banner406
banner396
16 Mart 2015 Pazartesi 00:41
Nöbet Olayı Artık Çözülmelidir
Bilindiği üze öğretmenlerin okullarda tutmakta oldukları nöbetlerin karşılığında ücret ödenmesi için önce Eğitim İş nöbet tutmama eylemi başlattı. Daha sonra Türk Eğitim Sen her ayın ilk haftası nöbet tutmama eylemi başlattı ancak bazı okul idarelerinin bu sendikanın üyelerine her ayın ilk haftası nöbet görevi vermeyip diğer haftalarda nöbet sayısını artırması üzerine adı geçen sendika bu duruma kızarak eylem kararını sürekli hale getirdi. Ardından Eğitim Sen’in de bu eyleme katılmasıyla bu konu eğitim camiasının gündemine oturdu. Buna karşılık Eğitim Bir Sen de öğretmenlerin nöbet karşılığında ücret alması konusunda diğer sendikalarla hem fikir olduğunu açıklayıp, bu konuda tüm illerde basın açıklaması yaparak imza kampanyası başlattı, ancak çocukların zarar görmemesi için sağduyulu davranarak nöbet tutmama kararı almadı. Aynı şekilde Anadolu Eğitim Sen de nöbete ücret verilmesi gerektiği konusundaki görüşünü kamuoyuyla paylaşırken, çocukların zarar görmemesi adına sorumlu davranılması gerektiğini belirterek eylem kararı almayı doğru bulmadığını belirtti.


Sendikalar cenahında durum bu şekilde iken eğitim camiasında konunun vahameti, içinde barındırdığı risk, öğretmenlere emanet edilen çocukların güvenliği,  her görevin karşılığı ekders ise maaşın karşılığının ne olduğu sorusu,  nöbet tutmayanlara ceza verilip verilmeyeceği, adli bir vaka meydana gelirse ceza kanununda düzenlenmiş olan “görevi ihmal” suçundan ceza verilip verilmeyeceği, bu eylem şeklinin etik olup olmadığı ve nihayet gerçek amacın üzüm yemek mi yoksa seçim öncesi bağcı dövmek mi? Meyanındaki tartışmalar uzadıkça uzadı.


Doğrusu bu konuda sendikaların eylem şekli farklı olsa da hepsinin “nöbet karşılığında ücret verilmesi gerektiği” konusunda birleşmesi önemlidir. Dahası tüm sendikaların aynı konuda hem fikir olmaları ve aynı şeyi dillendirmeleri çok daha önemlidir ve belki de ilktir. Bu yönüyle yani tüm sendikaların “eğer kamu görevi olarak öğretmenlere nöbet tutturuluyorsa bunun ücreti ödenmelidir, aksi halde angarya olur ki bu da Anayasada yasaklanmıştır.” Şeklinde aynı şeyi söylüyor olmaları son derece önemlidir. Zira bu durum talebin haklılığını güçlendirdiği gibi sendikaların gerektiğinde güç birliği etmeleri de eğitim camiası açısından özlenen bir durumdur.


Diğer yandan bir vicdan mesleğini icra etmenin sorumluluğunu hissederek çocukların güvenliğinin kendi taleplerinden önce geldiğini düşünerek talebi haklı bulmakla beraber eylem şeklini doğru bulmayan sendikalar ile eylem kararı alan sendikaların üyesi olup, dilekçesini de verdiği halde sırf vicdanının sesine kulak vererek nöbet tutma erdemini gösteren öğretmenlerin varlığı da takdiri hak eden bir duruştur bana göre. Nitekim bir tarafta “nöbet de istemiyorum para da” diyerek bu işi sulandıran sözüm ona öğretmenleri ve sırf nöbet tutmamak için sendikasını değiştiren öğretmenleri gördükçe bu erdemli duruşa takdir hislerim daha da artıyor doğrusu.


Zira meşru talepleri sendikal haklar çerçevesinde “ölçülülük ilkesine riayet etmek şartıyla” talep etmenin son derece doğal ve hatta olması gereken bir şey olduğuna inanmakla beraber, işi sulandırmanın da en azından bir vicdan mesleği olan öğretmenlik için doğru olmadığına inananlardanım. Dahası vicdanına güvenilmeyen insana çocuk emanet edilmeyeceğine de -bir baba olarak- inananlardanım. Tıpkı böylesi riskli bir konuyu derhal çözmek yerine kılını bile kıpırdatmayanlara vicdan mesleğinin tepe noktalarının teslim edilemeyeceğine inandığım gibi.


Sözün özü bu konu artık çığırından çıkmaya başlamıştır ve havaların ısınmasıyla birlikte çocuklar açısından tehlikenin boyutları daha artmıştır. Bu nedenle derhal çözülmelidir. Öğrenci kavgalarının arttığı şu günlerde güvenlik boşluğundan kaynaklı risklerin önüne geçmek için hiçbir çocuğun burnu bile kanamadan, acı bir haber almadan ve deyim yerindeyse “testi kırılmadan” bu sorun bir şekilde çözülmelidir.


Sendikalar süresiz eylem kararı aldığına göre ve nöbet tutmayan birçok öğretmen de bu karardan memnun olduğuna göre tüm gözler bu sorunu çözme konusunda yetkili olan Bakanlığa çevrilmiş durumdadır.  Ama ne gariptir ki Bakanlıkta bu konuda yaprak bile kıpırdamamaktadır.


Oysa durum vahimdir ve bu konuyu Bakanlık acilen çözmelidir. Olumlu ya da olumsuz ama bir şekilde çözmelidir. Biz, öğretmenlerin taleplerinin haklı olduğunu düşünerek yönetici ve öğretmenlere her nöbet için dört saat ekders verilerek bu krizin çözülmesinin doğru olduğuna inanıyoruz. Ancak eğer bakanlık aksini düşünüyorsa elinde yetki de vardır, siyasi güç de vardır. İsterse bir gecede Bakanlar Kurulu Ekders kararına bir cümle ilave ederek pek ala her şekilde çözebilir.


Olumlu yönde çözmek istiyorsa Ekders kararının ilgili maddesine “Yönetici ve öğretmenlere her nöbet için 4 saat ekders verilir. Nöbet sayısı haftada üçü geçemez.” Cümlesi eklenebilir. Eğer Bakanlığın bu konudaki düşüncesi olumsuz ise yani ekders vermeyi düşünmüyorsa bu defa da aynı kararın ilgili maddesine “Nöbet görevi maaş karşılığı olarak yapılan görevlerdendir” şeklinde bir cümle ekleyerek pek ala çözebilir.  Dediğim gibi herkes gibi bizim de arzu etmediğimiz bir yöntem olmakla beraber, eğer ekders vermeyi düşünmüyorsa sırf çocukların güvenliği adına bu krizin bir an önce çözülmesi için bu da bir tercihtir. En azından Bakanlıktan bu konuda bir açıklama yapılması bile hiçbir şey yapmamaktan iyidir.


Zira binlerce çocuğun vicdani sorumluluğunu üstlenmiş olan bir bakanlığın böylesi risk potansiyeli yüksek bir konuda hiç bir şey yokmuş gibi davranması anlaşılır bir durum değildir.  Üç ihtimal vardır: Ya ekders verilerek olumlu çözülür, ya bu görev maaş karlılığıdır şeklinde ekders kararında düzenleme yapılarak olumsuz yönde çözülür ya da binlerce çocuğun velisine bu risk durumu uygun bir dille açıklanır. Hepsi bir tercihtir. Ama hiç bir şey yapmayarak çocukların güvenliğinin riske atılması asla bir tercih olamaz.  Malum, devlet işi ciddiyet ve sorumluluk gerektirir. Hele de söz konusu çocukların güvenliği ise…

 

Cafer GÜZEL
analiz76@mynet.com
Son Güncelleme: 16.03.2015 00:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.