banner374
30 Temmuz 2012 Pazartesi 14:43
4+4+4 İdarecileri Terletecek!
 
4+4+4 genelgesi ve değişen eğitim sistemi sonucu ortaya çıkan işler:

 

1- Aynı mahallede iki ilköğretim kurumuyken bir okulun ilkokulü, diğerinin ortaokul olması sonucu tabelaların değiştirilmesi.

 

2- Aynı mahallede iki farklı ilköğretim okuluyken, yeni sistemle birisi ilkokul diğeri ortaokul olan okul müdürlükleri sıra, masa, pano, tahta,dolap, lavabo, ders araç gereçleri, kütüphane ve laboratuarlarını kendi okul öğrencilerinin fiziki seviyelerine göre ayarlamaları gerekecek. Uygun hale getirirken yukarıdaki belirtilen malzemelerin bir okuldan diğerine taşınması, malzemelerin yüksekliklerinin ayarlanması vb.

 

3- Eski sisteme göre ilköğretim okuluyken yeni sisteme göre MEBBİS kullanıcı adı ve şifreleri değişen okulların öncelikle ilköğretim taşınır mal modülünden yeni okullarına taşınırlarını aktarmaları gerekecek. Daha sonra okullar arası nakledilen malzemelerin de sistem üzerinden birimler arası devri yapılacaktır.

 

4- Bir mahallede iki okul olmaması durumunda bahçesinde iki bina olan okullar ilk ve ikinci dört öğrencileri için farklı kapılar, kütüphaneler, kooperatif veya kantinler, öğretmenler odası, tuvaletler vb. oluşturmak zorunda.

 

5- Mahallede tek ve bahçesinde iki bina olmayan okullarınsa genelgeye göre ikili eğitim yapması gerekiyor. İkili eğitim kapsamında okullarda yeni ders çizelgesi sonucunda sabah 7.00’da derslerin başlayacağı ve 19 .00 gibi derslerin biteceği düşünülürse idarecilerin sabah 7.00’dan akşam 19.00’a kadar okulda kalması gerekiyor.

 

6- İkili eğitim yapacak okulların eski okul tabelalarını değiştirip İlkokul ve Orta okul olarak ayrı ayrı tabela yaptırmaları gerekecek.

 

7- Okulların adlarının değiştiği ve okullarda farklı müdürlükler oluşturulduğu düşünülürse okulların acilen mühürlerini değiştirmeleri gerekmekte.

 

8- Okulların isimleri değiştiğine göre okullardaki kaşe, flama, çelenk vb. malzemelerin de değiştirilmesi gerekmekte.

 

9- Taşıma merkezi köy okullarındaysa işler daha da zor. Taşıma merkezi köy okulları idarecilerinin okullarında iki kapı yoksa okullarına ikinci bir kapıyaptırmaları gerekiyor.

 

10- 5. Sınıfların ders saatlerinin 36 saat olduğu düşünülürse taşıma merkezi okullarda diğer sınıf öğrencilerinin 5. Sınıf öğrencilerini okulda en az 1 saat beklemesi gibi bir durum ortaya çıkıyor.

 

Ne diyelim! Okul idarecilerine Allah (C.C.) kolaylık versin…

 

Ahmet PEKER

banner182
Son Güncelleme: 30.07.2012 14:43
Anahtar Kelimeler:
idarecileri terletecek
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol