banner374
26 Mayıs 2014 Pazartesi 08:23
Ankara Maarif Müfettişlerine Kapalı Mı?
 Bakanlık denetçisi kökenli Maarif Müfettişleri Yönetmeliğe eklenen geçici 3.madde ile 37 ve 38 madde gereği zorunlu yer değiştirme esas hizmet süreleri maarif müfettişi unvanı aldıkları (6528 sayılı MEB kanunun yayınlanma) tarihten itibaren başlayacaktır.
Demek oluyor ki bakanlık kökenli bakanlık müfettişleri sekiz yıl daha Ankara’da kalacaktır. Beklentiler bu sürenin beş yıl olarak düzenleneceği şeklindeydi.
Yaklaşık sayısı üç yüz elli civarında olan bakanlık kökenli maarif müfettişleri sekiz yıl Ankara İl milli eğitim müdürlüğü bünyesinde maarif müfettişliği olarak görev yapacaklardır.
Bakanlık kökenli maarif müfettişleri Sekiz yıl boyunca Ankara kalacak olmalarından dolayı bundan sonra Ankara il milli eğitim müdürlüğünden tayini çıkan ve emekli olan müfettişlerinin yerine sekiz yıl boyunca dışardan maarif müfettişi gelmeyecektir.
Ankara İl milli Eğitim Bünyesinde 400 civarında maarif müfettişi mevcut iken bu sayı bakanlıktan gelenlerle birlikte 750 civarına yükselmiştir.
Anlaşılan o ki Ankara’ya gelmeyi düşünen maarif müfettişleri uzun süre beklemek zorunda kalacak.
Bakanlık kökenli maarif müfettişlerinin yer değiştirmeye esas hizmet süresi başlangıcını belirleyen geçici madde:
GEÇİCİ MADDE 3 –  (1) Millî Eğitim başdenetçisi, millî eğitim denetçisi ve millî eğitim denetçi yardımcısı olarak görev yapmakta iken unvanları maarif müfettişi ve maarif müfettiş yardımcısı olarak değiştirilenlerin, geçici 2 nci maddede belirtilen hakları saklı kalmak kaydıyla, 37 ve 38 inci maddeler kapsamındaki yer değiştirmelerine esas hizmet süreleri, bu unvanları almış oldukları tarih itibarıyla başlar
Maarif müfettişlerinin öğretmen ve memur olarak çalıştıkları il ve sürelerde müfettişlik hizmet bölgesi ve süresinden sayılacak ve puan olarak değerlendirilecektir.
- Vekâlet ve geçici görev süresi ile ilgili devlet memurları atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde en fazla doksan günlük süre hizmet bölgesi hesabında değerlendirilir şeklinde yer alırken.(şube müdürlüğü yer değiştirme işlemlerinde MEB insan kaynakları 90 gün için uyarıda bulunmuştu)
Maarif müfettişleri yönetmeliğinde vekâlet ve geçici görevlerin hizmet sürelerinin tamamının değerlendirileceği şeklinde düzenlenmiştir. Devlet memurları atama ve yer değiştirme yönetmeliği es geçilmiştir.
Maarif müfettişleri yönetmeliğinin hizmet süreleriyle ilgili 35.maddesi
Madde 35
a) Asıl görevleri dışındaki görevlere vekâleten ya da geçici olarak yapılan görevlendirme sürelerinin tamamı
Selam ve Saygılarımla

Fatih GENÇ
Eğitim Yöneticisi
banner182
Son Güncelleme: 26.05.2014 08:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol