banner406
banner396
08 Mart 2014 Cumartesi 14:21
Bağış Kabul Ettiği İddiasıyla Müdür Yardımcısına Verilen Ceza İptal Edildi

 Mahkeme, kararında, “Dava konu işlemin dayanağını teşkil eden soruşturma raporu ve eklerinin incelenmesinden, davacı hakkında Milli Eğitim Bakanlığı’nın 20.07.2011 tarihli ve 2011/40 sayılı genelgesine aykırı olarak öğrenci kayıt-kabullerinde ve diploma karşılığı bağış alındığına ilişkin herhangi bir şikâyet dilekçesi bulunmadığı ve davalı idarece davacı tarafından zorla bağış alındığına ilişkin olarak herhangi bir somut delil sunulamadığı anlaşılmıştır. Bu durumda, cezayı gerektiren fiilin tüm unsurları ile birlikte tamam olduğu hukuken geçerli ve itibar edilebilir delillerle ortaya konulmadan failin cezalandırılamayacağı yolundaki genel ceza hukuku ilkesi karşısında davalı idarece bağış yapan kişilerin de ifadelerine başvurarak söz konusu bağışların kişilerin kendi iradeleri ile mi yoksa herhangi bir baskı ya da iradelerini zaafa uğratacak davranış (bağış yapılmaması halinde kayıt yapılamaması vs. gibi) sonucunda mı bağış yaptıkları somut olarak ortaya konulması gerekirken, bu yönde bir inceleme ve tespit yapılmadan, davacının 1702 sayılı Kanun’un 20/1. maddesi uyarınca ihtar cezası ile cezalandırılmasına ilişkin işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır” ifadelerine yer vererek, dava konusu işlemin iptaline karar verdi.

 

Eğitim-Bir-Sen, okul aile birliği hesabı incelemesi sonucu 2011/2012 eğitim ve öğretim yılında öğrenci kayıt kabullerinde ve diploma verilirken para alındığından bahisle 1702 sayılı Kanun’un 20/1. maddesi uyarınca ihtar cezası ile tecziyesine ilişkin Siirt İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 06.03.2012 tarih ve 279 sayılı işleminin hukuka aykırı olduğu, okul aile birliklerinin banka hesaplarında bulunan paralardan yola çıkılarak zorla para alındığı iddialarının asılsız olduğu, okulun birçok zorunlu ihtiyacının okul aile birliği bütçesinden karşılandığı, velilerin kendi istek ve iradeleri ile verdiği bağışlardan dolayı disiplin cezası verilemeyeceği, verilen cezanın hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle işlemin iptali için dava açmıştı. 

Kararı Görüntülemek İçin Tıklayınız
Son Güncelleme: 08.03.2014 14:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.