banner406
banner396
09 Şubat 2015 Pazartesi 11:16
'Öğretmenlere emniyet görevlisi gibi nöbet tutturuluyor'
 Aktif Eğitimciler Sendikası Sakarya Şube Başkanı Muhsin Topçi, öğretmenlere, bahçe ve okul içinde emniyet görevlisi gibi nöbet tutturulmasının hukuka aykırı olduğunu ve öğretmenlik mesleğiyle bağdaşmadığını belirtti .
Topçi, yapmış olduğu duyuruda , öğretmenlik mesleğinin nihayet senelerde hem maddi hem de manevi açıdan ciddi bir itibar kaybına uğradığını ifade etti . Milli Eğitim Bakanlığı’nın hukuksuz ve mesleki esaslara aykırı uygulamalarının da bu erozyona zemin hazırlamış olduğu söyleyen Topçi, “Bu uygulamalardan birisi de muallime okullarda nöbet tutturulmasıdır. Öğretmene tutturulan nöbet ne hukuk ilkelerine, ne de öğretmenlik mesleğinin gereklerine uygun olmadığı gibi karşılığında muallime bir ödeme de yapılmamaktadır.” diye belirtti . 

Öğretmene nöbet tutturmanın hukuksuz olduğunu ifade eden Topçi, hukuk sistemimizde öğretmenlerin nöbet görevlerini düzenleyen legal bir düzenleme olağan bulunmadığı dile getirdi. Topçi, bunları açıkladı : “1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun ‘Öğretmenlik’ başlıklı 43. maddesi 'Öğretmenlik, Devletin eğitim, öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleğidir.' hükmünü içermektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere mualimin asli görevi eğitim ve öğretimdir. Öğretmenin görevleri arasında sayılmayan nöbet kavramı, kanunun hiçbir yerinde de geçmemektedir. Yürürlükte mevcut bulunan Milli Eğitim Bakanlığı Mektep Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği ile Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 3. maddelerinde yönetmeliğin hazırlanmasına dayanak gösterilen 222, 573, 652, 1739 ve 5580 sayılı yasa ve yasa hükmünde kararnamelerin hiçbirisinde nöbet kavramı geçmemektedir.”

Bu tablo ortada iken, okullarda gereksinim duyulduğunda olayı esas bir hukuki çerçeveye oturtmak yerine yönetmelik gibi geçici ve yüzeysel düzenlemelere gidildiğini ifade eden Topçi, Millî Eğitim Bakanlığı Nöbet Hizmetleri Özel Talimatı’nın ise hem yasallığı hem de uygulanabilirliğinin tartışmalı olduğunu vurguladı. Öğretmenlerin emniyet görevlisi olmadığının altını önemle çizen Topçi, “Bu mesleki açıdan da uygun değildir. Öğretmen bir emniyet görevlisi değildir. Buna rağmen nöbet tutmaya mecbur edilen öğretmen, nöbeti süresince mesleğiyle değil emniyet işlemleri ile uğraşmak mecburiyetinde kalmakta, hatta yaşanan hadiseler dolayısıyla fiziksel ya da sözlü saldırılara hedef olmaktadır. Ayrıca başka bütün mesleklerde, nöbet karşılığında ek ödeme yapılmaktadır. Ancak muallime fazladan iş yükü getiren bu külfet karşılığında hiçbir ek ücret ödenmemektedir. Bu da kanunlara ve uluslar arası hukuka muhaliftir ” olacak şekilde açıkladı . 

Topçu, gercekleşen bir ankette de öğretmenlerin % 85’inin nöbet karşı çıktığını ve bunu bir angarya olarak gördüğünü sözlerine ekledi. CİHAN'Öğretmenlere emniyet görevlisi gibi nöbet tutturuluyor'
Kaynak: bugun
Son Güncelleme: 09.02.2015 11:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.