banner406
banner396
03 Mart 2015 Salı 11:13
Öğretmenlerin İzin Haklarıyla İlgili - Sorular ve Cevaplar-

 SORU-1: 4 yıldır kadrolu rehber öğretmen olarak Milli Eğitimde görev yapmaktayım. 15 Mayısta doğum yaptım. Şu an 5 aylık bebeğim var. Eylül ayında aylıksız izin kullandım. Ekim 15 de göreve başlamak istiyorum ancak müdürüm mesai saatlerim olan 9 - 15 çalışmam gerektiğini süt izni hakkımın olmadığını söylüyor. Devlet memurları ile ilgili izin yönetmeliğinin 104. maddesini gösterdiğimde "o maddede kadın memur diyor 8 saat çalışan memuru kastediyor sen 6 saat çalıştığın için senin yani öğretmenlerin süt izni yoktur. Öğretmen ve polise süt izni yoktur öğretmen ve polisler süt izni konusunda istisnadır dolayısıyla sen de kullanamazsın" diyor. Fakat bu söylediğini belgelendirir herhangi resmi bir yazı göstermiyor. Süt izini hakkım yoksa gerçekten de öğretmenler muafsa zaten kullanarak maaşıma haram karıştırmak istemem ama hakkım varsa da bebeğin hakkıdır almam gerekir. Bu konuda dayanak göstererek bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

25.02.2011 tarih ve 27857 sayılı Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6111 sayılı Kanunla 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yapılan değişikliklerle; “Memura doğum yapmasından önce 8 hafta ve doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süre ile aylıklı izin verilir. Çoğul gebelik halinde, doğumdan önceki 8 haftalık süreye 2 hafta süre eklenir. Ancak sağlık durumu uygun olduğu takdirde, tabibin onayı ile memur isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, memurun çalıştığı süreler, doğum sonrası sürelere eklenir. Yukarıda öngörülen süreler memurun sağlık durumuna göre tabip raporunda belirlenecek miktarda uzatılabilir. Memurlara, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin kullanımında annenin saat seçimi hakkı vardır” hükmü yer almaktadır.

6111 sayılı Kanunla yapılan değişiklikten sonra; “Kadın memura; doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı hafta süreyle analık izni verilir. Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesi sekiz haftalık analık izni süresine iki hafta eklenir. Ancak beklenen doğum tarihinden sekiz hafta öncesine kadar sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporuyla belgeleyen kadın memur, isteği hâlinde doğumdan önceki üç haftaya kadar kurumunda çalışabilir. Bu durumda, doğum öncesinde bu rapora dayanarak fiilen çalıştığı süreler doğum sonrası analık izni süresine eklenir. Doğumun erken gerçekleşmesi sebebiyle, doğum öncesi analık izninin kullanılamayan bölümü de doğum sonrası analık izni süresine ilave edilir. Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanılırken annenin ölümü hâlinde, isteği üzerine memur olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilir” hükmü getirildi.

Doğumun erken gerçekleşmesi sebebiyle, doğum öncesi analık izninin kullanılamayan bölümü de doğum sonrası analık izni süresine ilave ediliyor. Söz konusu hüküm ile; beklenen doğum tarihinden daha önce doğum yapan kadın memurun, erken doğum nedeniyle doğum öncesinde kullanamadığı analık izni sürelerinin doğum sonrası analık izni süresine eklenmesi imkanı getiriliyor. Ayrıca, doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanılırken annenin ölümü hâlinde, isteği üzerine memur olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilmesi imkânı getirildi. Süt izni 2 katına çıkarıldı 657 sayılı Kanun’da yer alan “Memurlara, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin kullanımında annenin saat seçimi hakkı vardır” hükmü yer almaktaydı. 6111 sayılı Kanunla yapılan değişiklikten sonra mezkur maddenin (D) fıkrası ile; “Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır” hükmü getirildi.

Konu ile ilgili ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nün, 07.02.2013 tarih ve 92617 sayılı ve 03.10.2013 tarih ve 2818286 sayılı görüş yazılarına bakılabilir.

*** AKTİF-SEN
Son Güncelleme: 03.03.2015 11:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.