banner406
banner396
12 Mart 2015 Perşembe 16:40
Öğretmenler odasında neler konuşuluyor?

 Dünya üzerinde çok farklı meslek grupları vardır. Bu meslek gruplarının da kendi aralarında özel gündemleri vardır. Her meslek grubunun gündemi genel olarak kamuoyunu ilgilendirmeyebilir. Ülkemizde 1 milyona yaklaşan öğretmen sayısı ve bu öğretmenlerin ders verdiği 20 milyon civarındaki öğrenci sayısı ile eğitim gündemi ülkemizdeki dört aileden birini ilgilendirmekte ve zincirleme olarak hemen her aileyi etkilemektedir. Eğitim çalışanlarının sınıflardaki çalışmalarının dışında bir araya geldikleri dinlenme ve ofis olarak kullandıkları mekân öğretmenler odasıdır. Öğretmenler odasında konuşulanlar zaman zaman değişmektedir. Bu günlerde öğretmenler odasında neler konuşuluyor, diye merak ettiğimizde öğretmenler odasından kulağımıza gelen sesler şunu göstermektedir.

*** Öğretmenlerin gündeminin ilk sıralarında son günlerin muallakta kalan konusu rotasyon ilk sıraları almaktadır. Öğretmenler rotasyon konusunun bir an önce netleşmesini istemektedirler. Bir dokun bir ah işit, her öğretmen özelde kendi durumundan yola çıkarak rotasyon konusunda bir yol haritası çizmektedir. Öncelikli olarak rotasyonun ne zaman ve nasıl uygulanacağı; kimlerin nasıl etkileneceği ön plâna çıkmaktadır. Dönüşen okullardaki öğretmenlerin durumları nasıl değerlendirilecektir? Mesela bir öğretmenimiz; “Ben ilkokul ve ortaokul beraber ilköğretim okulu iken A ilköğretim Okulu’muz ilkokula dönüştü ve bizi toplu olarak B Ortaokulu’na aktardılar. Şimdi biz B Ortaokulu’nda yeni bir atama olarak ı değerlendirileceğiz?” diye haklı olarak soruyor. Öğretmenlerin rotasyonu ile ilgili atama kılavuzu bir an önce yayınlanmalı ve öğretmenlerin kafasındaki tüm sorulara cevap verecek şekilde hazırlanmalıdır.

*** Öğretmenler odasının ikinci sırasında yer alan konu ise “Kurslardaki ek ders ücretlerinin artırılması konusudur.”. Okullarda açılan hazırlayıcı, takviye kurslarına ilgiyi artırmak için kurs ders ücretlerinin iki katına çıkarılarak 20 TL olarak ödenmesi gündeme geldi. Medyada da sürekli arttı, artacak şeklinde haberler yapıldı. Prensip olarak hemen herkes kurs ücretinin ders saati başına artırılmasına olumlu baktı. Bu olaya en çok öğretmenler sevindi. Fakat öğretmenlerin sevinci bir türlü gerçeğe dönüşmedi. Birinci dönem kurs açan öğretmenler eski ek ders saati üzerinden ücretlendirildi. İkinci dönem kurs saati ücretlendirmelerinin yeni ücret üzerinden yapılacağı konuşuldu. Fakat kanuni düzenleme yapılmadığı için öğretmenler bu dönemde hâlâ kurs ders ücretlerini eski hesap üzerinden almaktadırlar. Bu konunun da bir an önce düzenlenmesi ve öğretmenlerin mağduriyetlerinin düzeltilmesi gerekmektedir.

*** Öğretmenler odasının önemli gündem maddelerinden biri de nöbet konusudur. Öğretmenlerin geneli angarya olarak görse de öğrenci sevgisinden dolayı nöbet tutmayı hâlâ bir görev olarak görmekte ve nöbetini utmaktadır. Hemen tüm eğitim sendikaları nöbete ücret konusunda hemen hemfikirdir. Bu nedenden dolayı bu nöbet konusu da okullardaki eğitim öğretimin daha kaliteli çalışması adına bir an önce bir karara bağlanmalıdır. Nöbete ücret ve yönetmeliğinin yeniden ve güncel olarak belirlenmesi, bu konunun sağlıklı bir şekilde neticelenmesini sağlayacaktır.

*** Ülkemizin 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerine hazırlandığı bu dönemde öğretmenler odasının önem sırasında konuşulan bir diğer konusu da seçimler olmaktadır. Tabi seçimler öğretmenler odasında farklı bir boyutta ele alınmaktadır. Bu kimin seçileceği konusunun dışında, genel seçimler için okullarımız ve sandık kurullarında da en fazla öğretmenlerin görevlendirilmesi en önemli gündem konusudur. Sandık kurullarında görev alacak öğretmenler ve diğer memurlar ilçe seçim kurulları tarafından görevlendirilmektedir. Sağlık kurulu raporu haricindeki sözlü mazeretler öğretmenlerin sandık kurullarında görev almalarına mani teşkil etmemektedir. Bu nedenle sağlık özrü bulunan öğretmenlerimizin sandık kurulu görevlilerinin belirlenmeye başladığı şu günlerde ilçe seçim kurullarına mazeretlerini belgelendirerek başvurmaları, onların görevlendirilmeden, tekrar işlemin iptal edilip yerine yeni sandık kurulu görevlisi aranmasına meydan vermeden mazeretine binaen görev almaması ile neticelenecektir. Bu konuda da öğretmenlerimizin bireysel başvuruları sistemin daha sağlıklı çalışmasına yardım edecektir. Öğretmenlerin problemlerinin ivedilikle çözülmesi eğitimin kalitesini gözle görülür şekilde artıracaktır. Kalın sağlıcakla.

Kamudanhaber (11.3.2015) Ekrem Aytar

Son Güncelleme: 12.03.2015 16:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
emir 2015-03-12 18:34:46

bizde sabah akşam kredi borçlarının nasıl ödeneceği konuşuluyor.geçim sıkıntısı konuşuluyor.burasi hangi̇ ülke ki̇

Avatar
öğretmen 2015-03-12 18:51:56

öğretmen odalarında,3600'ekgösterge,2005'den sonra göreve başlayanlara bir derece verilmesi ve yıpranma payı ve nöbet ücreti konuşulmaktadır.

Avatar
veliler 2015-03-13 17:50:42

öğrenci disiplinsizliği en baştaki konu.ayrıca eski bakan ömer çeliği de bu velileri çok şımarttığı için çok sık anıyoruz