banner406
banner396
19 Eylül 2013 Perşembe 11:31
Akıllı tahta içeriği öğretmenlere ücretsiz

 Okul yayıncılığının önde gelen şirketlerinden Zambak Yayınları, eğitimin daha etkileşimli sürdürülmesi çabalarına destek olmak üzere önemli bir sosyal sorumluluk çalışması başlattı. Zambak Yayınları, Hücreleme Yöntemine Göre (HYG) ve Yapılandırıcı Eğitim Sistemi (YES) ile hazırlanan bütün konu anlatımlı ve akıllı tahtaya uyumlu dijital kitapları öğretmenlerle ücretsiz olarak paylaşıyor. Dijital kitapların Türkiye’deki eğitimin dönüşmesi için önemli bir kaynak olduğunu belirten Zambak Yayınları Ürün Müdürü Mehmet Karagöllü, “Zambak Yayınları olarak, akıllı tahta ile uyumlu konu anlatımlı dijital kitap içeriğimizi tüm öğretmenlerimizle paylaşıyoruz.” dedi.

TAM ANLAMIYLA ÖĞRENME İÇİN 'HÜCRELEME' YÖNTEMİ

Zambak Yayınları içeriklerini hücreleme yöntemine göre (HYG) hazırlıyor. HYG sisteminde; parçalar birleştirilerek bütünün öğrenilmesi esas alınan yöntemde, bir yıl içinde işlenecek konular haftalara bölünüyor. Her hafta kendi içinde özgün bir bütün olarak planlandığından o haftaki konu gerekli ve yeterli olacak biçimde işleniyor. İşlenen konu, çok değişik etkinlik biçimleriyle pekiştirilerek örnek ve çözümlü sorularla öğrenilen konunun üzerinden yeniden geçiliyor. Son olarak, değişik ölçme ve değerlendirme metotlarıyla (çoktan seçmeli sorular, boşluk doldurma, bulmaca, eşleştirme vs.) konunun öğrenilip öğrenilmediği denetleniyor. Böylece bir haftalık çalışma tamamlanıyor. Her haftanın ayrı bir hücre olarak tanımlandığı bu modelde öğrenci her hafta bir hücre bitirerek konuları, üniteleri parça parça öğreniyor. Yılsonunda, hedeflenen konular tam anlamıyla öğrenilmiş oluyor.

BÜTÜN İÇERİK AKILLI TAHTA İLE UYUMLU

Zambak Yayınları’nın uyguladığı HYG modeliyle hazırlanan kitaplar, Akıllı Tahta Uygulaması ile kullanmak için uygun hale getirildi. Akıllı Tahta uygulamasına özel araçlar eklenerek, eğitim deneyiminin daha fazla hissedilmesi için geliştirmeler yapıldı. Örneğin, perde aracı ile ekranın sadece bir bölümü gösterilebiliyor. Kalem aracı ile akıllı tahta bir defter haline dönüştürülebiliyor yahut sayfanın istenen bölümü büyütülebiliyor.

DEĞİŞEN MÜFREDATA UYGUN

Milli Eğitim Bakanlığı, 2013-2014 Eğitim-Öğretim Dönemi’nden itibaren 5’inci sınıflarda Matematik ve Fen Bilimleri derslerinde; liselerde ise 9’uncu sınıfta Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerinde müfredatı değiştirdi. Öğrenci merkezli bir yaklaşım benimsenen yeni müfredat ile öğrencinin derslerde daha aktif olması, yaşamda ise araştırıcı ve sorgulayıcı bir kimlik kazanması amaçlanıyor. Yeni müfredat ile eşzamanlı olarak Yapılandırıcı Eğitim Sistemi’ne (YES) göre kitaplarını hazırlayan Zambak Yayınları, yayınların hazırlık aşamasında konuların daha rahat anlaşılması için şekil, grafik ve şemalardan da yararlanıldı. Pedagoji bilimcilerin öğrenmenin çoğunun görme yoluyla meydana geldiğinin altına çizen Zambak Yayınları Ürün Müdürü Mehmet Karagöllü, konuyla ilgili olarak, “100’ün üzerinde yazar kadromuzla, sayfalarca anlatılacak konuyu; çizimler, şemalar, fotoğraflar ve şekillerle canlandırarak, konuların ilk bakışta ve görme yoluyla öğrenilmesini hedefledik. Tüm öğretmenlerimizle konu anlatımlı kitap içeriklerimizi www.zambak.com adresinden paylaşarak Eğitimin dijital dönüşümüne destek veriyoruz.” şeklinde konuştu.
Son Güncelleme: 19.09.2013 11:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Eser Şeyda TOPÇU 2014-02-24 14:05:42

nerden akıllı tahta uymlu programları temin edebiliriz