banner406
banner396
31 Mayıs 2013 Cuma 08:58
Anlatamıyor muyuz, MEB mi anlamıyor?
 Bu değişikliğe göre; Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi; ortaokulların 5 ve 6. sınıflarında haftada 2 saat olmak üzere zorunlu dersler, 7 ve 8. sınıflarda da yine haftada 2 saat olmak üzere seçmeli dersler kapsamına alındı. 
Söz konusu değişiklikler sadece Ortaokulları kapsamakta olup yapılan değişiklikler şu şekildedir.

- Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi 5. ve 6. sınıfta 2 saat olarak zorunlu dersler arasına alınmıştır.

- Yabancı Dil Dersi 5. ve 6. sınıfta 4 saatten 3 saate düşürülmüştür.

- 5. ve 6. sınıfta 8 saat olan seçmeli ders saati sayısı 6 saate düşürülmüştür.

Bu kapsamda,
- 5. ve 6. sınıfta 2 saat olarak zorunlu dersler arasına alınan Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinin ders yüklerinin Bilişim Teknolojileri (1119) branşına eklenmesi,

- 5. ve 6. sınıfta 4 saat iken 3 saate düşürülen yabancı dil dersinin ders saatlerinin güncellenmesi,

- 5. ve 6. sınıfta 8 saat iken 6 saate düşen seçmeli ders saatine göre ilgili derslerin ders saatlerinin güncellenmesi gerektiğini haberleştirmiştik.

Bu uyarımız üzerine Norm İşlemleri Modülü 30/05/2013 Perşembe günü mesai bitimine kadar 5. ve 6. sınıfları bulunan okulların giriş yapması için tekrar açılmış ve Zorunlu dersler arasına alınan Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinin ders yüklerinin Bilişim Teknolojileri (1119) branşına eklenmesi gerektiği hakkında MEB tarafından duyuru yapılmıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından MEBBİS içerisindeki Norm Kadro Modülü, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinin ders yüklerinin girilmesi için tekrar açıldı ama Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin normunun nasıl hesaplanacağı hala belirsiz.

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapan Yönetmelik 22 Şubat 2011 Tarihli ve 27854 Sayılı Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş bu yönetmeliğin “Norm kadro belirlenmesinde dikkate alınacak hususlar” başlıklı 15. maddesinin (g) bendi, 2, fıkrasındaki “2) Okul veya kurumlarda açılan bilgi teknolojisi sınıflarında görev alacak öğretmenlerin, norm kadroları Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığının uygun görüşleri de alınarak Bakanlıkça belirlenir. Bu kurumların norm kadro sayılarının değişikliğinde de aynı yöntem izlenir ve branş değişikliğine bağlı düzenleme Bakanlıkça yapılır.” hükümleri nedeniyle okul veya kurumlarda açılan bilgi teknolojisi sınıflarında görev alacak öğretmenlerin norm kadroları Bakanlıkça belirlenecektir.

Bu hususlar hakkında, Bursa Milletvekili İsmet BÜYÜKATAMAN tarafından 13.07.2011 tarihinde ”MEB Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin normunun nasıl hesaplanacağı ne zaman açıklanacaktır?” sorularının yazılı olarak cevaplandırılması için Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer DİNÇER'e soru önergesi vermiş, Bakanlık cevaben 11.11.2011 tarihinde “norm kadro belirleme çalışmaları sürdürülmektedir” demiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü 05/04/2011 tarih ve 23018 sayılı Norm Kadro Uygulaması yazısı ile “Bilindiği gibi, son yıllarda bilim ve teknolojide meydana gelen hızlı değişim ve gelişmeler iletişim ve bilgi teknolojilerini de önemli ölçüde etkilemekte, hızlı yayılmakta olan yenilikler yaşamın tüm boyutlarında hissedilmektedir.

Ülkemizde her derecedeki okulların bilişim teknolojileri altyapısının tamamlanmasına, bilişim teknolojisi araçlarının etkin kullanılmasına, bu araçların kullanılması konusunda okullar ve bölgeler arasındaki eşitsizliğin ortadan kaldırılmasına ve okullarda yürütülmekte olan eğitim hizmetlerinin kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar Bakanlığımız tarafından artan bir ivmeyle sürdürülmektedir.

Bakanlığımız tarafından bugüne kadar yapılan çalışmalar sonucunda, okullara ulaştırılan teknolojinin etkin ve verimli kullanılabilmesi amacıyla öğretmenlere çok sayıda planlı eğitimler verilmiştir. Diğer yandan, bilgi teknolojisi sınıflarının örgün eğitim öğrencilerinin yanı sıra Kamu İnternet Erişim Merkezleri (KİEM) şeklinde vatandaşların kullanımına açılması da sağlanmıştır.

Eğitim kurumlarımızda bilişim teknolojisi araçlarına ilişkin söz konusu altyapılar kurulduğunda; bu araçlara etkin ve hızlı erişim, çoklu ortam araçları ile zengin içerikli ders öğrenimi/öğretimi, bilgiye daha hızlı ve kolay ulaşım, elektronik içeriklerin derslerde kullanımı, bilişim teknolojisi araçlarının kullanımından doğan avantajlardan tüm derslerde etkin olarak yararlanılması, müfredatımızda yer alan kazanımların edinilmesinde kolaylık ve kalıcılık, dersliklerde öğretmenlerin hizmetiçi eğitimine destek, öğrenci motivasyonunun artırılması ve bölgeler arası farklılığın giderilmesine büyük ölçüde katkı sağlanacaktır.

Yapılan değişiklikle Bilgi Teknolojisi (BT) sınıflarının personel ihtiyacının karşılanması amacıyla bu eğitim kurumlarımıza öğretmen norm kadrosu verilmesine imkân sağlanmıştır.” şeklinde okul veya kurumlarda açılan bilgi teknolojisi sınıflarında görev alacak öğretmenlerin norm kadroları hakkında açıklama yapmıştır.

Fakat Normun nasıl belirleneceğini Yönetmelik değişikliğinin yapıldığı 22.02.2011 tarihinden bugüne kadar 829 gündür, ayrıca sayın milletvekili tarafından sorunun MEB'e iletildiği 13.07.2011 tarihinde bugüne kadar 688 gündür okul veya kurumlarda açılan bilgi teknolojisi sınıflarında görev alacak öğretmenlerin norm kadroları Bakanlıkça belirlenememiştir.

Soru önergesine verilen cevaba göre 11.11.2011 tarihinden bugüne kadar 567 gündür norm kadro belirleme çalışmaları tamamlanamamıştır.

Çok mu zordur bir genelge ile;

“1-5 arası Bilgi Teknolojisi (BT) sınıfı olan okula 1,

5-10 arası 2,

10-15 arası 3 Bilişim Teknolojileri öğretmeni norm kadrosu verilir.” Demek.

Ya da şu kadar derse şu kadar Bilişim Teknolojileri öğretmeni norm kadrosu verilir. Demek.

Ya da "Her okula en az bir Bilişim Teknolojileri öğretmeni norm kadrosu verilir." Demek.

Öncelikle Fatih Projesi kapsamında ülkemize buluna yaklaşık 40 bin okulun bilgisayar teknik sitemlerine ve diğer öğretmenlerin bilgisayar kullanımına yönelik destek olmak amacıyla Fatih Projesinin uygulanacağı tüm okullara en az birer adet Bilişim Teknolojileri Öğretmeni norm kadrosu verilmelidir.

MEB Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin normunun nasıl hesaplanacağını bir an önce açıklamalıdır.

Ahmet Kandemir

Memurlar.net 
Son Güncelleme: 31.05.2013 08:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.