banner291
banner289

Alan bilgisi testinde 80 soru sorulacak

Konu ve soru dağılımı değişen KPSS’de her testten kaç soru sorulacağı belli oldu. Öğretmen adaylarına alan bilgisi testinde 80 soru sorulacak. Başvurular ise 6-15 Mayıs tarihleri arasında yapılacak.

Alan bilgisi testinde 80 soru sorulacak
İlgili Galeriye Git
Örnek Sorular İçin Galerimizi Ziyaret Ediniz

 ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, nisan ayı ortasında Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) testlerinde konu ve soru dağılımlarının değiştiğini açıkladı. Başkan Demir, “Konular yükseköğretimdeki derslerin çeşit ve ağırlıklarının değişmesiyle güncelliğini yitirmişti. Bunun için düzenlemeye gittik” diyerek bu değişikliğin nedenini açıkladı.
ÖSYM Başkanı’nın bu açıklamasının ardından da kurumun internet sitesinde örnek sorular yayınlandı. Ancak, adayların kafasındaki soru işaretleri henüz cevap bulamadı. En çok merak edilen konular ise, testlerdeki soru sayısı ve formatında nasıl bir değişiklikle karşılaşacakları oldu.
Hürriyet’e açıklama yapan ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanı Yasin Bulduklu, “Genel anlamda soru tipleri arasında bir farklılık olmayacaktır. Ancak kamuoyunun bu konuyu merak etmesinin nedeni Türkçe ve matematiğin içeriğinin değişmesi. Türkçe ve matematik testleri dışındaki diğer sorularda format olarak hiçbir değişiklik olmayacak” dedi.
Bulduklu’nun verdiği bilgiye göre, sınava başvurular 6-15 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. 2013 KPSS’ye, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Öğretmen Kadroları ile bazı kamu kurum ve kuruluşlarının A Grubu kadrolarına başvurmak isteyen lisans düzeyinde bir yükseköğretim programından mezun ya da sınavın geçerlilik süresi içerisinde mezun olabilecek durumdaki adaylar başvurabilecekler.
Puanlar kaç yıl geçerli oluyor?
KPSS puanları, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Öğretmen Kadroları için 1 yıl, A Grubu kadrolar için ise 2 yıl geçerli. Bu süre zarfında yeni bir sınav yapılmaması durumunda sınav yapılıncaya kadar adayların aldıkları puanlar geçerliliğini koruyor.
2012 yılında yapılan KPSS puanları, Öğretmenlik ve A Grubu kadroların yanı sıra B Grubu kadrolara yapılacak yerleştirme işlemlerinde de kullanılıyor. Ancak 2013 KPSS puanları B Gubu kadrolara personel istihdamında kullanılamayacak. 2012 KPSS’ye giren adaylardan A Grubu kadrolara başvuru yapacak olanlar puanlarını yükseltmek amacıyla 2013 KPSS’ye girebilirler. Bu adaylar, A Grubu kadrolara başvurularında her iki KPSS’den almış oldukları puanlarından yüksek olanı kullanabilecekler.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlik kadrolarına başvuru esnasında öğretmen adaylarının branşlarına göre KPSSP10 veya KPSSP121 puanları esas alınıyor.
KPSS A Grubu ve Öğretmenlik sınavı 6 ve 7 Temmuz’da düzenlenecek. Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavı 14 Temmuz tarihinde uygulanacak.
Sınavda çıkacak soru dağılımları ise şöyle:
06.07.2013 Cumartesi Sabah
Genel Yetenek (60)
Genel Kültür (60)
06.07.2013 Cumartesi Öğleden Sonra
Eğitim Bilimleri (80)
07.07.2013 Pazar Sabah
Hukuk (40)
İktisat (40)
İşletme (40)
Maliye (40)
Muhasebe (40)
07.07.2013 Pazar Öğleden Sonra
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri (40)
Ekonometri (40)
İstatistik (40)
Kamu Yönetimi (40)
Uluslararası İlişkiler (40)
14.07.2013 Pazar Sabah
Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT)
Alan Bilgisi Testi (40)
Alan Eğitimi Testi (40)

banner182
karakter kaldı.
Yorum Gönder

13 YORUM

 • Misafir Avatar

  ...

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  sınav sistemi eskiye göre daha güzel kaliteli hale geldi yapılan değişiklerle ancak keşke bunu senenin başında yapmayı akıl etseydiniz de biz de böyle rezil olmasaydık...

 • Misafir Avatar

  ....

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  ikılavuz yayınlandı 50 soru haberi değiştirin bari...

 • Misafir Avatar

  ahmed mirza

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  arkadaşlar bir önerim var hiç kimse bu sınava (alan sınavı) girmesin bu bir ilgisizlik eylemi olarak yapalim

 • Avatar

  ANGEL ELT

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  yaa yeter artık resmen oyuncak ettiler bizi bu yıl ... arkadaşlar lütfen bu konu dahilinde bilgisi olan paylaşabilir mi ? yapılan değişikliklere takılıp kalmaktan ders çalışamaz olduk offff :(

 • Misafir Avatar

  fizikçi

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  ne olduğu belli değil valla, sınava 2 ay kalmış hala değişiklik üstüne değişiklik, yetmez bu kadar değişiklik, biraz daha yapın, hatta bu kara sınav da az girmişken 5-10 taneye girelim oldu olacak...daha ne denir ki bilmem deliye çevirdiniz herkesi, allah sizi bildiği gibi yapsın, bütün emeklerimiz burnunuzdan gelsin.

 • Misafir Avatar

  nuray güçlü

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  ösym' nin kendi sitesin de böyle bir bilgi yok bu haber ne kadar doğru ?

 • Misafir Avatar

  atama

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  memleket de insan kalmamış bu haksızlığa dur diyecek. akp hükümeti bakıyorum kılını bile kıpırtdatmıyor. şeçim yakın olsa nasıl iptal ettirir atama yapardınız. sandıkta görüşürüz. oda yetmezse zaten bu kadar insanın ahi sizi bulur.

 • Misafir Avatar

  ösym, ali demir, hükümet, meb ve biz

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  iyice çocuk oyuncağı oldu.ösym ve meb herşeyi olduğu gibi bunu da eline yüzüne bulaştırdı.bu sene yapılacak olan alan sınavı ne geçerli ne güvenilir. zaten ösym'nin kendisi de değil. hak ve emek bu kadar ucuz olmamalı ülkede. 1 yıldır hazırlanıyoruz 1 gün kala sınav 2 yıl geçerli değil diyorlar, 2 ay kala 5 edebiyat dersi ekledik diyorlar, 1,5 ay kala alanı 80 e çıkarttık diyorlar. bu yaptıklarınız o çok sığındığınız dine sığmıyor

Copyright © 2016

Meb, Meb Personel , Meb Personeli, Öğretmen Sitesi, Memur, Memurlar

foto galeri

 • En Komik Karne Günü Capsleri
 • Birbirinden ilginç şekilli bulutlar
 • KAZANIMLAR HAYATA GEÇİYOR,KAYBEDENLERİNSE UYKUSU KAÇIYOR
 • Yeni Yıl Tüm Dünyada Coşkuyla kutlandı
 • Yeni yıla serin sular altında girdiler
 • PKK kalleşlikte sınır tanımıyor
 • Diyarbakır Sur'da polis eşlerinden sürpriz!
 • En İyi 10 Yılbaşı Hediyesi
 • Dünyayı Sarsan En İyi 10 Fotoğraf
 • Soruları Soran Öğretmen Siz Olsanız Tam Puan Vereceğiniz 21 Komik Cevap

iletişim

 • destek@mebpersonel.com
 • destek@mebpersonel.com
 • destek@mebpersonel.com