banner406
banner396
18 Nisan 2014 Cuma 16:13
5 Bin Öğretmen Nöbet Tutmamak İçin İmza Attı

 Türk Eğitim Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanlığı tarafından yapılan, "Angaryaya Hayır! Emeğimizin Hakkını İstiyoruz" adlı nöbet görevi ek ders ücreti dilekçe eyleminde, ilk etapta 5 bin imza atıldı. Konuyla yazılı bir açıklama yapan Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, "Sendikamız tarafından eğitim çalışanlarının nöbet görevinin ücretlendirilmesi için yapmış olduğumuz dilekçe eylemimiz sonucu toplanan 5 bin dilekçe, Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderilmiştir. Dilekçe eylemimiz devam etmekte olup eğitim çalışanı arkadaşlarımızın destekleriyle toplayacağımız dilekçeler gönderilmeye devam edecektir." dedi.

Eylem kapsamında hazırlanan dilekçe örneği şöyle:

"Fazla çalışma ücreti” başlıklı 178. maddede; 'A) 99 ve 100 üncü maddeler hükümleri uyarınca tespit olunan günlük çalışma saatleri dışında;...yapılan fazla çalışmalar ücretle karşılanır.' denilmektedir. Tüm bu maddelerden de anlaşılacağı üzere mevcut durum, açıkça hukuka aykırılık niteliği taşımaktadır. Bu açık aykırılığa rağmen ve tutum hakkaniyete de bütünüyle aykırıyken Bakanlığınızca ek ücret ödenmemesi anlaşılır değildir. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, nöbet tutma sorumluluğunun öğretmenin asli görevi olmadığıdır. Zira Milli Eğitim Temel Kanunu Madde 43’te. 'Öğretmenlik, Devletin eğitim, öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleğidir.' şeklinde bir tanımlama yapılmaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzere öğretmenlerin asli görevi eğitim ve öğretimdir. Nöbet ise asli nitelik taşımayan bir görevdir. Öğretmenlerin, bu nitelikteki görev için ücret alması ise en doğal haktır. Çeşitli yönetmeliklerde (Okul öncesi Eğitim Kurumlan Yönetmeliği (m.23), İlköğretim Kurumlan Yönetmeliği, ilkokul-Lise Ortaokullar Yönetmeliği (m.62) öğretmenlerin nöbet tutma görevi ve sorumlulukları arasında ısıtma, elektrik ve sıhhî sistemlerin çalışıp çalışmadığını, temizliğin yapılıp yapılmadığım, her türlü yangın tehlikesini önleyici tedbirin alınıp alınmadığını kontrol etmek, beklenmedik olaylar karşısında gerekli tedbirleri almak ve durumu ilgililere bildirmek, herhangi bir sebeple görevine gelmeyen öğretmenlerin yerine eğitim etkinliklerini yürütmek gibi görevler sayılmakta ve bu görevler nöbet esnasında yerine getirilmektedir. Bu maddelerden de anlaşılacağı üzere nöbet görevi, emek gerektiren ve sorumluluğu bir hayli fazla olan bir görevdir. Sorumluluğun artmasına karşılık, özlük haklarında bir artış olmaması ise bu emeği hiçe saymak ve hak kavramına bütünüyle aykırı davranmaktır. Tüm bu unsurlar da çalışma şevkini düşürmektedir. Haftalık normal çalışma süresini aşan mesailere karşılık fazla mesai ücreti ödenmesi, taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerle iç hukuk mevzuatının ve hakkaniyet anlayışının gereğidir. Bu izah olunanlara istinaden tuttuğum nöbetler için 6 (altı) saat ek ücret talep ediyorum. Bakanlığınızca gerekli düzenlemelerin yapılarak talebimin yerine getirilmesini saygılarımla arz ederim."
Son Güncelleme: 18.04.2014 16:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BOZGUNCULUK YOK 2014-04-18 16:15:13

i̇ş üreti̇n i̇ş

Avatar
hoddjja 2014-04-18 17:06:13

öğretmenler odasından sınıflara gitmek içinde ek ders ödemesi yapılacak mı onun içinde imza kampanyası düzenlenecek mi

Avatar
Hayati 2014-04-18 18:43:24

odalarında yatanlar nöbet bilmez ama konuşur... emek ve sorumluluk büyük tabiki karşılığı olmalı!!!

Avatar
Eğitimci 2014-04-18 22:10:00

türk eğitimsen, eğitimsen ve eğitim iş adlı sendikalar nöbet ve angaryalardan şu anda şikayetçi olmasına rağmen, neden ortak ses çıkaramıyor anlamış değilim

Avatar
Rüstem 2014-04-19 09:36:45

sırf muhalif olmak için karnından konuşan arkadaşlara !!!!!!!!!! ; 17 yıllık öğretmenim şu ana dek 3-5 dakikadan fazla dersine giciken öğretmen görmedim ( idari görev yada resmi görüşmeler hariç ) , kaldı ki böyle bir durumda sınıftaki kargaşadan diğer tüm sınıflar rahatsız olup müdahele eder...... herkes işine baksın

Avatar
Fasıl @hoddjja 2014-04-20 01:29:49

otur sıfır