banner406
banner396
29 Mart 2013 Cuma 10:31
3 üniversitesiden yeni üniversite
 Gazi, Ankara ve Hacettepe  üniversiteleri, Uluslararası Birleşik Ankara Üniversitesi (International United Ankara University-IUAU) adıyla yeni bir üniversite kurmaya hazırlanıyor. Türkiye'nin sayılı 3 üniversitesinin işbirliğiyle kurulacak IUAU, ''yarı  sanal üniversite'' şeklinde eğitim faaliyetinde bulunacak. Üniversitenin rektörü,  kampüsü, mekanları veya ayrı bir akademik kadrosu olmayacak. Üç üniversiteye ait  mekanlar, öğretim üyeleri, laboratuvarlar, derslikler, klinikler hazırlanacak  organizasyonla ortak kullanılacak.
         IUAU'nın ''sanal fakülte ve birimlerinde'', 3 üniversitenin öğretim  üyeleri, örgün eğitim verecek. Üniversitede örgün eğitimin yanında uzaktan eğitim  de aktif olarak kullanılacak. Öğrenciler, örgün eğitimin yapılacağı derslere,  alınacak karar doğrultusunda belirlenecek üniversitede girecek.

         Üniversitenin öğrencilerinin yüzde 50'si yabancı öğrencilerden, yüzde  50'si Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından oluşacak. Eğitim dili İngilizce olacak  üniversitede, yabancı öğrenciler için Türkçe zorunlu ders olarak en az 2 yıl  uzaktan eğitim yoluyla okutulacak. Üniversitede, yabancı öğretim üyesi istihdam  edebilecek ve bunu özgelirinden finanse edebilecek.

         İkinci öğretim şeklinde yapılanacak üniversite, ihtiyaçlarını  öğrencilerden alınan harçlarla karşılayacak. IUAU bir devlet üniversitesi  olmasına rağmen ayrı bir bütçesi bulunmayacak. Sadece IUAU'yu oluşturan 3  üniversiteye küçük bir bütçe payı eklenebilecek.

         IUAU'nin Türkiye'deki diğer üniversitelere rol model olması ve özellikle  ilde üçten fazla devlet üniversitesi barındıran illerde kurulacak benzer  uluslararası yapılanmalara öncülük etmesi amaçlanıyor.
         
         -Hangi bölümler bulunacak?-
         
         IUAU'nun, tıp, eczacılık, diş hekimliği, sağlık bilimleri, ziraat,  veterinerlik, mühendislik, mimarlık, fen, mütercim tercümanlık, eğitim  fakülteleri bünyesinde lisans, sağlık, fen ve eğitim bilimleri ile bilişim,  biyomedikal, nanoteknolojiler gibi konularda yüksek lisans ve doktora öğrencisi  kabul edebilecek. İhtiyaç ve talep olan her branşta bölüm açılabilinecek.
         
         -Rektörü, öğretim üyesi yok-
         
         Konuyla ilgili açıklama yapan Gazi Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Süleyman Büyükberber, proje fikrinin yaklaşık 6 ay önce doğduğunu,  Ankara ve Hacettepe Üniversitesi rektörleriyle projenin şartlarını  oluşturduklarını, konuyla ilgili kendisinin YÖK'e, ilgi bakan ve  milletvekillerine sunum yaptığını söyledi.
         Bu tip üniversite örneklerinin dünyada bulunduğunu ancak Türkiye'de ilk  olacağını dile getiren Büyükberber, ''Üniversitenin rektörü yok, öğretim üyeleri  yok, mekanları yok. Bu mekanlar 3 üniversitenin ortak mekanları olabilir'' dedi.

         Türkiye'de 30 bin hekim açığı bulunduğunu, bu açığın 2023 yılına kadar  kapatılması gerektiğini ifade eden Büyükberber, bu üniversitenin tıp fakültesinin  daha öncelikli olarak faaliyete geçirilmesinin planlandığını, bu tür  birlikteliklerle, açığın kapatılması doğrultusunda yeni bir adım atılacağını  belirtti.

         İngilizce ders verebilen öğretim üyelerinin bir fakülte çatısı altında  toplanacağına işaret eden Büyükberber, bir koordinatörün yapacağı organizasyonla  öğrencilerin, hangi üniversitede, hangi fakülte ve derslikte eğitim alacağını  planlayacağını anlattı.

         Büyükberber, ''Öğrenciler, sonuçta 3 üniversitenin rektörününde imzasının  taşıyan bir diploma alacak. Başka bir değişiklik olmazsa öyle görünüyor veya  içimizden bir vekil seçip onun imzasıyla olacak'' diye konuştu.

         Üniversitenin ikinci öğretim gibi bir mali yapılanma içereceğini dile  getiren Büyükberber, ''Bu üniversite çok kaliteli olacak hem yabancı dilde eğitim  verecek hem de 3 büyük üniversitenin en önemli öğretim elemanlarını bünyesinde  barındıracak. Uzaktan eğitim verilmesinde sakınca olmayan dersler uzaktan  eğitimle verilecek'' şeklinde konuştu.
         
         -Öğretim üyelerine ek gelir olacak-
         
         Üniversitelerin kapasitelerinin ve atıl durumda kalan mekanların da  kullanılacağına dikkati çeken Büyükberber, YÖK'ün ikinci öğretimde belirlediği  fiyatlar dahilinde buradan elde edilen gelirin, ikinci ders ücreti karşılığı  olarak öğretim üyelerine verileceğini ifade eden, ''Öğretim üyeleri için ciddi  bir gelir kapısı da olacak'' dedi.

         Büyükberber, öğrencilerin bu şekilde fakültelerdeki farklı ekolleri,  yaklaşımları bir potada eritebileceklerini dile getirdi.

         Üniversitenin yasal işlemlerin tamamlanmasının ardından kurulacağını dile  getiren Büyükberber, eğitim-öğretime eylül ayından itibaren başlamayı  hedeflediklerini kaydetti.
Son Güncelleme: 29.03.2013 10:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.