banner406
banner396
26 Mart 2013 Salı 15:00
4+4+4'de Uygulanmayan Yasal Düzenleme
 Söz konusu uygulanmayan bu değişiklik, aynı binada eğitim gören ilkokul ile ortaokulun ya da birinci kademe ile ikinci kademenin ortak fiziki kullanım alanlarının tamamen ayrılması konusudur. Zira 6 yaşındaki birinci sınıf öğrencisi ile 13 yaşındaki sekizinci sınıf öğrencisinin aynı ortamda bulunmasının çok sayıda mahsurlarının olabileceği izaha ihtiyaç duymayacak kadar açıktır ve tüm eğitim camiasının tecrübeleriyle de sabittir. Bu nedenle son derece yerinde olan bu değişiklik belki de 4+4+4'ün getirdiği en önemli ve faydalı değişiklik olmasına ve aradan bir yıl geçmesine rağmen ne yazık ki çeşitli nedenlerle birçok okulda hala hayata geçmemiş ya da bir başka ifadeyle çeşitli basit hesaplarla hasıraltı edilmiştir.

 

Bu düzenlemenin yasal dayanaklarına gelince, örneğin, 1739 sayılı Kanunun 24 üncü maddesinde “İlköğretim kurumlarının ilkokul ve ortaokul olarak bağımsız okullar hâlinde kurulması esastır. Ancak imkân ve şartlara göre ortaokullar, ilkokullarla veya liselerle birlikte de kurulabilir.” Şeklinde hüküm bulunmakta olup, görüldüğü gibi “ilkokul ve ortaokul olarak bağımsız okullar hâlinde kurulması esastır” denilerek öncelikle ayrı olması esası getirilmiştir.

 

Bu yasal durumunun uygulanmasını düzenleyen İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin Ek Madde-1'de iseİlkokul ile ortaokulun veya ortaokul ile lisenin aynı bina içerisinde birlikte bulunması durumunda, okula giriş çıkış kapıları, bahçe ve diğer ortak kullanım alanları öğrencilerin yaş seviyeleri dikkate alınarak ayrı ayrı düzenlenir” şeklinde hüküm altına alınmıştır.

 

Yine bu konuyu açıklığa kavuşturan Milli Eğitim Bakanlığını 12 Yıllık Zorunlu Eğitim Soru ve Cevaplarisimli kitapçığın 69. Sorusuna Bakanlığın verdiği cevapta “ …öğrenciler sabahçı ve öğlenci ya da birden fazla bina olması durumunda ayrı binalarda olacak şekilde ayrılabilecektir.” Şeklinde 71. Soruya verdiği cevapta ise “ Aynı bina içerisinde ilkokul ile ortaokulun veya ortaokul ile lisenin birlikte bulunması durumunda, okul giriş çıkış kapıları ile bahçe gibi ortak kullanım alanlarının öğrencilerin yaş seviyeleri dikkate alınarak düzenlenmesi sağlanacak, ayrıca ikili öğretimle her iki kademe öğrencileri farklı zamanlarda okulda bulunacaklardır.” Denilmektedir.

 

Görüldüğü gibi hem kanunda hem yönetmelikte hem de soru cevap kitapçığında konu gayet açık net ve ayrıntılı olarak açıklanmış ve zorunlu hüküm altına alınmış olduğu halde ne yazık ki bu hükümler uygulanmamaktadır.  Dolayısıyla da yürürlükteki yasal durum uygulanmadığı için suç işlenmiş olmaktadır.  Uygulanmamasının gerekçesi olarak binaların uygun olmaması, binalarda tadilat yapılmasının valilik onayı gibi uzun prosedür gerektirmesi, kaynak bulunmaması gibi mazeretler gösterilmekte olsa da bence bunların çok fazla bir önemi bulunmamaktadır ve asıl mesele de bunlar değildir.

 

Çünkü durum gayet açıktır. Eğer fiziki koşullar ortak kullanım alanlarını ayırmaya müsait değilse ya da bütçe yoksa o zaman ikili ekili eğitim yapılması gerekmektedir, hatta bu kimsenin inisiyatifine bırakılmamış bir zorunluluktur. İşte asıl dananın kuyruğu da burada kopmaktadır zaten. Zira ikili eğitimin zorluğunun çeşitli gerekçelerle örtbas edilerek sırf normal eğitim yapmak için yasalara aykırı bir durumda ısrar edilmesi hem yasal değildir hem etik değildir hem de büyük öğrencilerle aynı fiziki ortamı kullanan küçük öğrencilere yazık etmektir.

 

Dolayısıyla bu durum gecikmeli de olsa hiç değilse önümüzdeki 2013-2014 eğitim öğretim yılında düzeltilmeli, eğer mümkünse fiziki şartlar uygun hale getirilmeli, mümkün değilse de bu tür okullar yasalara uygun olarak ikili eğitim yapmalı, bakanlık da bu konunun takipçisi olarak suç işlenmesinin nüne geçmelidir.

 

26.03.2013

Cafer GÜZEL

Analiz76@mynet.com

Son Güncelleme: 26.03.2013 15:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.