banner374
12 Mart 2015 Perşembe 20:04
Okul öncesi öğretmenlerinden imza kampanyası
 Günde ellişer dakikalık aralıksız 6 saat çalıştıklarını söyleyen öğretmenler,change.org üzerinden başlattığı imza kampanyası ile hem kendilerinin hem de çocukların sağlığının olumsuz etkilendiğini belirtiyorlar. Ders saatlerinin fazla olduğunu düşünen öğretmenler ya ders aralarına teneffüs ya da daha az ders saati olması için başlatılan imza kampanyasında şu anda 3 bin 370 imzaya ulaştı. Öğretmenlerin amacı 5 bin imza.
Okul öncesi öğretmenlerinin imza kampanyası çağrısı şöyle:
Okul öncesi eğitimi, çocukların geleceğe hazırlanması için atılan ilk adımdır. Okul öncesi eğitimin kaliteli olabilmesi için, okul öncesi öğretmenlerinin sesine kulak verilmesi gerekiyor. 
Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nin 6. maddesinde belirtilen "Okul öncesi eğitim kurumlarında günde ellişer dakikalık aralıksız 6 etkinlik saati" okul öncesi öğretmenlerinin yemek yeme, tuvalete gitme gibi temel ihtiyaçlarını karşılamasını imkansız kılıyor.
Okul öncesi öğretmenlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri, seslerini ve bedenlerini dinlendirebilecekleri molalara ihtiyaçları var.
Aralıksız 6 etkinlik saati boyunca (50x6) hiç durmadan çalışan okul öncesi öğretmenlerinin verimliliği düşüyor ve sağlık problemleri yaşıyorlar. Sadece öğretmenlerin değil, öğretmenlere emanet edilen çocukların sağlığının da olumsuz etkilenmesi söz konusu.

Eğitim sisteminin temelinde bulunan okul öncesi eğitimde kaliteli eğitim verilmesi ve yetişmiş okul öncesi öğretmenlerini kaybetmemek için;
*Okul öncesine teneffüs hakkı verilmesini ya da ders saatinin kısaltılmasını,
*Diğer öğretmenlerden daha fazla ders yapıldığı için ek ders ücretinin arttırılmasını talep ediyoruz.

hurriyetegitim.com
banner182
Son Güncelleme: 12.03.2015 20:06
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Tuvalete gidebilmek lüks değil, ihtiyaç! 2 yıl önce

tuvalete gidecek, su içmeye gidecek 5 dakikamız yok. sınıftan çıkamıyoruz. nefes almadan sürekli çocukların ihtiyaçlarına cevap vermek zorunda kaldığmız için sağlımız bozuluyor. çocuklar da temiz hava teneffüs edemedikleri için astım, grip gibi hastalıklar artıyor.

Avatar
çalışkan ol 2 yıl önce

bu kadar atanmak,i̇ş bulmak i̇steyen gençler öğretmenler varken bu haber olmamiş

Avatar
okul öncesi 1 yıl önce

tenefüs hak tabiki de atanmak daha büyük hak. özelde 12 saat tuvalete gidemiyoruz. elinsaf! özele mahkum etmeyin bizi ya da özelin çalışma koşullarını iyileştirin