banner406
banner396
30 Aralık 2012 Pazar 19:43
Alan değiştirenler yeni alanlarına alışamadı
 MEB 40 YILLIK KANİ'Yİ YAPTI YANİ'
 
Belli bir davranış üzerine yetişen insanların, birdenbire değişmelerinin zorluğunu ifade etmek için kullanılan “KIRK YILLIK KANİ OLUR MU YANİ” deyimini duymayanımız yoktur.
 
Uzun yıllar sınıf öğretmenliği yaptıktan sonra norm fazlalığını eritmek üzere alan değiştirip branş öğretmenliğine geçen öğretmenlerimizin yeni alanlarına alışamadıkları konusundaki şikayetleri üzerine “KIRK YILLIK KANİ OLUR MU YANİ” hikayesi aklımıza geldi.

Rivayete göre; Osmanlı divan şairlerinden olan ve kırk yaşına kadar Tokat Mevlevihane' sinde hizmet gören Ebubekir Kani (Ö.1792), adında bir zat varmış. Bu zat tokat valisi iken İstanbul'a sadrazam olarak atanan Hekimoğlu Ali Paşanın divan kâtipliğine atanmıştır. Paşa'nın divan kâtipliğinden ayrılmasından sonra da Silistre Valiliğine gönderilen bir zatin divan kâtibi olarak Rumeli'ne geçmiştir.
 
Ebubekir Kani Silistre' de görevliyken voyvoda Alexander'in yanında özel sekreter olarak çalışan genç bir Rum dilberine gönlünü kaptırmıştır. Güzel kızda Kani'nin aşkına cevap vermiş ve aşkları dillere destan olmuştur. Ancak ortada bir sorun vardır. Rum dilberi bir papaz sülalesinden gelen tutucu bir Hıristiyan Kani is yıllarca Mevlevihane'de hizmette bulunmuş dinine son derece düşkün bir Müslüman'dır. Fakat Kani Efendinin Müslüman oluşu bu izdivacın geçekleşmesine mani bir durumdur.
 
Kani efendi mutlu sona ermek için kıza evlenme teklif eder ve kızı babasından ister. Ancak nafile, kızın babasından zinhar olmaz cevabini alır. Âşıkların aşkları büyük bir acıya dönüşmeye başlayınca kız çare olarak Kani'den Hıristiyan olmasını iste. Kırk yaşını aşmış, elli yaşlarına merdiven dayamış Kani zor durumdadır. Çünkü ya dininden olacak, ya da çok sevdiği kızdan vazgeçmek zorunda kalacaktır.
 
Aşkının karşısında çaresiz kalan Kani de yalancıktan Hıristiyan olma yolunu seçer. Bunun üzerine izdivaç gerçekleşir. Hayat mutlu bir şekilde devam etmekte iken, bir gün kızın babası Kani Efendiyi kiliseye çağırır. Kani kiliyse vardığında bir de ne görsün! Kara kışın ortasında kendisi için vaftiz töreni hazırlanmıştır. Kani papaz tarafından kutsanan buz gibi suya sokulup çıkartılır. Kani buz gibi suda titrerken, etrafındakiler sevinç içinde bir Müslüman'ı dinlerine döndürmüş olmanın sevinci içinde ‘ KANİ, şimdi oldun YANİ' diye koro halinde bağırırlar.
 
Olup bitenlere çok hayıflanan Kani bu intikamı almak için fırsat kollamaya başlar. Aradan aylar geçer, Hıristiyanların oruç tuttukları günler gelip çatar. Oruçlu günlerde Hıristiyanlar et, balık vb. şey yemezlermiş. Yerlerse oruçları bozulurmuş ve günaha girerlermiş. Kani efendi bir akşam mükellef bir ziyafet hazırlatıp, kayınpederini, hizmetinde olduğu Voyvoda Alexander'ı ve hanımının akrabalarını yemeğe davet eder. O günlerde Hıristiyanlara yasak olan her çeşit et, balık vs.yi sofraya dizer. Damat tarafından davet edilmenin sevinci içinde Sofraya oturan misafirler yasak olan et ve balıkları görünce şok olurlar ve sevinçleri bir anda hüzne dönüşür.
 
Orada bulunanlar hışımla Kani'ye bu hal nedir? Sende Hıristiyan oldun, bizim perhizli olduğumuzu ve bu günlerde et yemediğimizi bilmez misin? Diye çıkışırlar. Kani efendi gayet rahat, kendinden emin bir şekilde misafirlere döner ve şöyle der: 40 YILLIK KANİ OLUR MU YANİ?
Son Güncelleme: 30.12.2012 19:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sdgs 2012-12-30 20:02:46

ya durup durup aynı haberler bi ebs nin demesi eksikti kaniymiş yaniymiş sizin benzetmelerinizin ben

Avatar
İbrahim Arıcı 2012-12-30 20:37:56

bu haber sıktı artık.kamudan haber böyle yapmakla okuyucu kaybedersiniz.değiştirmişse size ne.mutsuzsa mutsuz.
başka konumu yok.bu kaçıncıhaber yahu.el insaf.

Avatar
Ali SEZER 2012-12-30 20:41:39

yine ısrarla aynı konu.ben memnunum kardeşim.değiştirmeselerdi,derdi size mi düştü?
başka konu mu yok.

Avatar
kpl mlk 2012-12-30 21:06:14

alan değiştirenler alan değişikliğini basamak yaparak istedikleri yerlere gittiler şimdide alışamadık gittiğimiz yerde eski alanımıza tekrar geçelim diyorlar bu açıkgözlülük değil de nedir?

Avatar
yld @İbrahim Arıcı 2012-12-30 21:08:09

okumayın ozaman. bu konu bizi ilgilendiriyor meb bizi mağdur etti hemen düzeltilmesi gerek. takipteyiz bu haberi...siz okumayın

Avatar
yld @kpl mlk 2012-12-30 21:10:21

bilmeden konuşmayalım lütfen, meb eş durumunu yapmadı bize alan değiştirin eşinizin yanına göndereyim dedi, yani bizi zorunda bıraktı. bu haksızlık değil mii, gönüllü atlamadık bu işee

Avatar
ayşe boz 2012-12-30 21:10:21

alan değiştiren ,2.üniversite okuyan ,alanını seven,kendini geliştirmekten,değiştirmekten korkmayan öğretmenlerimizi rencide etmeyelim.

Avatar
yld @Ali SEZER 2012-12-30 21:14:40

herkes kendi mezun olduğu alanda çalışsın, sizdee...yoksa branş öğretmeni olmaya hemen atlayan sınıfçı mısınız??