banner406
banner396
26 Temmuz 2012 Perşembe 10:34
AİLE HEKİMLERİNE HÜCUM


İlkokula kayıt yaşı 4+4+4 sisteminin en çok tartışılan konularından biriydi. Eğitimcilerin birçoğu 72 ayı doldurmamış çocuklarda sinir- kas gelişiminin tam olarak gelişmemesi ve psikomotor davranışın istenilen duruma gelememesi gerekçeleriyle 66 ayı erken buldular.  Okula başlama yaşı en üst düzeyde de tartışma konusu oldu. Ana muhalefet partisi lideri: “Ben torunumu göndermem.” dedi. Sayın Bakan da: “ 66 ayı dolduran her çocuğu zorla okula alacağız” restini çekti. Peki geçen sene durum neydi? 

İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 15. Maddesi şöyleydi : “İlköğretim okullarının birinci sınıfına, o yılın 31 Aralık tarihinde 72 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır. Yaşça kayıt hakkını elde eden ancak bedenen yeterince gelişmemiş olan çocuklar, velisinin yazılı isteği üzerine okul öncesi eğitim kurumlarına devam edebilir veya kayıtları bir yıl ertelenebilir.


Görüldüğü üzere geçen yıl 72 ayı doldursa bile velisinin yazılı isteği üzerine çocuğun okula başlaması 1 yıl ertelenebiliyordu.


Bu yıl ne oldu da bir inatlaşma oldu? Geçen yıl veli isteğine bağlı olarak ertelenebilen kayıtlar bu yıl neden zorunlu oldu? Bu kuru bir inatlaşma mıydı? Üstelik kayıt yaşı daha da geriye çekilmişken.


Bu yıl hangi durumlarda veya ne şekilde bir erteleme olabilecek sorusu sorulurken Milli Eğitim Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği 23.07.2012 tarihli bir basın açıklamasıyla soru işaretlerini ortadan kaldırdı. Açıklamada konuyla ilgili olarak şu cümle yer aldı: “Yaşça kayıt hakkını elde eden, ancak bedenen veya zihnen yeterince gelişmemiş olup okula uyum sağlayamayan 66 ay ve üzeri çocuklar da kasım ayı sonuna kadar sağlık kurumlarından verilen bedenen veya zihnen gelişmemiş tıbbi tanılı rapor üzerine okul öncesi eğitime yönlendirilebilecek veya kayıtları bir yıl ertelenebilecektir.”


Geçen yıl veli isteği söz konusuyken bu yıl sağlık kuruluşundan rapor alınması şartı koşuldu.

Ne mi olacak?
Veliler aile hekimlerinde soluğu alacaklar, kısa bir yazı: “öğrencinin fiziksel ve/veya zihinsel gelişimi okula başlamak için uygun değildir.

Tıp doktorları bu raporları hangi yeterliliğe göre verecekler? Lise son sınıflarda sahte rapor alarak hayata kendini hazırlayan öğrencilerde duyduğumuz rahatsızlık ortadayken minik minik öğrenciler için sahte rapor furyasıyla karşı karşıya kalacağız.


Ne mi olmalıydı?
Bir öğrencinin okula hazır olup olmadığını en iyi ailesi bilir. Seçme şansı aileye bırakılmalıydı- geçen yıl olduğu gibi.

Bu yapılmayacaktıysa doğru adres tıp doktoru değildir.
Doğru adres Rehberlik Araştırma Merkezleridir. Hem pedagojik, hem psikolojik, hem zihinsel ve hem de bilişsel gelişmişliği; geçerliği ve güvenirliği ispatlanmış testlerle ölçüp elle tutulur ve matbu formlarla veliye teslim etmek en uygun yöntemdi.

Özetle, üzülerek ifade etmek lazımsa yine yanlış yapıldı…

personelmeb.net
Son Güncelleme: 26.07.2012 10:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.