banner374
30 Mart 2013 Cumartesi 10:23
Anadilde Eğitim Başladı
  Sınıflarda , matematik, fizik  ve  felsefe  gibi   derslerin  Kürtçe  verildiğini   belirten   Belediye   Başkanı Demirbaş, "Anadilde  eğitim   ülkeyi  bölmez,  bütünleştirir "  dedi .


1992  yılında  faili meçhul bir cinayete  kurban  giden öğretmen Mehmet Geren adına açılan Eğitim Destek Evi'nde bu yılın başından beri Kürtçe eğitim veriliyor. Fen, matematik, fizik, tarih ve felsefe  derslerinin  kürtçe verildiği açıklayan Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş,  derslere 150  öğrencinin devam ettiğini söyledi.

Kendisi de eski Türkçe öğretmeni olan Demirbaş, öğrencilere felsefe dersi verdi. Anayasa'da olmamasına rağmen, anadilde eğitim vermeye başladıklarını dile getiren Demirbaş, “Bugün tarihi bir gün. Anadil ülkeyi böler fobisi doğru değil. Aksine bütünleştirir, birleştirir. Türkiye’de yaşayan tüm insanların ana dillerinden eğitim almalarını arzu ediyoruz” dedi.

Kürtçe eğitim alan öğrencilere, dönem sonunda öğrenim belgesi verilecek. Yasal karşılığı olmayan belgeler, belediyedeki faaliyetlerde geçerli olacak. 

NTVMSNBC

banner182
Son Güncelleme: 30.03.2013 10:23
Anahtar Kelimeler:
anadilde eğitim başladı
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol