banner396
30 Ağustos 2012 Perşembe 07:21
Alan Değişiklikleri Başlarken...
Alan değişikliği kılavuzunun önümüzdeki günlerde yayınlanacağı Bakanlık tarafından duyuruldu.Yapılacak olan alan değişikliklerinde önceki yıllardan farklı olarak; ilke olarak öncelikle öğretmenin kendi görev yaptığı kurumunda alan değişikliğine öncelik verilmelidir.

     Sınıf öğretmeni olup ikinci bir yan alanı olan ya da ikinci bir alanda eğitim görüp ikinci diploması olanların ve atama branşı ile mezuniyet branşı farklı olanların eğitim gördükleri alanlara öncelikle halihazırda görev yaptıkları eğitimkurumlarına atamaları yapılacak şekilde atanmalarına imkan verilmelidir.

     Bakanlık açıklamasında; ‘’Mezuniyetleri itibarıyla, Sınıf Öğretmenliği alanından başka alanlara geçmekisteyenler başta olmak üzere il genelinde ihtiyaç duyulan alanlara alan değişikliği yapılacaktır.’’ Deniliyor. Umarız sadece mezun olunan alan baz alınmaz.

     Atama branşı sınıf öğretmenliği olup mezuniyet branşı fizik, kimya, biyoloji, tarih v.b. olan öğretmen ve idarecilerin atamalarının isteğe bağlı olarak Fen Bilimleri (ortaokul) /Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler v.b. alanlara da yapılabilmesini öneriyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde Alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeler 44.Madde 5.fıkrada sadece mezuniyet alanı değil, TTKK’ya göre aylık karşılığı okutabileceği alana da atanabilmekten bahsediyor. 05/07/2012 Tarih ve 97 Sayılı TTKK’da yapılan değişiklikle de fizik, kimya, biyoloji mezunlarının Fen Bilimleri (ortaokul) ve 06/06/2011 tarih ve 65 sayılı TTKK ile de Coğrafya ve Tarih mezunlarının Sosyal Bilimler dersine girmelerinin önü açılmış bulunuyor.      

      Eğer alan değişikliği doğrudan il içi ya da il dışı tercihe açılırsa; bazı öğretmenlere il içi ya da il dışı tayin şansı verilirken birçoğunun da kendi okullarında norm fazlası olarak mağdur olmalarına sebebiyet verilecektir. Bu nedenle birçok öğretmen yerinden yurdundan olup, mağdur olacaktır. Çünkü; norm fazlası öğretmenler zaten düşük puanlı öğretmenlerdir.    
 
Bizce işlem iki aşamalı olarak yapılmalıdır.
Birinci aşamada; bir ilköğretim okulunun aynı binada hem ilkokul hem de ortaokul olarak dönüşmesi sonucunda; dönüşen okulun ilkokul kısmında yönetici ve öğretmen kademesinde norm fazlalığı ve aynı binada eğitimine devam etmekte olan ortaokul kısmında da yönetici ve öğretmen olarak norm açığı oluşmuşsa; bu durumda dönüşen ilkokulun yönetici ve öğretmenlerinin öncelikli olarak (yöneticilerin yöneticiliklerine halel gelmeden) aynı binadaki ortaokula alan değiştirerek atanmaları sağlanmalıdır.

     Bu işlem bittikten sonra ikinci aşamada da kalan boş yerlere il içi ve hatta il dışındaki eğitim kurumlarını tercih imkanı sunularak devam edilmelidir.Bu şekilde bakanlık hem ilkokuldaki norm fazlalığını kimseyi mağdur etmeden eritmiş olacak hem de ortaokul kısmında norm açığını mevcut personeli ile kapatmış olacaktır.

     Ayrıca; Türkçe alanı mezunlarının Türk Dili Edebiyatı öğretmenliğine; Türk Dili Edebiyatı alanı mezunlarının Türkçe öğretmenliğine geçişine imkan sağlanmalıdır.

      Felsefe, sosyoloji mezunlarının da felsefe grubu öğretmenliklerinin yanı sıra önemli oranda açık bulunan rehber öğretmenlik alanına geçişine imkan sağlanmalıdır.

      İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ve Ziraat, Arkeoloji, Teknik Eğitim, Almanca, Fransızca v.b. farklı fakülte/bölüm mezunu sınıf öğretmenleri de branşlarına uygun bölümlere geçebilmeli, bu mümkün değilse ihtiyaç olan diğer bakanlıklara geçişlerine muvafakat verilmelidir.

     İstekli sınıf öğretmenlerinin 540 saatlik eğitimle özel eğitim öğretmenliğine geçiş imkanı sağlanması da değerlendirilebilir. Daha önce 160 saatlik  özel eğitim sertifikası alanların durumuda değerlendirilmelidir.  

     Bakanlık Atama Takviminde İlk Atamaların 10 Eylül’de, Alan Değişikliklerinin ise 14 Eylül’de yapılacak olması kanaatimizce norm fazlası mağdurlarının mağduriyetlerini artıracaktır.

 

 
Son Güncelleme: 30.08.2012 07:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sınıf 2012-08-30 16:12:14

ben sadece sınıf öğretmenliğinden mezun oldum bu dedikleri durum nasıl oluyor lutfen bilgilendirir misiniz?

Avatar
Norm fazlası 2012-08-30 17:10:46

bu 160 saatlik özel eğitim sertifası benim de var.ayrıca ben de okulumda norm fazlasıyım.eğer branş değişikliği hakkı verilirse ben de düşünürüm.

Avatar
fizikçi @sınıf 2012-09-03 03:28:17

bakın ben 99 fizik mezunuyum. 99 dan beri sınıf öğretmenliği yapıyorum. branşım olan fizik öğretmenliğine alınabilirim. liselerde yeterli açık yoksa ortaokullar için fen ve teknoloji branşına geçiş olabilir. alan değişikliği bizim gibilerini kapsıyor. sizi değil

Avatar
sultan demir 2012-09-11 14:32:07

açıklama yapıldı ama asılsız çıktı üzüldüm!

banner389