banner406
banner396
09 Şubat 2015 Pazartesi 10:16
Rehber Öğretmenler, Öğretmen Değildir!
 1990 yıllardan sonra eğitim uzmanlarının adını rehber öğretmen yapıverdik ve okullar hızla bu yeni alanı benimsedi. İşin aslı rehberlik görevini yapanlar psikolojik danışmanlardı. Ancak okulda bu kadar öğretmen varken psikolojik danışman yerine rehber öğretmen demek daha kolayımıza geldi. İşte bu yeni tanım ile bir deve kuşu hikâyesi daha başladı. Deve kuşuna demişler ya seni bir türlü anlayamıyoruz. Deve misin? Kuş musun? Aynen öyle psikolojik danışmanlar rehberler öğretmen mi yoksa değil mi?

Öğretmen; Eğitim Fakültesi mezunu olan, milli eğitim bakanlığına bağlı okullarda veya dershanelerde öğretmenlik mesleğini icra eden kişilere verilen unvandır. Öğretmenlik mesleği; Öğrencilerin yetiştirildiği, onların yeteneklerinin keşfedildiği, onlara eğitim veren öğretmen olarak adlandırılan kişilerin dâhil olduğumeslek grubunun adıdır. Öğretmenlik bir meslek olmasına rağmen meslek odası olmayan bir meslektir. Meslek odaları, üyelerinin ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki anlamda yapılan işlerini kolaylaştırmak, mesleğin çıkarlarını korumak, meslektaşların birbirleri ile iletişim kurmasını ve dayanışmasını sağlamak amacıyla kurulan kuruluşlardır. Ülkemizde bu işleri sendikalar yapmaya çalışmaktadır.

MEB Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliğinde Tanımlar bölümünde Rehber Öğretmen (Psikolojik Danışman): “Eğitim-Öğretim kurumlarındaki rehberlik ve psikolojik danışma servisleri ile rehberlik ve araştırma merkezlerinde öğrencilere rehberlik ve psikolojik danışma hizmeti veren, üniversitelerin psikolojik danışma ve rehberlik ile eğitimde psikolojik hizmetler alanında lisans eğitimi almış personeli, ifade eder” denilmektedir. Okullarda her şubenin sorumluluğunu taşıyan bir de şube rehber öğretmenleri görevlendirilir. Bunların görevleri MEB Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliğinde yer alır. Bir okulda rehberlik servisine bakan kişilerinde diğer öğretmenler gibi görülmeye başlaması ile okullarda huzur kaçmaya başladı. Rehberlik servisi odalarının olması, ek ders ücretlerinin haftada 18 saat olması, günde 6 saat çalışmaları, diğer öğretmenlerin dikkatlerini cezbetmekte ve bu farklı durum çatışmalara kapı aralanmaktadır. İdarelerin boş derslerde joker öğretmen gibi görebilmeleri geçmişte konulan ve yeni ders çizelgesinde yalnızca 8. Sınıflarda bir saatle sabitlenen rehberlik dersleri kafaları gerekenden fazla karıştırmaya yetmiştir.

Milli Eğitim bakanlığımız geçen yıl rehber öğretmenlerde sessiz sedasız bir alan değişikliği yapmış ve yeni kararnameleri okullara göndermiştir. Yeni isim rehberlik olmuştur. Fakat henüz okullar, eğitim camiası bu değişikliği günlük hayata yansıtamamışlardır. Okullarda asıl olan öğretmenlerdir. Okul idaresi, psikolojik danışman ve diğer çalışanlar öğretmenlerin işlerini daha iyi yapmaları için destek hizmeti sağlayan görevlilerdir. Bu açıdan baktığımızda da rehberler öğretmenlerden daha fazla idareye yakındırlar. Türk Eğitim Sisteminin genel amaçları çerçevesinde eğitimde rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri temelde; öğrencilerin kendilerini gerçekleştirmelerine, eğitim sürecinden yetenek ve özelliklerine göre en üst düzeyde yararlanmalarına ve gizilgüçlerini en uygun şekilde kullanmalarına ve geliştirmelerine yöneliktir. Bu amacı gerçekleştirmek için psikolojik danışmanlar öğrencilere eğitsel, mesleki ve bireysel rehberlik yaparlar. İlkokul ve ortaokullarda bireysel ve eğitsel rehberlik, lise ve üniversitelerde mesleki rehberlik ön plandadır.

Olumlu kurum iklimi okulların en önemli potansiyelidir. Bu iklimin gelişip yaygınlaşması için kurumda bulunanların rollerinin iyi tanımlanması şarttır. Bu amaçla sayın etkili ve yetkililer lütfen bu yanlışı kısa zamanda düzeltin. Rol tanımlamalarını iyi yapın.

Rehber Öğretmenler, Öğretmen Değildir!

İlhami Fındık

(1ilhamifindik@gmail.com)

Son Güncelleme: 09.02.2015 10:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
haktan 2015-02-09 10:58:50

iş yapmadan boş oturmanın yeni adı

Avatar
kader 2015-02-09 16:33:16

bence bu rehber öğretmenler hasta yane yatalak hasta, bilmem anlatabildimmi daha şimdiye kadar ayakta hastasını gormedim bunların.

Avatar
özge 2015-02-09 16:35:37

insanlar rehber öğretmenleri neden çekemiyor onu anlamış degilim madem o kadar çekemiyorsunuz gidin sizde uğraşıp rehber olun . sonunda öğretmenlikten de çıkardıniz yani

Avatar
kadere gecer @kader 2015-02-09 22:10:15

kader denen safsata, ben de senin gibi 5 kurus etmeyenini gormedim.

Avatar
teknik egitim 2015-02-10 03:24:05

2000