banner406
banner396
30 Mart 2013 Cumartesi 09:16
ALAN DEĞİŞİKLİĞİ DANIŞTAY TARAFINDAN İPTAL EDİLECEK Mİ?
 HUKUKİ VE PEDEGOJİK YÖNDEN BİRÇOK PROBLEMİ OLAN YAN ALANDAN ALAN DEĞİŞİKLİĞİ DANIŞTAY TARAFINDAN İPTAL EDİLECEK Mİ?

Binlerce yan alanla alan değiştirmiş öğretmen, öğrenciler, veliler ve aileleri umutla Danıştay dan gelecek yan alandan alan değişikliğinin iptal olma kararını bekliyor.

YAN ALANDAN ALAN DEĞİŞİKLİĞİNİN HUKUKİ VE PEDEGOJİK YÖNDEN PROBLEMLİ OLMASININ NEDENLERİ ;

1)Yan alan kullanılarak yapılan bu alan değişikliği Yüksek Öğretim Kurulunun ilgili yönetmeliği ile çelişmektedir. Yükseköğretim Kurumlarında önlisans ve lisans düzeyindeki programlar arasında geçiş, çift anadal, yandal ile kurumlarası kredi transferi yapılması ilişkin yönetmeliği (Resmi Gazete Tarihi: 24.04.2010 Resmi Gazete Sayısı: 27561) incelediğimizde ;

 İlgili yönetmeliğin 4. Maddesinin o bendine göre YAN ALAN ‘’ Bir diploma programına kayıtlı öğrencinin öngörülen şartları taşıması kaydıyla, aynı yükseköğretim kurumu içinde başka bir diploma programı kapsamında belirli bir konuya yönelik sınırlı sayıda dersi almak suretiyle, diploma yerine geçmeyen bir belge (yandal sertifikası) alabilmelerini sağlayan programı’’ ifade etmektedir. 1739 sayılı Mili Eğitim Temel Kanununda 43.maddesinin 1 fıkrasın da öğretmenlik mesleğinin tanımı şu şekilde yapılmaktadır. “Öğretmenlik, Devletin eğitim, öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleğidir. Öğretmenler bu görevlerini Türk Milli Eğitiminin amaçlarına ve temel ilkelerine uygun olarak ifa etmekle yükümlüdürler. Öğretmenlik mesleğine hazırlık genel kültür, özel alan eğitimi ve pedagojik formasyon ile sağlanır.” Denilmektedir. Bu tanıma göre bir İngilizce öğretmeninin mutlaka ingilizce üzerine özel ihtisas yapmış alan bilgisine, bir matematik öğretmeninin mutlaka matematik üzerine özel bir ihtisas yapmış alan bilgisine sahip olması gerekmektedir. Yüksek Öğretim Kurulunun ilgili yönetmeliğinden de anlaşılacağı gibi YAN ALAN 1739 sayılı Mili Eğitim Temel Kanunun 43.maddesinin 1 fıkrasında geçen Özel Alan kavramını karşılamamaktadır. Yüksek Öğretim Kurulu’nun tanımına göre ‘’ sınırlı sayıda dersi almak suretiyle, diploma yerine geçmeyen bir belge’’ kullanılarak yapılan alan değişikliği birçok öğretmeni üzmüştür.  

2)   

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMENLERİNİN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ ‘nin Alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeler başlıklı maddesindeki; “MADDE 44 – (1) Öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilirler.” bölümü bakanlığımızın bugünkü uygulamasının yanlış olduğunu göstermektedir. Çünkü alanında çalışan öğretmen alan değiştiremez. Aynı şekilde “asıl alanında” görev yapan bir öğretmenin “yan alanına” geçmesinin eğitim sistemimize faydadan çok zararı olacaktır.

 a) MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMENLERİNİN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ’ nin Alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeler başlıklı maddesindeki;

“MADDE 44 – (1) Öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilirler.” Hükmü olmasına rağmen tam tersi yapılarak, zaten alanında çalışan öğretmen yan alanına atanmıştır.

   b)    MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMENLERİNİN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ’ nin Alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeler başlıklı maddesindeki;

“MADDE 44 – (2) Bu kapsamda yapılacak alan değişikliği işlemleri haziran ayında Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılır.” hükmü olmasına rağmen bu atama farklı bir ayda (Eylül-Ekim) yapılmıştır. Yapılan alan değişikliği bu madde ile çelişmektedir.  

c)       MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMENLERİNİN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ’ nin Alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeler başlıklı maddesindeki;

“MADDE 44 – (4) “Talim ve Terbiye Kurulu kararlarıyla dersi ya da alanı kaldırılan öğretmenler, mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alana ya da aylık karşılığı okutacakları dersler bölümünde belirtilen derslerin öğretmenliğine isteklerine bakılmaksızın alan değişikliği yoluyla atanırlar.” Hükmü gereğince alanının ya da dersin kaldırılma şartı aranmaktadır. Ancak, Sınıf öğretmenlerinden İngilizce öğretmenliğine, fen ve teknoloji öğretmenlerinden ilköğretim matematik öğretmenliğine ya da sosyal bilgiler öğretmenlerinden Türkçe öğretmenliğine atananlar alanları kaldırılmadığı halde gerekçesiz şekil de atanmıştır. Ayrıca sınıf öğretmenliği alanı kaldırılmadığı halde gerekçesiz şekilde bu uygulamaya tabi tutulmuştur.  

3)Sınıf öğretmenliği mezunu olup yan alanı İngilizce olması nedeniyle İngilizce öğretmenliği alanına geçen sınıf öğretmenlerinin çoğunluğu Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi 1998-2006 yılları arası üniversitede eğitim gören sınıf öğretmenliği bölümü mezunlarıdır.  Bu üniversite yan alanı İngilizce olan sınıf öğretmenlerine verdiği İngilizce dersler sadece 6 (altı) tanedir. Bu dersler ; Yabancı Dil I, Yabancı Dil II, İngilizce dil bilgisi, Türkçe-ingilizce karşılaştırmalı dil,  ingilizce-türkçe çeviri, ingilizce-Türkçe metin okuma inceleme. İngilizce öğretmenliği dil öğretimidir. Dil öğretimi konuşma, yazma, dinleme ve okuma elementlerinden oluşur.  Yan alanı İngilizce olan sınıf öğretmenleri konuşma, dinleme, yazma ve okuma derslerinden hiç birini almamışlardır.  Ortaokul ve liselere İngilizce öğretmeni olarak atanan birisi ileri düzeyde İngilizce konuşma, yazma, okuma ve dinleme yeteneğine sahip olmalıdır. İngilizce yan alan veren diğer bir üniversite de Abant İzzet Baysal Üniversitesidir. Abant İzzet Baysal Üniversitesinin Yan alanı İngilizce olan sınıf öğretmenlerine verdiği dersler 6 (altı) tanedir ; okuma gelişimi, yazma gelişimi, İngilizce öğretmenliğine giriş I, çeviri I, İngilizce öğretmenliğine giriş II, çeviri II.  Okuma ve yazma gelişimi dersini orta düzeyin altında İngilizce bilgisine sahip kişiler alırlar. Ortaokul ve liselerde İngilizce öğretmenliği yapabilmek için ileri düzey İngilizce bilgisine sahip olmak gereklidir. Üniversiteler İngilizce öğretmenliği bölümü öğrencileri birinci sınıfta okuma gelişimi, yazma gelişimi, dinleme gelişimi ve okuma gelişimi derslerini alırlar. Daha sonraki sınıflarda bunların ileri düzeyi olan ileri düzey yazma, ileri düzey konuşma, ileri düzey dinleme ve ileri düzey okuma dersleri geçmeden mezun olamazlar.  Görüyoruz ki yan alan sertifikası veren  üniversitelerin verdikleri dersler arasında bile koordinasyon yoktur. Oysaki dersler arasında koordinasyon olması zorunludur. Yan alan ile yapılan alan değişikliği pedagojik yönden uygun olmadığı gibi, eğitim de fırsat eşitliğine de aykırıdır. Bir okuldaki öğrenciler İngilizce öğretmenin den İngilizce dersi alırken, diğer okuldaki öğrenciler, 6 derslik yan alan sertifikası ile alan değiştirmiş sınıf öğretmenliği mezunu öğretmenden İngilizce dersi almaktadır.

4)

Yan alan ile yapılan alan değişikliği aynı zaman da yan alan sertifikası veren üniversitelerin yönergeleriyle çelişmektedir. Örneğin Balıkesir üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi 1998-2006 yılları arasında sınıf öğretmenliği bölümüne kayıt olan tüm öğrencilerine bilgisayar ve İngilizce öğretmenliği yan alan  sertifikasını  vermiştir. Bu üniversitenin Yan alan yönergesinin 7. Maddesinin 4. Bendinde ‘’ Yandal programını tamamlayan öğrenci, yandal alanında lisans ve önlisans diplomasıyla verilen hak ve yetkilerden yararlanamaz’’ ifadesi geçmektedir. Türkiyedeki tüm yan alan veren üniversitelerin Yan Alan yönergesinde bu ifade geçmektedir.  Öğretmenlik mesleği diğer tüm meslek grupları gibi Yüksek Öğretimi Kurumu ve Üniversitelerin verdiği diploma ve yetkiler ile icra edilmektedir. Yan alan sertifikasını veren Üniversiteler yönergeleriyle yan alan sertifikasını hukuki açıdan lisans ve ön lisans diplomasıyla verilen haklardan yararlandırmazken Milli Eğitim Bakanlığı bir gece de çıkarılan 12/09/2012 tarihli ve 5110 sayılı Talim Terbiye Kurulu mütalaası ile bu haklardan yararlandırmıştır. Bu durum hukuken çelişkilidir.

Son Güncelleme: 30.03.2013 09:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Pişman 2013-03-30 09:32:58

alan değiştirdiğim için kendimden utanıyorum.danistayin iptal etmesi için her gün dua ediyorum. hukuka güveniyorum.

Avatar
mstf... 2013-03-30 10:11:56

hukuki olarak bir tane savunulacak maddesi yok ! neymiş devlet boşuna para mı verecekmiş boyle saçma maddeyle hukuk işlemez iptal edecek haziranı bekliyorlar ... 6 drsle branşa gecen kendine öğretmen diyen menfaat pesindekiler de dönecek sınıflarına !!! bir kişi ben memnunum diyor mutluyum diyor boyle saçma bir savunma olur mu bende 6 hukuk dersi aldım avukat olmaktan memnun olurum yapsınlar beni avukat bu nedir yaa meb ülkenin eğitim sistemini mi yönetiyor yoksa anaokulu oyun terapisi mi uygulu

Avatar
ali 2013-03-30 10:45:14

mebpersonele cok tesekkur ediyorum.biz ve ogrenciler cok zor durumda.bu konu cok cok onemli.

Avatar
davut 2013-03-30 11:14:07

danıstay 2.dairesi iptal kararı verecek çünkü yapılan iş hukuka aykırıdır.

Avatar
6 dersler ingilizce öğretmeni olundu 2013-03-30 11:28:10

bir yaşıma daha girdim

Avatar
karadeniz 2013-03-30 16:57:04

alan değişikliğinin iptalini istemek çok saçma.okuyarak başvurdunuz buna zorla değil.bence sizler önceki alanlarınızdaki tembelliği arıyorsunuz.bu zamanda insanın kendini geliştirememesi tembelliktir.zaten kılavuz kitaplarda dersi nasıl işleyeceğin veriliyor, üstüne bir-iki ilave yapman gerekiyor (bunu yapmamak için bu kadar yaygara) evet pişmanlıklar olabilir ama 'sevdiğini alamasan da aldığını sev 'mantığıyla yaklaşısanız öğretmenlerin işine herkesin burnunu sokturmazsınız

Avatar
fatih 2013-03-31 07:09:52

yan alan degisikliginin ögrencilerimize ve egitim-ögretime zarar verecegini herkes kabul ediyor.hukuga da aykiri.iptal edilip il icinde alan degistiren butun ogretmrnler eski okullarina gonderilmeli.norm kadroda bir miktar esneklik saglanmali.

Avatar
boşa beklemeyin 2013-04-01 18:27:11

bu sitenin gazına gelip alan değişikliği iptali beklemeyin bu iş yapilali 7 ay oldu millet il dışına gitti evini taşıdı düzeyini kurdu bu işin dönüşü yok ayrıca buraya gelip sanki alan değiştiren biri gibi yazanlarin hepsi atama bekleyenlerdir size tavsiyem bu gibi islerden vazgeçin gidin kpss. ye calisin emi