banner374
25 Nisan 2012 Çarşamba 14:33
BAKAN DİNÇER'İN ÖĞRETMENLERLE NE ALIP VEREMEDİĞİ VAR?


MEB Teşkilat Kanunu değiştirilmeden önce Bakan Ömer Dinçer Genel Başkanımız İsmail Koncuk’u da davet ederek, kariyer  uzmanlığı  sistemini getireceğini söylemiş ve Türk Eğitim-Sen’den de destek istemişti. Genel Başkan İsmail Koncuk, yapılacak sınava şu anda görev yapan öğretmenlerin girip giremeyeceğini sordu. Ömer Dinçer, “Elbette, girecekler” cevabını verdi. Ömer Dinçer’in, bu sınava öğretmenler de girecek taahhüdüne rağmen, yönetmelik incelendiğinde, yarışma sınavına sadece 2010 ve 2011 KPSS Lisans sınavına girenler başvuru yapabilecek. Bu durumda 2010 yılında ve öncesinde göreve başlayan mevcut öğretmenlerin sınava girmesi mümkün görünmemektedir.

Özür grubu tayinleri sözünü de eksik olarak yerine getiren Sayın Bakan, anlaşılan verdiği sözleri unutmayı alışkanlık haline getirmiştir. Öğretmenlerin böyle bir sınava girememesi ne anlama gelmektedir? Ömer Dinçer’in öğretmenlere  güven  duymadığını bugüne kadar yapmış olduğu açıklama ve uygulamalardan anlıyoruz. Ancak, ‘Öğretmenler daha iyi yetişmelidir. Bunun için gayret sarf edeceğim’ diyen Bakan Dinçer, öğretmenlere  uzmanlık  yolunu kapatarak mı onların daha iyi yetişmesini sağlayacaktır?

Öğretmenlerin her alanda önünü açması gereken Ömer Dinçer’in,  üst düzey  bürokratlarını atarken de öğretmenleri göz ardı ettiğini düşündüğümüzde, ‘Ömer Dinçer’in öğretmenlerle ne alıp veremediği var?’ diye sormadan edemiyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı  Uzmanlığı  Yönetmeliği tek kelime ile öğretmenlerin kariyer yapmasını engelleyen bir yönetmeliktir. Hukuki birçok hata ile dolu olan bu yönetmelik, eşitlik ilkesine aykırı hükümler de içermektedir. Öğretmenliğe atanabilmek kırk yaşına kadar mümkün iken,  uzman  yardımcısı olmak için otuz beş yaşını doldurmamış olmak şartı kabul edilebilir değildir. Beşikten mezara kadar oku, düsturundan Ömer Dinçer haberdar mıdır?

Türk Eğitim-Sen olarak Ömer Dinçer’den yapmasını istediğimiz değişikler şunlardır:

Öğretmenliğe atanma şartlarını taşıyan isteyen her öğretmen bu sınava girebilmelidir.

Tüm başvurular yazılı sınava tabi tutulmalı, 70 ve üzerinde puan alanlar mülakat sınavına davet edilmelidir. KPSS şartı kaldırılmalıdır.

Mülakat sınavı elektronik ortamda kayıt edilmelidir.

Uzmanlığa  alınacak olanların en az %50’si, öğretmenlik formasyonu kazanmış olanlar arasından seçilmelidir.

Yukarıdaki taleplerimizin yerine getirilmemesi halinde öğretmenlik mesleğini yok sayan söz  konusu  yönetmelikle ilgili olarak dava açılacaktır. Ömer Dinçer’i aklıselim davranmaya ve Milli Eğitim Bakanı olduğunu hatırlamaya davet ediyoruz.


banner182
Son Güncelleme: 25.04.2012 14:33
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
ŞU ADAMI BİRİ DURDURSUN ARTIK!!! 5 yıl önce

şu adam öleydi de kurtulaydık iyidi!!!!!biri duysun artık sesimizi yeter ya bu kadar zulüm!!

Avatar
ali 5 yıl önce

kamu görevlerine ilk defa atanacaklar için yapılacak sınavlar hakkında genel yönetmelik madde 11 de "kpss sonuçları iki yıl süreyle geçerlidir. ancak, bu süre içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda, sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder." hükmü vardır. buna göre 2012 yılında yapılacak a grubu kadrolar için yapılan kurum sınavlarında 2010 ve 2011 kpss geçerlidir. milli eğitim uzman yardımcılığı sınav ilanında bu yönden bir hata yoktur. sendikanın iddiası mesnetsizdir.