banner406
banner396
16 Mart 2013 Cumartesi 09:35
Bakan 6 dersin içeriğini değiştirdi!
 Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ''Daha iyi öğretmek için daha az ve öz ancak gerçekten hayatla ilişkili bilgi ve beceri, değer ve tutumlara odaklanmak zorundayız'' dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nda (MEB) düzenlenen ''İlköğretim ve Ortaöğretimde Bazı Derslerin Öğretim Programlarının Güncellenmesi'' konulu basın toplantısına, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altınbaşak, MEB Müşteşarı Emin Zararsız, Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık, Talim Terbiye Kurulu Başkanı Emin Karip, Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk ile diğer ilgililer katıldı.

Konuşmasına, ''Protokol konuşmalarının hitap kısmında hep zorlanıyorum'' diyerek başlayan Bakan Avcı, yine yazılı bir metin okuyacağını, Emin Karip'in de salonu kontrol ederek, uyuyanları sayacağını söyleyerek espri yaptı.

Bakan Avcı, bilim ve teknolojideki gelişmelerle bireylerin, toplumum ve ekonominin ihtiyaçlarındaki değişmelerin öğretim programlarının gözden geçirilmesini zorunlu kıldığını vurgulayarak, 2005'te yapılan köklü bir değişimle yapılandırmacı bir anlayışa doğru zihinsel dönüşümün başladığını söyledi.

Zorunlu eğitimin liseleri de kapsayacak şekilde düzenlenmesinin, ilkokul, ortaokul ve liselerin öğretim programlarının 12 yıllık zorunlu eğitim hedefleri kapsamında gözden geçirilmesi ihtiyacını doğurduğunu belirten Avcı, ''Öğretim programlarının, farklı ilgi, ihtiyaç, yetenek ve potansiyellere sahip öğrencilerin öğrenme ve gelişim ihtiyaçlarını karşılaşacak şekilde yeniden düzenlenmesi gerekmektedir'' diye konuştu.

2005'teki sadeleştirmeye rağmen öğretim programlarının bugün hala gereğinden fazla yoğun olduğuna işaret eden Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Her şeyi öğretmeye çalışırken bilgileri yoğunlaştırılmış biçimde yükleme sebebiyle birçok öğrencinin öğrenmesinde güçlükler oluşmaktır. Daha iyi öğretmek için daha az ve öz ancak gerçekten hayatla ilişkili bilgi ve beceri, değer ve tutumlara odaklanmak zorundayız. Ancak öğretim programlarının içeriğinin sadeleştirilmesi ve seyreltilmesinde titiz bir çalışmayla ölçülü ve kademeli sadeleştirme ve seyreltme yapılmasına özen gösterilmiştir.''

Öğretim programlarının revize edilmesi çalışmaları kapsamında 35 üniversiteden 86 akademisyen ve 28 öğretmenin katılımıyla 230 toplantı, 24 panel düzenlendiğini anlatan Avcı, çalışmalar neticesinde güncellenen öğretim programlarına ilişkin şu bilgileri verdi:

''İlköğretim kurumları İngilizce 2-8. sınıflarla fen bilimleri 3-8'inci sınıflar, ortaokul matematik 5'ten 8'e kadar, ortaöğretim fizik 9, 10, 11 ve 12'inci sınıflar, ortaöğretim kimya 9, 10, 11 ve 12'inci sınıflar, ortaöğretim biyoloji 9, 10, 11 ve 12'inci sınıflar, ortaöğretim matematik 9, 10, 11 ve 12'inci sınıflar.

Güncellenen öğretim programları kademeli olarak uygulamaya konulacak. Güncellenen öğretim programlarının ilk uygulamaları, 2013-2014 eğitim öğretim yılında başlayacak. Yani önümüzdeki yıl.''

''Bilimsel, teknolojik ve toplumsal gelişmeler dikkate alındı''

Bakan Avcı, güncellenen tüm öğretim programlarında, kazanımlar ve içeriklerin sadeleştirildiğini söyledi.

Öğretim programlarının giriş bölümündeki açıklamaların sadeleştirildiğini, kazanımların daha kolay okunabilir ve algılanabilir şekilde düzenlendiğini belirten Avcı, kazanımların 12 yıllık zorunlu eğitim süresi dikkate alınarak, öğretim kademeleri ve sınıflar düzeyinde gözden geçirildiğini kaydetti.

Bakan Avcı, ''Kazanımlar bilimsel, teknolojik ve toplumsal gelişmeler dikkate alınarak güncellenmiştir. Kazanımlarla günlük hayat ilişkisi güncellenmiştir. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin aktif olarak kullanılabileceği konu ve kazanımlar vurgu yapılarak, z kitap, etkileşimli tahta gibi uygulamalar için zemin oluşturulmuştur'' dedi.

Matematik, fizik, kimya ve biyoloji derslerinde 9 ve 10. sınıfların temel düzey olarak düzenlendiğini dile getiren Avcı, tüm öğrencilerin temel matematik ve fen bilimleri becerilerini kazanmalarını sağlayacak esnek bir yapı oluşturulduğunu söyledi.

Avcı, kazanımların, bilişim teknolojilerinin öğretim uygulamalarıyla bütünleştirilmesini sağlayacak ve analitik düşünme becerileriyle 21. yüzyıl becerilerini geliştirecek şekilde düzenlendiğini; içerik okuma, algılama ve uygulamayı kolaylaştıracak, uygulayıcılara esneklik sağlayacak şekilde sadeleştirildiğini bildirdi.

Öğretim programlarının hayata geçirilmesinde en büyük sorumluluğun öğretmenlere düştüğüne dikkati çeken Avcı, Bakanlık olarak öğretmenlere daha çok inisiyatif vererek, daha başarılı olacaklarına inandıklarını ve onlara güvendiklerini kaydetti.

Son Güncelleme: 16.03.2013 09:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bir garip 2013-03-16 14:09:26

efendim milli eğitim bakanlığı,sayın dinçer gibi bir sınav atlattı!..lütfen bundan sonra öğretmen atamaları ve eğitim uygulamaları mantıklı ve saygı değer olursa sevinirim. bir de kimse kimsenin yerine atanmasın..daha önce bu yapıldı..adaletsizlik ve haksızlıkların sınırları zorlandı..bu durumlar insanın eğitime ve bakanlığa olan güvenini sarsıyor..kısaca atamalarda adaletli alım ve branşlarda ihtiyaç belirlemelerinin kafadan yapılmaması..bilimsel olması.. gerekiyor.iyigünler...

Avatar
444 değil 543 2013-03-16 15:52:02

sistemin çağa ve türk çocuklarına, ayrıca öğretmen mağduriyetlerine son vermesi için 2013-2014 eğitim yılı başlamadan mayısda ciddi çalışmlara yer verilerek 543 e geçmesi gerekir, aksi durumda bu sistem 2016 da her anlamda çökecektir ziyan ettiği nesilide yanında ezecektir bir ömür boyu, şaka şaka sistem güzel allahtan rahmet dilerim:)

Avatar
sosyal bilgiler 2013-03-16 16:34:12

özellikle 7. ve 8. sınıflarda daha az ve öz bilgi daha çok ne den sonuç ilişkisini kavrayan öğrencilerin analitik düşünme yapısını geliştirmesi için sosyal bilgiler 7. ve 8. sınıflarda da değişiklik istiyoruz kazanım eksenli ,bilgi ezberletmeye çalışan değil düşünüp sorgulayabilen öğrenciler kazanabilmek için.