banner374
   Öğretmenlerin diğer devlet memurlarından ayrı olduğunu belirterek bazı izin konularına açıklık getirmek istiyorum.Biliyorsunuz ki eğitimciler yıl içinde her ne kadar iş yapmıyor gibi gözükse de hem ders saatlerindeki iş yoğunluğu  hemde yapması gereken angarya işilerle gün içinde nasılda eğitim için çokça zaman harcadığını söylememe gerek yok.Tabi böyle yoğun iş temposunda hastalanması veya sağlık sorunları yaşaması gayet normaldir.Ayrıca eğitimciler hem sağlık sorunları yüzünden  hemde sosyal ihtiyaçlarından dolayı izin almak isteyecektir veya kendisine sağlık kurumlarınca rapor verilecektir.Peki bu konuları ne kadar biliyoruz veya nekadar bu konulara hakimiz?Affınıza sığınarak bu konuda bazı değerlendirmelerde bulunmak istiyorum.Meb personel izin yönergesinden bir kaç bölümü kullanaraktan bazı yorumlarım olacak.

Öncelikle MEB PERSONELİ İZİN YÖNERGESİnin amacı," Bu Yönerge, Millî Eğitim Bakanlığı merkez, taşra ve yurt dışı teşkilâtında görevli memur statüsündeki personelin izinlerine ilişkin hükümleri kapsar. "şeklinde yazılıdır.Bu yönergede sadece öğretmenler değil milli eğitimdeki her türlü memuru kapsamaktadır o yüzden bazı bölümleri öğretmenleri kapsamaz örneğin "Yıllık İzin Süresi

Madde 10- Hizmet süresi bir yıldan on yıla kadar (on yıl dahil) olan memurların yıllık izin süreleri yirmi gün, on yıldan fazla olanların ise otuz gündür."kısmı öğretmenler için değil statüsü daha farklı olan idareciler arge gibi milli eğitim çalışanları için geçerlidir ve öğretmenlerin yıllık izin kullanmaya hakkı yoktur,o yüzden milli eğitimde arge birimine geçmek isteyen varsa yaz tatilleri ve yarıyıl tatillerinin olmayıp bu madde dahilinde izinli sayılacağını gözden kaçırmamalıdır.Öğretmenleri ilgilendiren bölümler biraz daha farklı
   izinlerinin kullanımı;

bu izinlerde verilmesi zorunlu izinleri sıralamak istiyorum.

  1. Doğum izni
  2. Ölüm izni 
  3. evlilik izni                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          bu izinler amirin takdir yetkisine göre verilemez,beyan edilmesi yeterli olup izin vermeye yetkili amir tarafından kesinlikle verilir.
   Diğer MEB PERSONEL İZİN YÖNERGESİdeki izinler amirin takdir yetkisine bağlıdır fakat gelişigüzel bir uygulama olamaz bu yetkide gözeteceği durumlar şöyle ifade edilebilir;
  • öncelikle eşitlik ve açıklık ilkesine uygun olmalı
  • kamu yararı göz önünde tutulmalı
  • kişisel çıkarlar veya çekişmeler izin konusuna yansıtılmamalı
yani kısacası izin yetkisi keyfi hareket  yeri değil kesinlikle hukuk ile bağdaşan çalışanın mutlu ve verimli çalışmasına olanak sağlayacak bir şekilde kullanılan yetki olmalıdır.

   Ayrıca,anayasanın 50. maddesi kapsamında"dinlenmek çalışanların hakkıdır" hükmü ile izinler anayasal güvence altındadır."insanlar yaşamlarını sağlıklı geçirebilmesi için ihtiyaçlarını gidermek mecburiyetindedirler ve çalışmalarını verimli yerine getirebilmeleri için de dinlenme ihtiyecı vardır."o yüzden insanlar izinlerini kullanarak veya sağlıktan dolayı dinlenerek geçirmeleri hem fiziksel ve hem de ruhsal olarak kişiyi olumlu etkileyip işinin de verimliliğini had safhada arttıracaktır.Bunlardan ötürü amirler öncelikle çalışanların yerlerine kendilerini koyup bu hususları gözetip izin yetkilerini kullanmalıdır.En önemlisi elindeki bu yetkiyi tanrının sopası olarak görmemeli vicdanının sesi  olarak görmelidir,yapacağı küçücük haksızlığın günahlarını iyi idrak edebilmelidir.

   Şunu da belirtmeliyim ki bu günlerde yaşanılan bazı hastalık izinlerinin kullanımına dair tereddüt edilen olaylardan dolayı hastalık izinlerini açıklayayım;

     HASTALIK İZNİ 

memurlara özlük ve aylık haklarına dokunulmamak üzere 657 sayılı devlet memurları kanununun 105. maddesinde sürelerini geçmemek üzere hastalık raporlarında gösterilen süre kadar hastalık izni verilir.Hastalık iznini aksi bir durum raporda yazmadığı sürece kurumuna bildirmek kaydıyla(beyan etmesi kaydıyla)istedikleri yerde geçirebilirler.Biliyorsunuz çalıştığınız il dışından bir rapor alıyorsanız kesinlikle hafta sonu ve acilden alınmış olması gerekir(özel hastanelerin acil de dahil)alınan bu rapor kendisi ile irtibata gecilebilecek bir telefon numarası ve adres ile birlikte milli eğitim müdürlüğüne veya kendi kurumuna dilekçe şeklinde gönderilir(çogunlukla fax olarak)Aynı zamanda da 2 gün içinde raporun aslını ulaştırmalısınız ki bir sıkıntı çekmeyin zan altında kalmayın.

   HASTALIK RAPORUNA İTİRAZ 

Hastalık raporuna çalıştığınız kurum tarafından itiraz edilebilir.bu durumda kurumun itiraz yazısı hastalık raporunun onaylı bir örneği ile birlikte 
  • tek hekim tarafından düzenlenmişse en yakın sağlık kuruluna 
  • kurul raporu ise başka bir resmi sağlık kurumuna gönderilir.  
Bu sağlık kurumu veya kurulca düzenlenen rapor ilk raporla aynı olması dahilinde karar kesinleşir.eğer çelişki yaşanacak bir durum oluşursa sağlık bakanlığının saptayacağı bir hakem hastaneye gönderilir.bu hastane tarafından verilen karar kesindir.Yani tekrardan hasta olup olmadığınız değerlendirilmez usul bakımdan değerlendirilir.


   Bazı sıkıntılar veya belirsizlikler izin konusunda yaşanabilmektedir sözcüklerimin döndüğünce bir kaç tespitde bulunmak istedim ve insallah sağlıklı mutlu mesleğinden soğumayan kurumdaki tüm iş arkadaşlarınızla güzel günler geçirmeniz dileğiyle

       SEDAT DEGER      
mebpersonel.com
                                                                                                                                                                                                                                                                                    







Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
bu ne şimdi 5 yıl önce

saçma bi yazı olmus

Avatar
elif eker 5 yıl önce

bence güzel yazı olmuş ama daha 1 yıl olmadı atanalı çalıştıgım kurumdanda ögretmenlikden de sogudum

Avatar
frg 4 yıl önce

öğretmen il dışından rapor alabilr mi? (tatil günleri dışında)