banner406
banner396
27 Mart 2015 Cuma 08:00
HANGİ MEMURLAR 1. DERECE KADROYA ATANDIĞINDA MAAŞI DÜŞER?
 Devlet memurlarının bulundukları kadroların derecesi yükseldikçe genellikle aylık ücretleri de yükselmekte, ancak bazı unvanlarda görev yapanların 1 inci derece kadrolara atanmaları halinde aylık net ücretleri azalmaktadır.
Kadro unvan ve dereceleri itibariyle belirlenen ek göstergelerdeki bazı değişmeler, memurların aylık net ücretlerini düşürmektedir. Ek gösterge yükselirken net maaşın düşmesi ise, 1.10.2008 tarihinden önce işe girmiş olan Devlet memurlarının emekli keseneklerine esas matrahın hesaplanma usulünden kaynaklanmaktadır.

1.10.2008 tarihinden önce işe girmiş olan Devlet memurlarının emekli keseneklerine esas matrahları hesaplanırken, ek göstergelerine göre en yüksek Devlet memuru aylığının belli oranları da matraha dahil edilmekte ve bu matrah üzerinden %16 oranında kişi kesintisi yapılmaktadır. Matrahın yüksek olması, kesintinin de yüksek olmasına ve net maaşın düşmesine neden olmaktadır.

Devlet memurlarından bazıları için; 2 nci derece kadrolarda 3000 ek gösterge, 1 inci derece kadrolarda ise 3600 ek gösterge belirlenmiştir. Öte yandan, emekli keseneği matrahı hesaplanırken; ek göstergesi 3000 olanlar için en yüksek Devlet memuru aylığının %70’i, 3600 olanlar için ise %130’u oranındaki tutarın matraha eklenmesi öngörülmüştür.

2 nci derece kadroda 3000 ek göstergeden yararlanırken 1 inci derecede 3600 ek göstergeden yararlanan bazı Devlet memurlarının, ek gösterge artışıyla yaşadıkları net maaş azalması konusunda bilgi olması bakımından memurunyeri.com olarak yaptığımız çalışmaya aşağıdaki tabloda yer verilmiştir.

Konunun daha net anlaşılması bakımından, tabloda yer alan unvanlardaki personelin 2/3 ve 1/1’de bulunduklarında alacakları aylık net maaş miktarları arasındaki fark hesaplanmış ve her iki durumda da ilgililerin aynı hizmet süresinde olduğu varsayılmıştır.

Bazı unvanlarda kadro derecesi 2’den (2/3) 1’e (1/1) yükselenlerin maaşındaki azalma

Unvan                                   Derece Kademe             Maaştaki Net Azalma*

-Yüksek Mühendis, Mühendis,     2/3’den 1/1’e yükselen          24,78 TL

-Yüksek Mimar, Mimar

-Şehir plancısı

-Bölge Plancısı

-Uzman Tabip, Tabip

-Diş Hekimi

-Uzman Veteriner Hekim, Veteriner Hekim

-Eczacı

-Biyolog

*2015 yılı ilk altı ayı için geçerli olan katsayılara göre hesaplanmıştır.
Son Güncelleme: 27.03.2015 08:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.