banner406
banner396
 Biliyorsunuz il içi yer değişirmelerde zorunlu çalışma yükümlülüğünü yerine getirmek üzere 4.-5.-6. alan okullara tayin isteyenler bu hakdan mahrum edilmişlerdi.

ilgili haberimizMEB’den Atamalarda Büyük Yanlış


Yer değiştirmelerin diğer bir amacı da doğu görevi olup şu anda yerine getirmeyen öğretmenlerin zorunlu hizmetini yapmak üzere yer değiştirmelerine olanak sağlamasıdır, fakat 2013 il içi yer değiştirmelerde bu durum söz konusu olmadığı gibi zorunlu hizmetini yapmak isteyen öğretmelere de engel olunmaktadır.

İl içi Yer Değiştirmeler’deki Duyuru
1-              Zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlayan, zorunlu çalışma yükümlülüğü olmayan veya bundan muaf tutulan öğretmenler ile sağlık ve eş durumu mazereti sebebiyle zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenecek öğretmenlerden, 31 Aralık 2013 tarihi itibarıyla bulundukları eğitim kurumunda en az 3 (üç) yıllık çalışma süresini tamamlayacaklar il içinde yer değiştirme isteğinde bulunabilir.

   Yukarıdaki hüküm zorunlu hizmetini yapmak isteyenleri engellemektedir,bu hata sadece il içi atamalarında değil il dışı atama klavuzunun taslağında da karşımıza çıkıyor.

   Normalde atama ve yer değiştirme yönetmeliğine göre zorunlu hizmet olmayan bir okuldan zorunlu hizmet olan bir okula geçme hakkı 3 yıl’dır yani 3 yıl doğu görevi olmayan bir okulda görev yapan biri 3 yılın sonunda doğu görevini yerine getirmek üzere 4.-5.-6. Alan okullara yer değiştirmek zorunda....
.haberin devamı için tıklayınız


Haberdende anlaşılacağı gibi bakanlık il içi yer değiştirmelerde zorunlu çalışma yükümlüsü olup zorunlu hizmet olan okula geçmesine izin verdirmiyordu ama anlaşılan bakanlık bu hatayı düzeltme yoluna gitmiş hatta sadece 1.-2.-3. alan okullarında çalışanlara zorunlu hizmet okullarına geçme hakkı vermekle kalmamış bu hakkı eş veya sağlık özrü nedeniyle zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenmiş olanlara da bu hakkı vermiş. Ayrıca bir güzellik yapmayı da ihmal etmemişler ,zorunlu çalışma kapsamında olan okullara(4.-5.-6. Alan okullara) geçmek şartıyla 3 yıl çalışma şartını da ortadan kaldırmış.

 Klavuzun 1. maddesinin c bendi

c. Başvuruların son günü itibarıyla adaylıkları kaldırılmış olmak kaydıyla istemeleri 
halinde; sağlık ve eş durumu özrü nedeniyle zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenmiş olanlar 
ile birinci, ikinci ve üçüncü hizmet alanlarında görev yapan zorunlu çalışma yükümlüsü 
öğretmenler, zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına yer değiştirme 
başvurusunda bulunabilirler. Bu kapsamdaki öğretmenlerde bulunduğu ilde 3 yıllık çalışma 
süresi aranmaz, bunlardan tercihlerine atanamayanlar, bulundukları yerde görevlerine devam 
ederler.
 
 Yani zorunlu çalışma yükümlülüğü olup 1.-2.-3. Alan  okullarda görev yapan öğretmenler ile sağlık-eş özründen ötürü zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenen öğretmenler, eğer zorunlu çalışma süresi öngörülen okullara yer değiştirmek isterlerse adaylıkları kalkmışsa 3 yıl çalışıp çalışmadıklarına bakmaksızın illerarası yer değiştirmeye başvurup atanma hakkına sahipler.
  Bu çalışmalarından dolayı bakanlığı tebrik etmek gerekir.

Sedat DEGER
Kezbonita_86@hotmail.com
eğitimci yazar
mebpersonel.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
doğu görevını herkes yapmak zorunda!!! 2013-07-21 11:32:29

bızler 1aylık bebeklerımızle nasıl gıdıp yaptıysak onlarında yapması lazım yapmayanın maaşının yarısı kesılmesı lazım en adılı bu!!!!

Avatar
RESSAM 2013-07-21 11:43:59

ÇOCUK OYUNCAĞINA ÇEVİRDİLER... ŞU TAYİN DÖNEMİNE Mİ SAKLADINIZ HERŞEYİ... ŞİMDİ AYAR ÇEKİYORSUNUZ...HATTA ÇEKEMİYORSUNUZ ... HALÂ İL DIŞI TERCİH YAPAMIYORUM

Avatar
öğretemen 2013-07-21 11:53:59

sayın adminler ,lütfen ,ankara gibi il merkezlerinde çok sayıda boş kantenjan olduğu bilindiği halde sadece ilçelerin açılmış olması konusuna da değnir imisiniz ?lütfen..

Avatar
meb 2013-07-21 11:55:34

okadar haberiniz üzerine yan alan değişikliğinide iptal etse

Avatar
sacit 2013-07-21 12:09:29

geçen yıl olduğu gibi sbs kazanan çocuğu için özür tayini istiyoruz.bakanlik duy sesimizi mağduruz.

Avatar
ali 2013-07-21 16:43:51

fizik öğretmeniyim. bursa'da sadece 4 öğretmen açığı var. bunlarda bursa'ya 1,5 saat mesafede. 15 yıldır urfa'da öğretmenlik yapıyorum. bu nasıl adalet ve kalkınma. artık rotasyon istiyoruz.

Avatar
muaflıgı çıkaranları allah bildigi gibi yapsın 2013-07-21 17:17:52

2000-2010 da bu muaf olayını çıkaranları allah bildiği gibi yapsın onbinlerce öğretmen doğuda çakılı kaldı ettiler sistemin içine.

Avatar
doğu görevine gidemiyoruzzzzzz 2013-07-21 19:07:55

sayın editör, meb doğu görevini yapmak isteyene tayin hakkı verdi ama beyan kısmında doğu görevi ile ilgili herhangi bir maddeye yer vermedi bu yüzden tercih yapamıyoruzzzzz.