banner406
banner396
18 Mayıs 2014 Pazar 13:27
2014 MEB Öğretmenlerin Emeklilik İşlemleri

 Öğretmenlerin emeklilik işlemleri eğitim öğretimin aksamaması için belli süreyle sınırlandırılmıştır. Öğretmenlerin bu işlemler için için haziran ve temmuz ayında başvurmaları gerekir. Öncelikle öğretmenlerin kanunen emekli olabilecekleri mevzuattan bahsetmemiz gerekmektedir. Bu durumun sadece öğretmenlere mahsus bir durum olduğunu da belirtmemiz de fayda var. 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Öğretmenlerin emekliliği başlıklı 39 uncu maddesinde şu hükümler yer almaktadır: ” Öğretmenlerin emeklilik işlemleri Haziran ve Temmuz ayları içinde yapılır. Bu aylar dışında emeklilik işlemi yapılabilmesi, görev yapılan il sınırları içinde emeklilik talebinde bulunan personelin sınıf ve branşında öğretmen fazlasının bulunması ve işlemin Bakanlıkça uygun görülmesine bağlıdır.” Bu hükme göre öğretmenlerin Haziran ve Temmuz ayları dışında emekli olması mümkün değildir. Yaş haddinden emeklilik durumunun istisna olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. MEB, emekliye ayrılacak kişilerle ilgili kendi sitesinde bir açıklama yapmıştır. işte o açıklama: Bilindiği üzere Eğitim Öğretim Hizmeti sınıfına dâhil kadrolarda görev yapan personellerin emeklilik işlemleri HAZİRAN ve TEMMUZ aylarında yapılmaktadır. Bu nedenle tüm EÖH Sınıfı personelinize duyurularak emekli olmak isteyen personellerden emekliye ayrılmak istedikleri tarihleri belirtir dilekçelerin alınarak; emekliye ayrılacağı tarihten en az yirmi gün önce  emeklilik işlemleri için onay alınmak üzere dilekçelerinin aslı ile birlikte bir adet fotoğrafının, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla, Müdürlüğümüze gönderilmesi gerekmektedir.

 
Müdürlüğümüzce alınan onaylar kurumunuza bildirildikten sonra en kısa sürede ilgilinin ayrılış tarihi ve istenilen evraklar Müdürlüğümüze ulaştırılacaktır. EÖH sınıfı için emekliye ayrılmak için son tarih 31 TEMMUZ 2014 olup, bu tarihten sonra ayrılış yapmak isteyenler için uygun görüş alınması zorunludur. 31 TEMMUZ itibariyle ayrılış yapmayanların onayları iptal edilecektir.Emekliye ayrılacak personellerin emeklilik işlemleri için kullanılacak  hizmet cetvellerinin kurumlarınca titizlikle incelemesi gerekli olup; askerlik, aylıksız izin, hizmet birleştirme bilgilerinin ilgili ile birlikte dosyasının da tetkiki sonucu doğruluğu tespit edilecektir. Düzeltilemeyen hata var ise; cetveller Müdürlüğümüze gönderilmeden düzeltilmesi sağlanacaktır. Personelinizin emeklilik süresince mağdur olmaması ve zamanında emeklilik bağlantısının yapılarak ücretlerini alabilmesi için gerekli titizliğin gösterilmesi ve tereddüde düşülen konularda Müdürlüğümüz İnsan Kaynakları (Özlük) Bölümünden yardım alınması gerekmektedir. Not: Emeklilik onayları DYS ortamında alındığından, önceki yıllarda düzenlenen 4 nüsha emeklilik belgesi, bundan böyle gönderilmeyecektir.
Son Güncelleme: 18.05.2014 13:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
öğretmen 2014-05-18 19:45:34

öğretmenlerin ekgöstergesini,3600'e,çıkarın baride,emekli olabilelim,emekli öğretmen maaşları ile kimse emekli olmaya cesaret edemiyor,yetkili sendikanın umurunda değil,bakanlığımız bari öğretmenlerin emekli maaşının iyileştirilmesini gerçekten istiyorsa,ekgöstergenin 3600'olmasını sağlasınlar.

Avatar
ali @emkli 2014-06-23 15:57:03

3600 ek göstergeyi asla vermezler....yüzde 50 maaşi kaybı ile de kimse emekli olmak istemez..o zaman emekliliğe teşvik desteği çıkarmaları gerekir.. o da olacak bir şey değil.asla yapmazlar..

Avatar
emkli 2014-05-18 15:11:09

bu sene emekli olacagım nabi avcının emkliler için bazı çalışmalar yapılacagı söyleniyordu rafa mı kaldırıldı

Avatar
mehmet aydın 2014-10-09 10:46:36

bu sene hizmet birleştirerek emekliliğe hak kazandım teknik öğretmenim emekli sonrası iş imkanım var hiç beklemiyeceğim başvuruyu yapıp beklicem.