banner374
09 Ekim 2012 Salı 14:12
29 Ekim  ek ders ücreti ödenir mi?
 akanlar Kurulunun aldığı arife gününün tatil edilme kararından sonra 29  Ekim  günü ek ders ücretinin ödenip ödenmeyeceği konusunda kafa karışıklığı oluşmuştur.  Özellikle  29  Ekim  2012 gününün de bakanlar kurulu kararına bağlı olarak tatil edildiği düşünülerek ek ders ücretlerinin kesileceği tartışılmaktadır. 

Ders ücretlerine ilişkin esasların 16.maddesinde;

b) (Değişik :13/7/2007-2007/12399 B.K.K.) İl düzeyinde millî ve mahallî bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahallî bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü  eğitim kurumlarının  yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde(1) ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde  yönetim  ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.

hükümleri yer almaktadır.

Bu hükümde de yer aldığı üzere 29  Ekim  günü; 2429 sayılı Ulusal Bayramlar ve Genel Tatiller Hakkında kanuna göre Ulusal Bayramdır. Kanunla belirlenen bir durumun bakanlar kurulu kararıyla değiştirilmesi mümkün olmadığından 29  Ekim  2012’nin Bakanlar kurulu kararına göre tatil ilan edilmesi mümkün değildir.

Bu nedenle;

29  Ekim  2012  Pazartesi  günü “millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde(1) ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde  yönetim  ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

hükmü uygulanacaktır. Yani ek ders ücreti kesilmeyecek okula gelinmiş gibi işlem yapılacaktır.

Arife gününün de tatil edildiği 22-28  Ekim  haftasında iki gün ders işleneceğinden öğretmenler bu hafta süresince ek ders alamayacaklardır. Bu konuyu daha önce de defalarca ele almıştık. O hafta içerisinde iki gün okula gelen ile her hangi bir nedenle (izinli, raporlu) olup okula hiç gelmeyen öğretmenler arasında ek ders yönünden bir  farklılık  olmayacaktır. 2006 sonunda yapılan düzenlemeyle mağduriyete  yol  açan bu durum henüz düzeltilmemiştir. 2006 öncesinde öğretmenler günlük bazda değerlendirilirken, 2006 yılından sonra haftalık bazda değerlendirilmektedirler. Mevcut bayram durumunda 2006 öncesi düzenlemeye göre Sınıf öğretmeninin o hafta okula geldiği 2 gün için 4 saat ücretini alacakken, 2006 sonunda yapılan düzenlemeye göre bu ücretten mahrum bırakılarak eşitsizlik yaratılmaktadır.

Saygılarımla…

Maksut BALMUK

Eğitim Yöneticisi

kAYNAK: WWW.MEMURLAR.NET

www.mebpersonel.com

banner182
Son Güncelleme: 09.10.2012 14:12
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
adem şen 4 yıl önce

peki 01.09.2012 den itibaren geçerli olan toplu sözleşme metnindeki ek ders hükmü kurban bayramını etkilemiyor mu?

Avatar
adem şen 4 yıl önce

3. ders görevinin yapılmış sayılacağı haller

01.09.2012 tarihinden itibaren, milli eğitim bakanlığına bağlı yaygın ve örgün eğitim kurumlarında ders yılı içindeki iş günlerinde kar tatili, seçim tatili vb sebeplerle genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenlere, bu sürelere tekabül eden aylık karşılığı ders görevleri ile varsa ek ders ve ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılacaklar; dolayısıyla bu sebeple ders ücretlerinde herhangi bir kesinti olmayacaktır.
peki 01.09.2012 den itibaren geçerli olan toplu sözleşme metnindeki ek ders hükmü kurban bayramını etkilemiyor mu?