banner374
26 Aralık 2015 Cumartesi 23:54
2. Dönem 30 bin Öğretmen, Rehber Öğretmen Olacak
 Uzman Öğretmen Olmak İsteyenlere Müjde! 2. Dönem 30 bin Öğretmen, Rehber Öğretmen Olacak Meb'den il milli eğitim müdürlüklerine 2016 şubat ataması için 30 bin rehber Öğretmen talimatı...  

Kimler Uzman Öğretmen ve Başöğretmen olabilecek? Öğretmen Haberleri Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) öğretmen atama sisteminde yapacağı değişiklikler sonrasında en çok merak edilen konuların başında gelen Kimler Uzman Öğretmen ve Başöğretmen olabilecek? sorusunun yanıtı haberimizde...  

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) öğretmen atama sisteminde yapacağı değişiklikler sonrasında en çok merak edilen konuların başında gelen Kimler Uzman Öğretmen ve Başöğretmen olabilecek? sorusunun yanıtı haberimizde... Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) öğretmen atama sisteminde yapacağı değişiklikler netleşmeye başladı. Daha önce Bakan Nabi Avcı tarafından açıklanan ve şubat ayı atamasında hayata geçirilecek "tecrübeli öğretmenin yanında staj" uygulaması şöyle işleyecek:  

USTA ÖĞRETMENLER SEÇİLECEK: İllerde en tecrübeli, mesleğinde azimli, yeni öğretmenlerin yetiştirilmesinde istekli usta öğretmenler seçilecek. Yeni atanan öğretmenler 3.5 aylık bir eğitim öğretim dönemi boyunca bu öğretmenin yanında derslere girecek. Öğretmenin sınıftaki konumu, dersi işleyiş şekli, ödev takibi ve öğrencilerle iletişimi gibi konulara dikkat çekecek.  

3 GÜN SINIFTA, 2 GÜN İDAREDE: Atandığı branşa göre bir usta öğretmenin yanında staja başlayan yeni öğretmen haftanın 3 günü derslere girecek. Haftanın bir günü okul idaresinde müdürle birlikte idari işlemlerin nasıl yapıldığını izleyecek. Haftanın kalan bir günü ise ilçe milli eğitim müdürlüğüne giderek bakanlıkla yazışmalar ve diğer idari işleri yerinde görecek. Böylelikle yeni öğretmenin 3.5 aylık staj dönemi tamamlanmış olacak.

3  ALTERNATİFLİ STAJ YERİ: Bakanlık, yeni atanan öğretmenlere staj için 3 alternatif sunacak. Öğretmenin ataması yapılacak. Öğretmen atandığı ilde, ailesinin yaşadığı şehirde ya da kendi istediği bir başka ilde stajını yapabilecek.  USTA ÖĞRETMENE ÖDÜL: Usta öğretmenler, ödüllendirilecek. Yanında 5 öğretmene staj yaptıran bir usta öğretmen uzman öğretmenliğe; 10 öğretmene staj yaptıransa başöğretmenliğe terfi etmiş olacak.  

DEĞERLER EĞİTİMİ VERİLECEK: Eğitim öğretim dönemi içerisinde stajını tamamlayan yeni öğretmen tatil döneminde ise "değerler eğitimine alınacak.  

İLK UYGULAMA 2016 ŞUBAT ATAMASINDA: MEB, ilk uygulamayı 2016 şubat atamalarında yapacak. MEB'in elinde 10 bin atama kadrosu bulunuyor. Ancak, yeni atama stratejisinin uygulanabilmesi için Maliye Bakanlığı'ndan ilave kadro alınacak. Böylece, şubat ayında en az 30 bin öğretmen ataması yapılması bekleniyor.
banner182
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
pdr 12 ay önce

ya arkadaşlar lütfen okuyun kendinizi küçük düşürmeyin. bu rehber ögretmen okullardaki psikolojık danışman degil kendi alanında uzman olan ve yeni atnacak olanra egitim verecek olanlar.

Avatar
erkan 12 ay önce

ee pes! "rehber oğretmen" dediği, size rehberlik edecek olan öğretmen; rehberlik servisinde çalışan "rehber öğretmen" değil! bunu da mı anlayamadınız!!!

Avatar
İlköğretim mat 12 ay önce

En az 3000 inş

Avatar
İlk mat 12 ay önce

Vurur yüzüne ifadesi 3000 geliyomu bitanesi ;)

Avatar
Esra ilköğretim mat 12 ay önce

Hadi inş en az 3000 olur

Avatar
İLKÖĞRTM MAT 12 ay önce

En az 2500 Allahın izniyle

Avatar
İlköğretim matematik buse 12 ay önce

4000 atama talebimiz haktır!!!

Avatar
branş 12 ay önce

hım.. bilemedim ki. rehber öğretmenlerin yanında derse girmemiz iyi de. bence kendi branşımızdan hocalar olsaydı daha faydalı olurdu.

Misafir Avatar
dostum 12 ay önce @branş

zaten olan olay şu senin alanından uzman olan kişi senin rehber ögretmenin olacak bu kadar basit bir yazı

Beğenmedim! (0)