruları daha önce yönetmelikte belirlenen aşağıdaki konuların tamamından soruluyordu
a) Türkçe dil bilgisi,
b) Yönetimde insan ilişkileri ve iletişim,
c) Yönetim, liderlik ve organizasyon,
ç) İnsan hakları ve demokrasi,
d) Yönetimde etik,
e) Türk idare sistemi,
f) Protokol kuralları,
g) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi,
ğ) Genel kültür,
h) T.C. Anayasası, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu, 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu, 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun, 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu, 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu ile bunlara bağlı mevzuat.
Yeni Hali: Maddeler halinde belirtilen konular arasında göreve uygun olarak sınav konuları seçilebilecek. Bu durum sınav konularını biraz daha daraltabilecek.
4. Eski Hali: Yazılı sınav sonuçları, görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavından itibaren bir yıllık süreyi aşmamak üzere aynı unvanlı kadrolar için yapılacak müteakip sınava kadar geçerlidir.
Yeni Hali: Bu madde yürürlükten kaldırılmıştır. Bundan böyle yazılı sınav sonuçlarının geçerliliği için herhangi bir zaman sınırlaması olmayacak
5. Eski Hali:  Şube müdürü, tesis müdürü ve basımevi müdürleri bakımından sözlü sınav, diğer görevler bakımından yazılı sınav sonuçları esas alınarak oluşturulan başarı listeleri üzerinden, tercihler de dikkate alınarak puan üstünlüğüne göre atama yapılır. 
Yeni Hali:Şube müdürü, tesis müdürü ve basımevi müdürleri bakımından yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalaması ile tercihler, diğer görevler bakımından ise yazılı sınav sonuçları ile tercihler esas alınarak puanüstünlüğüne
 göre atama yapılır. 
6.Eski Hali:Doktora öğrenimini bitirmiş olanlar, unvan değişikliği sınavına tabi tutulmaksızın kendi alanında öğrenimle kazanılan görevlere; görevde yükselme sınavına tabi tutulmaksızın da uzman olarak genel hükümlere atanabiliyordu.
Yeni Hali: Doktora öğrenimi tamamlayanlar Talim ve Terbiye Kurulu uzmanı, eğitim uzmanı, uzman olarak sınavsız olarak genel hükümlere atanabilecek.
7.Eski hali: Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dâhil kadrolardan eğitim uzmanı kadrolarına genel hükümlere göre atama yapılabilir.
 Yeni Hali: Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dâhil kadrolardan eğitim uzmanına ek olarak avukat kadrosundan hukuk müşaviri kadrolarına genel hükümlere göre atama yapılabilir.
8. Mazeret Tayinleri daha hafifletilerek 657 sayılı devlet memurları kanunu ve devlet memurlarının yer değiştirlmelerine ilişkin yönetnelik hükümlerinin uygulanması sağlandı.
9.Eğitim Kurum Müdür yardımcılığı ve Müdür Başyardımcılığında geçen sürelerin katsayı az da olsa artırılarak her yıl için 0,48 olmuştur.
10. Eğitim Kurum Müdür lüğünde geçen sürelerin katsayı az da olsa artırılarak her yıl için 0,60 olmuştur.
11. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve diğer üst görevlerde geçen vekalet görevlerine daha önce puan veriliyorken yeni değişiklikte artık bu görevlerde geçen süreler için puan verilmeyecektir. Bu görevlerde asaleten geçen her yıl için katsayı 0,90 dan 0,96 ya çıkarılmıştır.
Sağlıcakla Kalın
Fethulla KILINÇ
www.mebpersonel.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Azref 2014-12-10 22:32:37

şimdi tekrar öğretmenler için uzmanlık sınavı yapılacak mı?

Avatar
arit 2014-12-11 00:03:33

sayın editör peki şimdi mulakattan 65 aldım yazılıdan 83 aldım aritmetik ortalama olunca terch hakkım varmı yoksa sözlü 70 baraj altında kaldığından tercih yapamazmıyım ?