banner406
banner396
05 Ekim 2012 Cuma 22:49
4 4 4 mü? 4 4 0 mı?

Bilindiği gibi eğitim ülkemizin kanayan bir yarası. Şimdiye kadar izlenilen eğitim politikaları eğitimimizin sorunlarını çözemedi. Bizler Lise branş öğretmenleri olarak Türk eğitim sisteminin en çok ihmal edilen ve neredeyse görmezden gelinilen mağdur kısmıyız. Bu sistem içerisinde nasıl mağdur edildiğimizi ve ülkemizde Lise eğitimi konusunda gelinilen dehşet verici tabloyu gözler önüne sermek istiyoruz.Öncelikle Lise branş öğretmenlerinin sorunlarını ve sonrasında lise eğitiminin eksik ve hatalı noktalarını sizlerle paylaşacağız.

1-Lise branş öğretmenlerinin en büyük sıkıntısı devletin liseye öğretmen atamamasıdır. Üstelik lisede her branştan öğretmene ihtiyaç olduğu halde, lisede binlerce ücretli öğretmen çalıştırılmakta Fen ve Anadolu liselerine ve birçok lise türüne devletimiz öğretmen atamazken vasıfları belirsiz eğitimle ilgisi olmayan insanlar lisede ücretli öğretmen olarak devlet tarafından çalıştırılmaktadır. Sayın Bakanımız Liseye öğretmen atamayarak ülkenin birçok yerinde Lise eğitimini durma noktasına getirmiştir. Urfa Siverek Anadolu Kız meslek Lisesi bunun en çarpıcı örneğidir. 18 kişilik öğretmen kadrosuna Müdür, Müdür yardımcısı ve sadece bir öğretmen atanmış geriye kalan 15 kişilik kadroya öğretmen atanmamıştır. Veliler bile sınavla öğrenci alan bu liselere öğretmen atanmadığı için eylemler düzenlemişlerdir.Ülkede Fen liseleri gibi önemli lise türlerinde dahi öğretmen yoktur.Sebebi MEB?in lise öğretmen atamaları noktasında izlediği yanlış politikalardır ve lise eğitimine önem vermemesidir.


2-Bilindiği üzere 2012 ağustos ayında 40 bin öğretmen ataması yapılmıştır fakat 40 binin sadece 3900 ü 12 lise branş öğretmenliğine verilen kontenjandır. 36 bin atama ilköğretime yapılmıştır. Liseler zorunlu olmuşken ve liseye her yıl fazladan 300 bin zorunlu kaydolacakken bakanlığın liseye öğretmen atamaması düşündürücüdür. Örneğin 2012-2013 eğitim öğretim yılı içinde 613 tane biyoloji öğretmenine ihtiyaç varken alınan sayı 157 dir.


3-Ülkemizde bu yıl tüm düz liseler Anadolu liselerine çevrilmiştir fakat Düz liselerden Anadolu liselerine çevrilen bu liselere bakanımız İLK ATAMA yoluyla öğretmen atamamıştır.Yani 1 yıl öncesine kadar düz lise olan bu liselerede öğretmen atanmaması Liselerde eğitimi durma noktasına getirmiştir.Bu liselere acilen ilk atama yolu açılmalıdır.Mebin atanmış öğretmenler arasından sınavla öğretmen atadığı bu liselere bizleri İLK ATAMA yoluyla atamaması fakat vasıfsız ücretli öğretmen çalıştırması hayret vericidir...Eğitimsen adlı sendikanın Danıştay?a yapığı başvuru ile yürütmenin durdurulması kararı çıkartılmış ve ilk atama tamamen kapatılmıştır.MEB Anadolu liselerini ilk atamaya bazen kapatmış bazen açmıştır, 40 binde ise Anadolu liseleri hiç açılmamıştır lise branş öğretmenlerini en büyük mağdur eden sorunlardan birisi budur, düz lise kalmadı atanılabilcek bizler ne olcağız?


5-Lise eğitiminde bir diğer gözardı edilen nokta mesleki eğitimdir. Bu noktada Mesleki Eğitim öğretmenlerimizde yıllarca 2-3 kişilik atamalarla mağdur edilmiştir. Ülkemizde Mesleki Eğitime verilen önem artırılmaya çalışılırken nasıl olurda hala meslek liselerine Meslek öğretmenleri neredeyse hiç atanmaz.Meslek Liselerinde hem öğrencilerin Ygs ve Lys ye hazırlanmasını sağlayacak kadar genel yetenek genel kültür dersleri (Tarih,coğrafya,Matematik,Edebiyat,Fizik,Kimya,Biyoloji) gösterilmeli bu derslerin ders saati artırılmalı hem de bu liselerde gerekli düzenlemeler yapılarak mesleki eğitim ders saatleri artırılmalıdır.


5-MEB? in yıllar önce yaptığı yanlış politikalardan birisi de branş öğretmenlerini sınıf öğretmenliğine atamasıdır, 4 4 4 eğitim sistemine geçilmişken binlerce sınıf öğretmeni norm fazlası olmuş ve yıllar önce yaptığı hatayı düzeltme yolunda yanlış bir karar almış bu norm fazlası sınıf öğretmenlerini tekrardan branşlarına geri döndürmüştür. Yıllarca sınıf öğretmenliği yapan öğretmenlerimiz branşlarına geri döndüğünde nasıl eğitim vercek hayret vericidir, bu biz lise branş öğretmenlerini de mağdur etmiştir.


GELELİM LİSE EĞİTİMİNİN ÖĞRENCİ AÇISINDAN EKSİK VE HATALI NOKTALARINA


1-Bu yıl bilindiği üzere liseler zorunlu olmuştur. Bu ülkemiz açısından takdire şayan bir uygulamadır fakat Meb bakanlığı her yıl fazladan zorunlu olarak liseye gelecek 300 bin öğrenciye yeterli okul ve derslik yapabilmiş midir? Bu yıl liselerde 70-80 kişilik sınıfların oluşması eğitim açısından kabul edilebilir bir uygulama değildir. Lisede acilen sınıfların en fazla 30 kişi olacağı şekilde okul ve derslik ihtiyacı düzenlenmeli yeni okullar ve derslikler yapılmalıdır.


2-Lisede her yıl ygs ve lys de binlerce öğrencimiz sıfır almakta bir o kadarı da barajı geçememektedir. Bu konuda gerekli istatistikler ösym de mevcuttur. Lisede bu sınavlardaki başarısızlık her yıl katlanarak artmaktadır. Yani devletimizin ilköğretimden bu yana yaptığı yatırımlar lisede yapılmadığı için öğrenciler liseyi yani finali başarıyla tamamlayamamaktadır. Mebin bu yıl yeni sistemle ilköğretimde ders saatlerini artırması fakat lisede hiçbir ders saatinin artmamasıda öğrenci ve veli tarafından anlaşılmaz bulunmuştur. Avrupa ülkelerine bakarak lisede hala Edebiyat fizik kimya BİYOLOJİ matematik felsefe coğrafya gibi derslerin ders saatleri eksiktir. Bu derslerin ders saatleri her lise türünde acilen artırılmalıdır.


3-Anadolu Liseleri acilen ilk atamaya açılmalıdır, lise branş öğretmenleri için atanılabilcek düz lise kalmamıştır, bunun biran önce çözülmesi gereklidir 40 binde yapılan haksızlığın telafisi gereklidir, öğretmen öğrenci ve veliler mağdurdur, bu hemen çözülemezse bakanımız çözüm önerisi sunun demişti; Kasımda 36 bin öğretmenin Anadolu liselerine atanmasıyla geri kalan liselerde oluşcak açık için bizlerden atama yapılmalıdır.


Bu sıkıntılar ülkemizde lisede yıllarca sürmüştür umarız bundan sonra bu sıkıntılar günümüz uygar ülkelerine yakışır şekilde çözüme kavuşturulur. Yoksa liselerde eğitimin durması bu politikalarla kaçınılmaz olacaktır. Gereğiniz bilgilerinize arz ederim?

Nejla KÖKER

Son Güncelleme: 05.10.2012 22:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tarıhçi 2012-10-06 17:35:12

ellerıne soglık aynn oylee:(((

Avatar
biyoloji 2012-10-06 21:43:39

biyoloji öğretmeniyim 87 puanla açıkta kaldım.... daha ne diyim...

Avatar
edebiyat 2012-10-07 15:40:14

0.15 ile sinirda kaldim bu kadar yaklasmisken basa donmek beni oldurur