banner406
banner396
01 Nisan 2015 Çarşamba 14:35
Öğretmenler İçin Kanun Teklifi Verildi

 Öğretmenlik mesleğinde on yılını doldurmuş olanların uzman öğretmen olarak, on beş yılını doldurmuş olanların ise başöğretmen olarak atanmasını öngören Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu.

Milletvekili Erkan AKÇAY tarafından hazırlanan “Millî Eğitim Temel Kanununda Değişildik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” Meclis Başkanlığına sunuldu.

Kanun Teklifi, yüz kızartıcı bir suçtan dolayı ceza almamış olmaları şartıyla, Kanunun yürürlüğe gireceği tarih itibariyle mesleğinde 10 yılını doldurmuş olan öğretmenlerin uzman öğretmen olarak atanmasını, mesleğinde 15 yılını doldurmuş öğretmenlerin ise başöğretmen olarak atanmasını öngörüyor.

Kanun Teklifinin gerekçesinde; uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik ile ilgili sınavın her yıl ÖSYM tarafından yapılması gerekirken bu zamana kadar sadece 2005 yılında yapıldığı, Anayasa Mahkemesinin uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik ile ilgili sınav düzenlemelerini iptal etmesi nedeniyle bugüne kadar kariyer sınavı yapılmadığı, 2005 yılında sınava girerek uzman öğretmen ve başöğretmen olarak atananlar ile 2005 yılından sonra kariyer öğretmenlik sınavı yapılmadığı için öğretmen olarak mesleğine devam edenlerin maddi ve manevi olarak mağdur olduğu, bir defaya mahsus olmak üzere yüz kızartıcı bir suç nedeniyle ceza almamış olan ve kanunun yayımlandığı tarih itibariyle mesleğinde on yılını doldurmuş olan öğretmenler uzman öğretmen ve mesleğinde on beş yılını doldurmuş öğretmenlerin de başöğretmen olarak atanması suretiyle yaşanan mağduriyetin önlenmesinin amaçlandığı da belirtildi.

Kanun Teklifi metni

DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/6/1973 tarihli ve 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanununun 43 üncü maddesinin sonuna aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Yüz kızartıcı bir suç nedeniyle ceza almamış olmak şartıyla, bu maddenin yayımı tarihi itibariyle mesleğinde on yılını doldurmuş olan öğretmenler uzman öğretmen, mesleğinde on beş yılını doldurmuş öğretmenler de başöğretmen olarak atanır.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.
Son Güncelleme: 01.04.2015 14:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
anonim 2015-04-01 15:15:11

doğru bir adım tabiiii oluuuuuuursa

Avatar
HADİ YA 2015-04-01 21:02:19

ben çalışayım kendimi yetiştireyim sınav kazanayım öbürü de yaşlandıkça uzman olsun.şakamısınız

Avatar
Yazık 2015-04-02 00:36:40

sinavlar devam edi̇yor da mi bu öneri̇ yapiliyor? hayir. ayrica si̇zi̇n sinav kazandiğiniz dönemde kpss i̇le atanmiş hi̇ç ki̇mse uzmanlik sinavina gi̇remedi̇. çünkü kpss i̇le atanan öğretmeni̇n çalişma süresi̇ uzmanlik sinavi i̇çi̇n yetmi̇yordu. kaldi ki̇, kpss i̇le atanan bi̇r öğretmene o sinavi uygulamak masraftan öte bi̇rşey deği̇l. uzmanlik sinavini kazananlar sinavi 1 soru bankasiyla kazandilar. kpss i̇le atananlarin çözdüğü yaklaşik 60 bi̇n soru var, nerden baksan 30 soru bankasi yapar si̇z kpss den 88 puan alarak açikta kalmak, atanamamak nedi̇r bi̇li̇yor musunuz?si̇z; i̇lk ve son kez yapilan pi̇yango çeki̇li̇şi̇ni̇n benci̇l bi̇r tali̇hli̇si̇si̇ni̇z o kadar yazik.