banner406
banner396
17 Mart 2014 Pazartesi 11:05
Ankara MEM’de bekleyen sorunlar
 Ankara Milli Eğitim Müdürlüğüne atanan Erol Bozkurt’u hangi sorunlar bekliyor.

1- İnsan kaynakları  yönetimi en birinci sorun, diger birimlerde olduğu gibi şeflerin ağzına bakılan bölümlerin başında geliyor, nerdeyse tüm MEM’i şefler yönetiyor gelen şube müdürleri talimatları şeflerden alıyor, her şeye şef karar veriyor İnsan kaynakları bölümünde bu daha belirgin, arkadaşımın şu tespiti ilginç atama şube müdürü yanında oturuyorum mahkeme kararının niçin uygulanmadığını şube müdürü değil bana şef anlatıyor ve benim anlamadığımı izahat ediyor. Kendisine bakanlık mevzuatında 2 yıl çalıştığımı ve yüksek lisanslı olduğumu hatırlatmama rağmen şube müdürü bana halen şefine izahat yaptırması konusuna bölümüne ne kadar yabancı olduğunu açıkça gösteriyor.

Yönetici atamada bazı okulların açılıp bazı okulların kapatılması, ve okulların birleştirilmesi sonra ayrılması bunlarda şube müdürünün konuya hakim olmadığını ve şeflerin kontrol ettiğinin açık somut delili olsa gerektiye düşünüyorum.

Muhafazakar eğitimcilerin,yöneticilik görevlerinden alınınca  suçu olmadığını bildikleri halde en uzak ücra yerlere gönderilmesi,sosyal demokratlara ayrıcalık yapılması hiç kimsenin gözünden kaçmış değil.

Norm fazlası öğretmenlerin ataması son 2 yıldır ellerine yüzlerine bulaştırdıkları en önemli konu, İstanbul Ankaranın 3 katından daha büyük olmasına rağmen Bakanlığın takvimini uygularken her konuda olduğu gibi Ankara MEM’in takvimin gerisinde kalıpda
uygulamaması neyin izahıdır. elbetteki beceriksizliğin en açık somut göstergesi değilmi?

900  sınıf öğretmeni fazlalığını,900 resim ve tasarım öğretmenlerin fazlalığını,Bir çok ilçede matematik eksikliği varken bazı ilçelerde öğretmen fazlalığını nasıl izah edebilirsiniz. meslek liselerindeki meslek öğretmenlerin fazlalalığı nasıl izah edile bilinir.

Sadece bunlar değil yazılacak onlarca sorun var zamanı geldikçe bunları bir bir yazacağım bunları şuan takiple yetineceğiz.

İdareci görevlendirmeleri, kurucu müdür görevlendirmeleri,ayrıcalıklı müdürlerin nasıl kendi okullarında değilde merkezi okullarda görevlendirildiklerini liste halinde sendikasına göre listeyi okuyucularımla paylaşacağım.

2- Eski adı İl Denetmenleri başkanlığı Şimdiki adı Maarif Müfettişliği başkanlığında yeni dönemde çok değişiklik bekliyoruz zira yöneticilik görevinin üzerinden alınarak öğretmen olarak atanması teklifi getirilen Ahmet Yesevi okul müdürü hakkındaki yazı ve soruşturmanın sonucu nasıl oluyor da görev yeri değişikliği getiriliyor,değiştiriliyorbir değil onlarca muhafazakar Maarif müfettişi Başkanlık yapılanmasından ve soruşturmalardan şikayetçi bunların hiç biri doğru olmaması mümkün mü?

Bir Maarif Müfettişimiz anlatıyor daha 2 ay öncesine kadar bir başkan yardımcısı ildenetmenlerini Cemaat sohbetlerine yönlendiriyor telefonla tek tek bizi arıyordu.

Cemaatin sohbet proğramlarını organize ediyordu. Ama halen başkan yardımcılığı görevini devam ettiriyor. İl cemeat ağabeyinden aldığı talimatlarla il denetmenlerini nerde nasıl toplayacağını ve dizayn eden kişinin halen başkan yardımcılığı koltuğunda oturmasını hazmedemiyorum, 28 şubat sürecinde muhafazakar kesme kin kusanların grup başkanlıklarını hazmedemiyorum diyor ve ekliyor İl denetmenlerindeki çarpık yapılanmadan bahsederek değişen hiç bir şey yok son iki yıldır da aynı on yıl öncesi sistem otomatik devam ediyor bu sisteminde değişmesini kimse beklemesin” diyor

Biz soruyoruz Cemaat sohbetleri organize ederek il denetmenlerini telefonla zorunlu katılmaya tabii tutan başkan yardımcısı kim ve halen başkan yardımcısı mı?

28 şubat sürecinde muhafazakarlara kin kusan bulunduğu illerde soruşturmalarda kasıtlı olarak cezalar yağdıran il denetmenleri şimdiki adıyla Maarif müfettişlerini grup başkanı yapan irade kim.

İnceleme ve soruşturmalarda halen belli kesim bunlar tarafından korunuyor mu ? bunlar iddia edildiği gibi Başkan tarafından da korunuyor mu?

tarafımıza gönderilecek tüm soruşturma ve isimleri ve 28 şubat sürecinde başörtülü olduğu için görevine son veren o dönem ilk öğretim müfettişlerinin  bugün Ankara Milli Eğitim de  çalışan varsa Maarif müfettişi ve grup başkanlarının isimlerini bize gönderilmesi halinde okuyucularımızla paylaşacağız

Ankara MEM’de yıllık  beş binin üzerinde soruşturma yürütüldüğü ilçelerle birlikte bu rakamın on bini bulduğu ifade edilmekte yani Ankara MEM’de her 6 öğretmenin biri soruşturmalık ve soruşturmalara bakıldığında eğitim Bir Sen üyeleri birinci sırada  bu neyin göstergesidiğer taraftan İstanbul MEM’le karşılaştırdığınızda bu rakam yarıdan daha az istanbul dabu rakam otuz binleri bulması gerekir ken iki binler civarında olması il Maarif başkanlığında büyük bir sorunun var olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.Ali Güneşgördü
Son Güncelleme: 17.03.2014 11:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kamil 2014-03-17 13:50:08

büyük abilerden ahmet pala hala görevde çok şükür

Avatar
Batıcı Muallim @kamil 2014-03-17 16:26:01

ahmet palaya dokunan karşısında beni bulur beniiii...

Avatar
Teca 2014-03-17 19:21:46

rabbim milleti devlete böyle saçma sapan şeylerle düşman etmeye çalışan bölücülere, huzur bozuculara akıl fikir versin.

Avatar
teca 2014-03-17 20:24:12

anayasanın aile bütünlüğüyle ilgili maddesini ve çoğu yargı kararını incelersen neden bazı bölgelerde norm fazlası olduğunu çok iyi anlarsın!