banner406
banner396

      MEB'in MAHKEMELERLE İMTİHANI

       Kurumlar işleyişlerini sürdürmek için bağlı bulundukları bakanlıklardan ve ilgili siyasi üstlerinden zaman zaman yönerge,genelge ve yönetmelik çıkarılması için talepte bulunabilirler.

       Milli Eğitim Bakanlığı da şüphesiz kendi işleyişinin gereği olarak genelge, yönetmelik hatta kanun çıkarılması için bürokratik ve siyasi erkleri kullanarak elinden geleni yapmıştır ve yapacaktır da..

     Öncelikli olarak öğrencileri ilgilendiren İlköğretim kurumlar yönetmeliği ve ortaöğretim kurumlar yönetmeliği aşama aşama değişmekte ihtiyaca göre şekillenmekte hatta toptan bir değişiklik yapılsa bile küçük eleştiriler haricinde bunlara  çok itiraz yapılmamaktadır.Ne yazık ki aynı şeyi MEB ‘in öğretmenler başta olmak üzere personelleri ve tüm çalışanları hakkında atama,yer değiştirme ve görevde yükselme hakkında yaptığında söyleyemeyiz.Başta çalışanları olmak üzere sendikalar,meslek dernekleri,sivil toplum kuruluşları hatta siyasi partiler ve sözüm ona tüm muhalifler itiraz edip yüksek perdeden bunu dillendirip ve mahkemelere taşımışlardır.

       Hafızalarımızı yokladığımızda İl-İlçe Milli Eğitim Müdürlerini,müfettişleri ,eğitim uzmanlarını,okul yöneticilerini,öğretmenleri,şefleri,Vhki çalışanlarını,memur ve hizmetli kadrosundaki tüm çalışanlarını ilgilendiren atama,yer değiştirme ve görevde yükselme konularında yaptığı tüm yönetmelikler hatta en küçük genelge ve tüzükler bile tepki çekmiş şikayet edilmiş ve mahkeme kapıları aşındırılmıştır.

      Milli Eğitim Bakanlığı tüm bu şikayet ve davalarda haklılığını savunmuş ancak bir çoğu mahkemelerce geri çevrilmiş  yada aleyhine sonuçlanmıştır.Tüm gözler şuan AYM(Anayasa Mahkemesi)de dir.Dershanelerin dönüşümü adıyla duyurulan ancak daha sonra yönetim sisteminin yukarıdan aşağıya kadar yeniden  görevlendirilmesini ilgilendiren bu yasa görüşülmek üzere AYM gündeminde beklemektedir.Çeşitli kesimlerce şikayet edilen,hakkında bilgi kirliliği yaşanan ve çok konuşulan yasanın AYM tarafından iptal edilmesi kimi kesimlerce beklenmektedir.AYM’nin iptal etmemesi halinde ise ilgili yönetmeliğin hazır olduğu ve iş ve işlemlerin hemen yapılacağı zaten yakın zamanda bürokratlar tarafından dile getirilmiştir.

       AYM tarafından iptal edilsede edilmesede önceden olduğu gibi kişisel uygulamalarda çoğu kişi yine mahkemelerin kapısını çalacaktır yada bir kısmı işi Mahkeme-i Kübra’ya bırakacaktır.Dilerim herkesimin ortak hem fikir olduğu, kurunun yanında yaşın yanmadığı ve görevini yapanın yapmayandan ayrıldığı bir yönetmelik uygulanırda kimse mağdur olmaz.Okulların huzura,güçlü ve dinamik bir yapıya ihtiyacı vardır.Yönetici görevlendirmelerinin biran önce tamamlanıp eğitimin diğer aksayan yönleriyle ilgilenmenin vakti geldi de geçiyor bile..

       Bakalım MEB bu kez yeni uygulamalarını nasıl hayata geçirecek ve nasıl hareket edecek? bekleyip göreceğiz..

       Hayırlı görevlerin,liyakat ehli olup hayırlara vesile olacak insanlara verilmesi ümidiyle şimdiden hayırlı olsun efendim..


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
eğitimci 2014-06-03 20:08:39

hoca ya binlerce insan beklenti içindeyken bunu mu yazdın...

Avatar
besyo 2014-06-03 20:41:43

bende anasa mahkemesine bireysel basvuru yapacam. dersane ogret. i̇s vereceksin. devletin okulunda calisan ucalisan ogrt. kdro vermeyecen