banner406
banner396
11 Nisan 2013 Perşembe 07:57
23 Nisan Yönetmeliği Nasıl Uygulanacak?
 Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılıp 05.05.2012 tarihli ve 28283 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş olan “Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği” aslından çok köklü bir sivilleşmeyi ve değişimini içinde barındırması açısından oldukça önemlidir.

 

     Söz gelimi 10. Maddesinde yer alan “14/8/1981 tarihli ve 8/3456 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Ulusal ve Resmi Bayramlarda Yapılacak Törenler Yönetmeliği, 3/3/1982 tarihli ve 8/4400 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Törenler Yönetmeliği ve 4/9/1973 tarihli ve 7/7058 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Resmi Bayramlar ve Anma Günlerinde Anıtlara Konulacak Çelenklerin Hazırlanma, Taşınma ve Sunulması Hakkında Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır.” Şeklindeki hükümle aslında darbe zihniyetinin gölgesinde çıkarılmış olan ve devlet erkânının halka karşı bir boy gösterme anlamı taşıyan protokolü eğlendirme töreninden çıkarılmış bayramın asıl sahiplerine yani öğrenci, veli, öğretmen ve nihayet halka teslim edilmiştir. Daha da önemlisi Zafer Bayramında tebriklerin kabulünü askerden alıp Cumhurbaşkanı'na vermiş olması ile sivilleşmenin sembolik kırılma noktasını oluşturmaktadır.

 

     Eğitim camiası açısından bakıldığında ise yönetmeliğin 2/3. Maddesinde yer alan “Merkezinde birden fazla ilçe bulunan illerde ve bu ilçelerde kutlamalar, il kutlama komitesinin hazırlayacağı programa göre yapılır.” Hükmü ile ilçelerdeki kutlamalar kaldırılmış, yine 3/2. Maddesinde yer alan “İl ve ilçelerde ulusal bayram, resmi bayramlar, mahalli kurtuluş günleri, Atatürk günleri ve diğer tarihi günlerin kutlanması, vali veya görevlendireceği vali yardımcısı veya kaymakamın başkanlığında; garnizon komutanlığı, belediye başkanlığı, emniyet müdürlüğü, milli eğitim müdürlüğü, gençlik hizmetleri ve spor müdürlüğü ile mülki idare amirince uygun görülecek diğer kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla oluşan komite tarafından düzenlenir.” Hükmü ile de kutlama komitesi ilçelerde kurulan komiteleri devre dışı bırakmıştır.

 

     Dolayısıyla bu düzenlemeler öncelikle stadyumlarda yapılan ilçe düzeyindeki kutlamalar kaldırılarak bayramların tüm okullarda resmi bayram gününde aynı anda kutlanmasına olanak sağlanmıştır.  Nitekim bugünlerde valiliklerce oluşturulan kutlama komiteleri tarafından hazırlanan programlar tüm okullara gönderilmekte ve tüm okullar kendi kutlamalarını hazırlama çabası içindedirler. Dolasıyla stadyumlara program hazırlama, öğrenci taşıma, bayrak flama taşıma derdi bitmiştir. Dahası öğretmenlerin tam da resmi bayram gününde kendi öğrencileri ile okulunda kutlaması gerekirken stadyumlarda figüran görevleri de son bulmuş olmaktadır.

 

     Daha da önemlisi her ilçede tören komitesinde görevli olan onlarca öğretmenin okullardaki görevlerini bırakıp haftalarca okullarda boş geçen derslerle arkalarında bıraktıkları enkazlar da tarih olmuş, okulların düzeni bozulmamış, eğitim aksamamıştır.

 

     Dolayısıyla bu yönetmeliğin geçen sene 23 Nisan'dan sonra ve 19 Mayıs'a kısa bir süre kala çıkması nedeniyle ülke genelinde tam olarak uygulanamamış olması hala eğitim camiasında stadyumlarda törenlere gideceğiz gibi bir yanlış anlamanın mevcut olduğunu düşünmekteyiz. Ancak bu sene bu yönetmelik tüm bayramlarda uygulanacağı için tüm öğretmenlerin törenleri resmi gününde kendi okulunda yapacaklarını bir kez daha hatırlatır. Ülkemize ve eğitim camiasına bu yerinde uygulamanın hayırlı olmasını dileriz.

10.04.2013

Cafer GÜZEL

Analiz76@mynet.com

Son Güncelleme: 11.04.2013 07:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.