banner396
26 Eylül 2012 Çarşamba 09:02
Bakan Dinçer’e 2 soru önergesi, 2 yanıltıcı bilgi
 
Birinci Önerge: Mayıs ayında yapılan İsteğe Bağlı Yönetici atama duyurusunda İstanbulLisesinin (Eski adıyla İstanbul Erkek Lisesi) münhal bulunan müdürlük kadrosu listelerde yer alırken başvuruların başlaması aşamasında listelerden çıkarılmış ve MEBBİS’e yansıtılmamıştır. Bu konu ile ilgili soru önergesine Sayın DİNÇER;
Şeklinde cevap vermiştir.
Cevaba göre listeden çıkarma işlemi olmamıştır. Oysa ki benim de şahit olduğum bir şekilde listeden çıkarma işlemi gerçekleşmiştir. Bunu ispatlamak adına duyurunun yer aldığı Zip dosyası görüntüsündeki tarihlerincelendiğinde gerçek ortaya çıkmaktadır. İlk dosyada 31. Sırada İstanbul Lisesi yer alırken daha sonra yayımlanan listede yer almadığı görülmektedir.
İLK LİSTE: (Tarih 10.05.2012)
DEĞİŞTİRİLDİKTEN SONRAKİ LİSTE (Tarih 18.05.2012)
Gerçek burada ortaya çıkmaktadır.
Listenin değiştirilmemiş olduğunu kabul etsek bile yönetmelikte münhal kadroların duyurulma zorunluluğuna rağmen bu okula başvuru neden alınmamıştır? sorusu cevapsız kalmaktadır.
İkinci soru önergesine bakalım:
Bu önergede dün Anadolu Ajansının da haber geçtiği http://www.memurlar.net/haber/288473/ gibi Anadolu Lisesi Öğretmenlerinin atanması konusu gündeme gelmiştir. Verilen cevap;
Şeklindedir. Burada da yanıltıcı cevaplar vardır.
Burada geçen dönüşen Anadolu Liselerinde genel lise bölümünde sınavsız atananlar, Anadolu bölümünde ise sınav kazanan Anadolu Lisesi Öğretmenlerinin görev yaptığı doğru değildir.
Çünkü;
1- Dönüşen okullardan şu ana kadar hiç Anadolu Lisesi öğretmeni olmayan okullar dahi vardır.
2- Genel Lise bölümü kalmadığı, tüm sınıfları Anadolu Lisesi olduğu halde 2010 yılında çıkarılan mevzuata göre bu okullara sınavsız atanan öğretmenlerimiz vardır.
Yine cevapta geçen; norm güncelleme çalışmaları yapılacağı ve bu işlemlerden sonra Anadolu Liselerine sınavla atama yapılacağı hususu da yanıltıcıdır.
Norm güncellemeleri bugünlerde yapılmaktadır. Norm güncellemelerinde Anadolu-Genel Lise ayrımı yapılmadığından atamaların sağlıklı yapılması mümkün olmayacaktır. Çünkü sayın bakana sorulan;
Sorusu cevapsız bırakılmıştır.
MEB’in bu noktada beklentilere cevap verebilmesi ve mağduriyetleri minimize etmesi için; Dönüşen okullardanorm hesaplamasının geçmişte olduğu gibi Anadolu Normunun ayrı Genel Lise normunun ayrı tanımlanması gerekir. Bu tanımlamadan sonra çıkılacak duyuruda Anadolu türünde çalışan ve sınavsız atanan öğretmenlerin bulunduğu kadrolar da açık gösterilmelidir.
Bu açıklamamızdan Sınav kazanan ya da girmeyen ya da girip kazanamayan öğretmenleri kıyasladığımız anlaşılmamalıdır. Fakat var olan bir hukuk kuralını uygulamak hukuk devletinin gereği, sınav kazanıp atama bekleyenlerin öğretmenlerin bu taleplerini karşılamak verilen hakkın teslim edilmesi aynı zamanda devlet ciddiyetinin gereğidir.
Bu örnekler; soru önergelerine cevaplar bizzat sayın bakan tarafından değil bürokratları tarafından hazırlandığından “Bakan DİNÇER yanıltılıyor mu?” sorusunu akla getirmektedir. Kaldı ki, TBMM gibi bir kuruma verilen cevapların daha ciddi ve gerçekçi olması gerekir.
 
Saygılarımla…
Maksut BALMUK
 

 
 

 

 
 

 
Son Güncelleme: 26.09.2012 09:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Emin HOCAOĞLU 2012-09-26 20:42:12

vbakanlıkta çalışanlar idari sınıf dahil cahilane hareket ediyor ne dediklerini kendileri de bilmiyor bazılarının akıl zafiyeti de ar ve herkesi kendilerinin kategorisinde zanndeiyorlar. sorulara öyle gülünç ve çocukça cevaplar veriyorlar ki gülecek miyiz halimize ağlayacak mıyız? böyle brokrasi ile eğitim idare edilecek de geleceğimiz şekillenecek! bu brokrasi takımı öğretmenleri çileden çıkarmaktan başka bir işe yaramaz.

banner389