banner406
banner396
26 Mart 2013 Salı 08:36
Anayasa Mahkemesi Kararı ve Yönetici Atama
    Yıllardır Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik ile ilgili düzenlemeyi yapamayan bakanlık, konu hakkında çalışmalarımız devam etmektedir cevabını vermektedir. Bu çalışmalar nasıl bir çalışmadır ki 3 senedir bitirilememektedir. Eğitim camiasının çok iyi bildiği gibi Anayasa Mahkemesi 2008 yılında Uzman Öğretmenlikle ilgili önemli bir karar vermiştir. Eğitimcilerimiz bu kararı bilmektedir ama ne yazık ki Milli Eğitim Bakanlığının bu karardan haberi yoktur. Yoktur diyoruz çünkü 28 Şubat yönetmeliğinin Yönetici Değerlendirme Formunda(Ek-1 formunda) "Bakanlık tarafından düzenlenen web tabanlı ve diğer sertifikalı eğitimlerin her biri için(En fazla 6 adet) 0,5 puan" değerlendirmesinde bulunulmuştur. Bu değerlendirme Anayasa Mahkemesinin kararlarına uymamaktadır. 

   Anlaşılan o ki Milli Eğitim Bakanlığı hiçbir eğitim paydaşını dikkate almadığı gibi 28 Şubat "ucube" yönetmeliği yayımlanmadan 2,5 ay öncesi yaptığımız uyarıyı da dikkate almamıştır. Bu anlayışla eğitimcilerimizin mutlu olmasının imkanı yoktur. Eğitimcilerimiz mutlu olmadığı sürece eğitimde başarının yakalanması mümkün değildir.

 

           Biz yinede hatırlatalım, Anayasa Mahkemesi Uzman Öğretmenlik kararında hizmetiçi eğitimlere verilecek puanlar için bakın ne demiş:

 

          "Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı yıllık hizmet içi eğitim planına göre eğitim alacak öğretmenler ve sayıları belirlenerek hizmet içi eğitim gerçekleştirilmektedir. Uygulamada mahalli hizmetiçi eğitim faaliyetlerine katılacak öğretmenler valilik, Bakanlık tarafından yapılan hizmetiçi eğitim faaliyetlerine katılacak olanlar ise Bakanlık onayı ile tespit edilmektedir.

 

          Bu düzenlemelerden kariyer basamaklarında yükselmedeki değerlendirme puanının % 20'lik eğitim kısmı içerisinde yer alan hizmet içi eğitime katılmada öğretmenin iradesinin belirleyici olmadığı anlaşılmaktadır. Bu durumun, hizmet içi eğitim almak üzere görevlendirilmiş öğretmenlerin, bu kapsama alınmayanlara göre kariyer basamaklarındaki değerlendirmede öne geçmelerine ve aynı hukuksal konuma sahip öğretmenler arasında eşitsizliğe yol açacağı açıktır. Hizmetiçi eğitime katılacakların saptanmasında bu eşitsizliği giderici objektif kriterlerin yasada yer almaması nedeniyle kuraldaki "hizmet içi eğitim," ibaresi Anayasa'nın 10. maddesine aykırıdır. İptali gerekir."

 

 

         Görüldüğü gibi hizmetiçi eğitimlere katılımda eşitsizlik olursa bu eğitimler için puan değerlendirmesinde bulunulamazmış. Milli Eğitim Bakanlığı yaptığımız uyarıyı dikkate almamış olmalı ki Yönetici Değerlendirme Formunda(Ek-1 formunda) hizmet içi eğitimler için toplamda 3 puan gibi bir değerlendirme de bulunmuştur. Anayasa Mahkemesinin Uzman Öğretmenlik kararında bahsettiği gibi hizmet içi eğitime katılmada öğretmenin iradesi belirleyici değildir. Bu yüzden Yönetici Değerlendirme Formunda(Ek-1 formunda) hizmetiçi eğitimler için puan değerlendirmesinde bulunulması hukuksal olarak mümkün değildir. Kaldı ki Anayasa Mahkemesinin gerekçesi  olan "hizmetiçi eğitime katılacakların saptanmasında bu eşitsizliği giderici objektif kriterlerin yasada yer almaması" uygulaması halen geçerlidir. Bu yüzden bu eğitimlere puan verilemeyeceği, puan değerlendirilmesinde bulunulan Yönetici Değerlendirme Formunun(Ek-1 formunun) iptal edileceği açıktır. Bu arada biz yinede uyaralım, mülakat denen çağ dışılığında hiçbir objektif kriteri bulunmamaktadır.

 

            Milli Eğitim Bakanlığının bu ucube yönetmeliği biran önce tamamen kaldırması, eğitimin paydaşlarıyla beraber hak ve hukuku gözeten bir yönetmelik hazırlayarak yayımlaması elzemdir. Kamuoyu; mülakatsız, sınav puanı üstünlüğüne göre atamanın önünü açan, kazanılmış hakları koruyan, re'sen atarım lafsından uzak bir yönetmeliği beklemektedir. Eğitim sistemimizin de eğitimcilerimizin de kısır çekişmelerle kaybedecek zamanı yoktur. Bizden tekrar hatırlatması...

 

 

Manas Kağan

kamuajans.com

Son Güncelleme: 26.03.2013 08:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.