banner406
MEB, Mağdur Yaratmaya Devam Ediyor
Milli Eğitim Bakanlığı, toplumdaki işlevi ve hemen hemen bütün vatandaşları bir şekilde ilgilendirmesi nedeniyle her dönem tartışmaların konusu olmuştur.
 
Son olarak eğitim kamuoyunu ve özellikle atama bekleyen 350 bin civarındaki öğretmen adayını ilgilendiren 2013 yaz dönemi atamasında, 40 bin öğretmen atanacak olması, hayal kırıklığı yarattı.
 
Resmi öğretmen açığının 140 bin olarak ifade edildiği bir durumda, 40 bin öğretmen atanacak olması ve geriye kalan 100 bin civarında öğretmen açığının, ücretli öğretmen alımıyla giderilecek olması, başlı başına bir sorunken; bu 40 bin atamadaki branş dağılımının da oldukça adaletsiz olması, sorunları daha da arttırmıştır.
 
MEB’in bu dağılımı, açtığı alan sınavının branş dağılımına göre mi, yoksa resmi açık rakamlarının oranına göre mi yaptığı bilinmiyor. Ancak bilinen bir şey var ki, ataması yapılmayan öğretmenlerden hemen hemen hiçbir branş, bu dağılımdan memnun değil ve tepkilerini her platformda göstermeye devam ediyorlar.
 
Öğretmen yetiştirme ve atama politikasının tıkandığını gösteren ve 11 yıllık AKP iktidarı döneminde 70 binlerden, 350 binlere ulaşan ataması yapılmayan öğretmenler sorunu büyüyerek devam etmektedir. AKP, bu sorunu psikolojik, toplumsal ve sosyal boyutuyla düşünmek yerine, sadece yeni atanacak öğretmenlerin bütçeye getireceği yük olarak algıladığı ve buna göre politika belirlediği sürece, mağdur yaratmaya devam edecektir.
 
40 bin kadronun branşlara göre nasıl dağıldığıyla ilgili sayılara ve bu sayıların analizine girmeyeceğiz. Ancak ataması yapılmayan öğretmenlerin bu konudaki rahatsızlıklarının, bugün için sosyal medyada yüksek sesle haykırıldığını da söylemeden geçmek doğru olmaz. Öğretmen atama politikalarının bu şekilde devam etmesi halinde, bu tepkilerin sosyal medyadan taşarak, sokaklara, meydanlara ve “sandık”lara yansımayacağının garantisini de kimse veremez.
 
İşte ataması yapılmayan öğretmenlerin tepkilerinden örnekler;
“AlanSınavıİptalEdilsin bizlrde bu ülkenin öğretmeniyiz ve tüm öğretmenlikler gibi p10 ile atanmalıyız.”
“AlanSınavıİptalEdilsin  genel yetenek genel kültür ve eğitim bilimlerini hiçe sayan bir atama olmamalıdır.”
“Tüm Ögretmenler p10 ile atansın ögretmenler arasındaki bu ikililiğe son verilsin alansınavıiptaledilsin ki eşitlik olsun.”
“Alan sınavı adaletsizliğini gördünüz. kontenjanlarda belli oldu niye yapıldıgı. fransızcaya sıfır kadro ve hatta alan sınavı yapılmayan birçok bölüm yapılandan daha fazla kontenjan aldı. peki biz neden 3 sınava girdik? ve hatta başka şehirlerde girdik sınava çünkü her ilde sınav yapılmadı. lütfen bu adaletsizliği yazın artıkTüm  ögretmenler tek bir puan türüyle atanmalıdır yani p10 la. bu ikileme son verilsin.”
“Tüm atamalar p10 puanıyla yapılmalı. Adil olmayan bir sınavla atama yapılamaz. En çok atanan branşlar deyip branş öğretmenlerine getirilen alan sınavının mağduriyeti giderilmeli.”
“Alan sınavı yapıp umutlandırdnız, o kadar branş çeşitliliği içinde franszcanın adı bile yok”
“Alan sınavı yapılan FRANSIZCAya sıfır kadro veren Meb acilen ek atama yapmalı”
“Gercekten cok yazik! devletin kasasına para girsin ama kadro vermesinler. Fransızca ögretmenleri dava acsın.”
“İnsanları alan sınavına sokuyorsunuz kontenjan vermiyorsunuz.O zaman adamların parasını geri verin boşuna sınava girdiler.”
“Alan sınavsız arapçaya 125 fransızcaya alan zulmü ve ardın dan 0 kontenjan hak mı adalet mi?”
“Alan sınavı yapılan FRANSIZCAYA SIFIR kadro veren mebi adıl atama yaptıgı için tebrik ederiz.”
“4270sinifciya hakkimiz verildi yıllardır biz hariç herkes dersimize girdi artık adalet istiyoruzHakkımız.”
“1400 sınıfçı mağdur olmasın diye bransımıza alındı 10bin asil brans sahibini MAGDUR ETTİLer.10binResimMezuna357KadroAdaletmi?”
“10binResimMezuna357KadroAdaletmi 10bin-357=9643 işsiz öğretmen bu normal mi”
“Bed. eğt. öğrt.1500 kontenjan çok komik ve basit kaldı. adaletsiz bir dağılım gerçekten yazık.”
“10 bin mezuna resim bolümü 357 azz ..hakkımızı yediniz. hakkımızı istiyoruz. en az 2500 kontenjan ve atama istiyoruz HAKKIMIZ”
 
MEB, 350 bin ataması yapılmayan öğretmen adayının, 140 bin resmi öğretmen açığının olduğu bir eğitim ortamında, sadece 40 bin öğretmen atayıp, bu atamaların dağılımını da adaletsiz bir şekilde yaparsa, mağdur yaratmaya devam eder.
 
Umarız, MEB tarafından, Şubat 2014’te yeni bir atama kararı alınarak kamuoyuna duyurulur ve mağdur edilen öğretmen adaylarının bir bölümünün daha yüreğine su serpilir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BU SENE ÇOK TEMİZ SINAVLAR YAPILDI 2013-09-01 21:45:58

alan sınavı doğrudur bu niye söylemiyorsunuz illa twiter mı kullanmak lazım abdullah bey ve site yöneticisi arkadaşlar.herkes sınava girdi puanlarını aldı hakkıyla emek sarfedildi.alan sinavi doğrudur geçerlidir.

Avatar
okulönceci 2013-09-01 21:47:31

arkadaşlar bir ülke sürprizlerle yönetilmez. yok şubatta atama olabilir, yok 42 bin öğretmen alabiliriz, yok kpss yarın açıklanabilir gibi günübirlik kararlarla bir ülke yönetilmez. hergün bu gün ne olacak diye açıyoruz haberleri. saygıdeğer öğretmenler ve saygıdeğer aileleri sandıkta tepkimizi gösterelim. bir ülke plan ve programla yönetilir. sürprizlerle değil

Avatar
ne umduk ne bulduk 2013-09-01 21:48:25

bu atamalarda fizikçiler mağdur edildi. şubat ataması kesinlikle yapılmalı 1000 fizik kontenjanı açılmalıdır. şubata kadar adaletin kelime anlamını öğrenmenizi ve gerçekten adaletli olmanızı umuyorsunuz. gelin görün ki uma uma döndük sarı muma..

Avatar
işitme engelliler öğretmeni 2013-09-01 22:15:09

bizede kontenjan ayrılmadı ama adımız bile anılmıo 40000 öğretmenden 0 kontenjan ayıptır yahu bu kadar insanıın emegi

Avatar
uyarı 2013-09-01 22:18:46

arkadaşlar bimere dilekçe yazarak şubat ataması isteyelim ban yazdım sizde yazın yada 150 yaya 147 ile dilekçe gönderebilirsiniz

Avatar
SAYGILI SINIFCI 2013-09-01 22:21:12

merhaba, meb mağdur yaratmaya devam edi̇yor başlikli yazinizi okudum. şunu beli̇rtmek i̇sti̇yorum evet kontenjanlar adaletli̇ dağitilmadi bunu http://forum.memurlar.net/konu/1891746/ bu li̇nkteki̇ tablodan da görebi̇li̇rsi̇ni̇z. di̇ğer branşlarda açiğin yaklaşik %50 si̇ alinirken sinif öğretmenli̇ği̇nde açiğin %15 i̇ bi̇le alinmadi.fakat di̇le geti̇rmek i̇stedi̇ği̇m ayri bi̇r husus var yazinizda alintilar yaptiğiniz twetlerde yazanlar gerçeği̇ eksi̇k yansitiyor . şöyle ki̇ sinif öğretmenleri̇ bu alanlara can sikintisindan geçmedi̇ meb plansizca geti̇rdi̇ği̇ si̇stem sonucu oluşan mağdurlari yan alanlarina veya kendi̇ alanlarina geçi̇rdi̇. belgesi̇z olan özel eği̇ti̇m ve teknoloji̇ tasarim vardi ki̇ onlar da i̇ptal oluyor o bölümlere atanan öğretmenler kendi̇ alanlarina geri̇ dönüyor. bu durumda asil mağdur olan 4+4+4 ün tek mağdurlari atama bekleyen sinif öğretmenleri̇ oldu. bu seneyle bi̇rli̇kte i̇ki̇ senedi̇r yaklaşik 80.000 i̇lk atama yapilmiş olacak fakat alim sayisi 2500 bile deği

Avatar
doğrucu 2013-09-01 22:25:45

Bu sitenin yöneticilerinden biri yada bi yakını kesin alan sınavından çakmış.çünkü her fırsatta alan sınavı karşıtı yayın yapıyorlar.hepimiz aynı sınava girmedik mi ne eşitsizliğinden bahsediyorsunuz.ayrıca matematikçi tarih alan bilgisine,kimyacı coğrafya bilgisine,tarihçi matematik bilgisine göre mi atansın.bence yakınınıza söyleyin kendini alanında geliştirsin sizden de medet ummasın...

Avatar
selim 2013-09-01 22:27:57

arkadaşlar fizikçiler kimyacılar biyologlar boşuna yırtmayın kendiniz şubatta atama olmaz .ha oldu sizi almazlar .din öğrt.sinıf öğrt rehber öğrt beden öğrt. alırlar.yırtmayın kendiniz atı alan üsküdarı geçti atamadan önce fizikçiler kimyacılar biyologlar uyuyordunuz şimdimi uyansınız günaydın