banner374
17 Ağustos 2012 Cuma 02:40
‘60-66 aylıklar okula gelmezse’ endişesi...

Milli Eğitim, “60-66 aylıklar 1. sınıfa gelmezlerse ne olur?” sorusuna karşı formül arıyor.
Bakanlık, 66 ayını dolduran her çocuğun bu yıl eğitim sistemine dahil olmasını ve ilk yıldan 4+4+4+ Kesintisiz Temel Eğitim’in sekteye uğramamasını istiyor. Anadolu’daki bazı illerde eğitim yöneticileri ise her türlü duruma karşı hazırlık yapıyor. 


DERSLİK SORUNU
Yeni sisteme geçişle birlikte okula başlama yaşı 72 aydan 66 aya çekilirken, 1. sınıfa başlayacak olan öğrenci sayısının bir anda 1 milyon kişi artması nedeniyle, bir yandan derslik açığı sorununu kapatılmaya çalışılırken, diğer yandan da “Ya çocuklar okula gelmezse?” sorusunun cevabı aranıyor. Özellikle Anadolu’daki eğitim teşkilatlarında, hedef kitlenin yüzde kaçının gerçekten okula geleceğiyle ilgili olasılıklarla hesaplama yapılıp tablolar oluşturulmaya başlandı. İlkokul 1. sınıf için velinin tercihine bırakılan ancak anaokuluna gitmeleri zorunlu olan 60-66 ay aralığındaki çocukların yüzde 95’inin bile okula gönderilmeyeceği ihtimali de değerlendiriliyor. 


VELİLERİN KARARI 
Tedbir alan illerden biri de Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü oldu. Müdürlük 1. sınıfa kayıtları velinin inisiyatifine bırakılan çocukların yüzde ihtimallerini ayrı ayrı değerlendirirerek tablolar hazırlıyor. 


HABERTÜRK

banner182
Son Güncelleme: 17.08.2012 02:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol